Na první pohled obyčejný shluk tří číslovek, přesto nám již od dob starověku při jeho přečtení běhá mráz po zádech. Kořeny jeho spojitosti s čistým zlem sahají až do bible, jejíž apokalyptická kniha prorokuje příchod dravé šelmy, která ovládne svět.
„Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest set šedesát šest,“ hlásají poslední řádky 13. kapitoly novozákonní knihy Zjevení Janovo, známé také jako Apokalypsa.
Za onu biblickou šelmu je nejčastěji považován Antikrist, nepřítel Ježíše Krista, Boha a jeho následovníků, či samotný ďábel, největší hříšník a svůdce k věčnému zatracení. V průběhu dějin se pak chápání významu čísla postupně mění.
Osud, nebo náhoda?
Německý teolog Martin Luther (1483–1546) ho vztahuje na papeže, kterého ve své protipapežské polemice za Antikrista označuje. Jiní ho zase spojují s vzestupem Adolfa Hitlera (1889–1945) k moci, což dokládají poměrně jednoduchým výpočtem.
Pokud všem písmenům abecedy přiřadíme konkrétní číselnou hodnotu (a = 100, b = 101, c = 102 atd.), vůdcovo příjmení dá dohromady součet 666. Problém je však v tom, že neexistuje žádný důvod, proč by měl systém začínat zrovna stovkou – počáteční číslo je zvoleno zcela náhodně a při jeho změně bychom dospěli k naprosto odlišnému výsledku.
Za vším hledej císaře
Většina odborníků se dnes přiklání k výkladu, ve kterém číslo odkazuje na nechvalně proslulého římského císaře Nerona (37–68). V antické řečtině, kterou byl Nový zákon sepsán, každému písmenu odpovídá určité číslo.
Pokud sečteme číselnou hodnotu hlásek v hebrejském zápisu Neronova jména, dojdeme právě k číslu 666. Na důvěryhodnosti této teorii přidává fakt, že dávní křesťané Nera skutečně mohli považovat za ztělesnění zla – do historie se zapsal jejich krvavým pronásledováním.
S tím porodem počkejte!
Číslo v lidech v toku dějin způsobuje strach tak neúnosný, že dokonce přeroste ve fóbii, která se dočká poněkud krkolomného názvu hexakosioihexekontahexafobie.
Jedinec trpící touto fóbií například odmítne registrační značku s číslem 666, odmítne se nastěhovat do domu s tímto číslem popisným, či věří, že do dítěte narozeného 6. 6. 2026 bude vtělen ďábel.
Číslu také odpovídá například součet všech čísel hazardní hry ruleta, která je proto označována za ďáblův vynález.
Ve světě přízraků
Severoamerickými státy Utah, Colorado a Nové Mexiko se zase v délce o více než 300 kilometrech táhne dálnice, která po téměř 80 let nese označení U. S. Route 666. V roce 2003 však musí být na základě četných petic přejmenována na U. S. Route 491. Staré označení jí totiž vysloužilo přízvisko „ďáblova dálnice“ – na několika jejích úsecích docházelo k abnormálnímu množství nehod, za kterými podle pověrčivých lidí stály zlé přízraky, jež se po ní prohánějí.
Problém byl ale ve skutečnosti způsoben četnými krádežemi dopravních značek, což se potvrdilo tím, že po jejich obnovení nehodovost výrazně klesla.
Co nám tají?
Když v únoru roku 1999 americká společnost Intel Corporation představuje nový procesor Pentinum III s rychlostí 666,666 MHz, marketingově ho označí jako 667 MHz.
Zástupci společnosti se nechají slyšet, že se jedná o pouhé zaokrouhlení, to ale nevysvětluje, proč frekvence předchozích modelů procesorů upravena nebyla, přestože končila dvěma šestkami.