Nejsmrtonosnější tropická cyklóna v zaznamenané historii vyrůstá ze zbytků tropické bouře Nina. Formuje se ve střední částí Bengálského zálivu 8. listopadu 1970, dva dny se drží téměř nehybně na místě, ale pak zamíří na sever.
Směr Bangladéš (tehdy ještě Východní Pákistán) a indické Západní Bengálsko. Cestou nabírá sílu, zrychluje a sílí.
Během odpoledne 11. listopadu rychlost větru dosahuje 185 km v hodině, a na krátko to podle měření vytůruje až na 240 km. Indická vláda sice dostává varování od lodí na moři, ale protože je s Pákistánem právě na kordy, informace mu nepředá.
Nespolehlivý pákistánský varovný systém navíc selhává. „Byli jsme bouří úplně zaskočení. Rozhlas sice vysílal varovný signál, ale v tu chvíli už to bylo k ničemu,“ říká Farid Kalmati.
Když cyklón vtrhne rychlostí 222 km/h do delty řeky Gangy, smete s podporou právě vrcholícího přílivu břehy i většinu ostrovů desetimetrovou vlnou.
Vzedmutí hladiny způsobené poklesem tlaku tak zatopí a zdevastuje většinu ostrovů a nízko položených oblastí na pobřeží, vymaže z povrchu celé vesnice a zničí veškerou úrodu. Zasaženo je přes 3,5 milionu lidí.
V nejhůře postižených oblastech umírá téměř polovina obyvatelstva. „Na třinácti zcela zničených ostrovech poblíž Čattagrámu nepřežil nikdo,“ hlásí rozhlas po leteckém průzkumu.
Přesný počet obětí není znám, odhaduje se však, že i s těmi, kdo zemřeli v následujících dnech na vedlejší následky zkázy, dosahuje děsivého čísla 500 000!
Cyklón rychle ztrácí sílu, přechází do módu tropické bouře s rychlostí větru kolem 100 km/h a než se 13. listopadu rozptýlí, podráží nohy pákistánské vládě.
Generál Jáhja Chán (1917–1980) totiž dokáže maximálně nahánět strach svým pekelným obočím, pomoc postiženým oblastem však nezvládá. Kritika přilétá ze všech stran a opoziční Bangladéšská lidová liga o rok později drtivě zvítězí ve volbách.
To si junta nenechá líbit a napětí mezi Východním Pákistánem a centrální vládou přerůstá v Bangladéšskou válku za nezávislost.
Během ní se diktátor ukáže být nebezpečnější než cyklón, protože rozpoutá genocidu, při níž jeho armáda zabije až 3 miliony lidí a systematicky znásilní téměř 400 000 bangladéšských žen.
Válka končí vyhlášení nezávislosti Bangladéše a cyklón i následná válečná zvěrstva vedou bývalého člena Beatles George Harrisona (1943-2001) k uspořádání slavného Koncertu pro Bangladéš v newyorské Madison Square Garden.