Domů     Čtyři démonické bytosti temnoty: Znáte je?
Čtyři démonické bytosti temnoty: Znáte je?
27.11.2024

Jeden anděl za druhým se klaní nové bytosti stvořené z prachu země. Říká se mu Adam, což v překladu z hebrejštiny znamená člověk. Jeden z andělů se ale nepokloní. Krásný Iblís, entita stvořená ze žhnoucího ohně. Za svou pýchu a neposlušnost Bohu se podle Koránu dočká vyhnání z ráje.

My ho ale budeme znát spíš coby Satana, padlého anděla svrženého z nebes, který láká lid k nepravostem. Stává se z něj protipól Boha, byť si nejsou rovni. A mimochodem, slovíčko Satan pochází také z hebrejštiny: Označuje žalobce, soka nebo protivníka.

Je poťouchlý a klade lidem do cesty překážky. Ovšem stále je závislý na Bohu. Teprve, až se Starý zákon přelije do nového, stane se ze Satana protivník číslo jedna. Vládne světu démonů a v biblické apokalypse na sebe dokonce bere podobu draka.

A víte, jaké zvíře je s ním nejvíce spojováno? Malebnou rajskou zahradou se plazí had. U jabloně se zastaví a čeká na Evu. Kdo by neznal příběh o stromu poznání a draze vykoupené svačince? Špitá se, že onen had je ve skutečnosti věčný pokušitel Satan. Vyloučit to nejde, v Bibli ale o Satanovi coby hadovi v ráji přímo nehovoří…

Démon Asmodeus   

Je krásná a kolem roku 700 př. n. l. žije v na severozápadě dnešního Íránu, v zemi jménem Médie. Její jméno je Sára a má doslova pekelnou smůlu. Nebo spíš muži, kteří si na ni dělají zálusk.

Sáru si totiž vyhlídne také Asmodeus, démon smilstva a sexuální posedlosti. Aby ji získal, nebere si žádné servítky: O svatební noci jí postupně zavraždí sedm novomanželů! Do Médie však míří Tobijáš, aby nemocnému otci vyzvedl uložené peníze.

Na obzoru je oběť číslo osm. Mladík má však podivuhodného průvodce. Kromě věrného psa mu po boku kráčí sám archanděl Rafael. Ten zažene Asmodea až do Egypta, kde ho zneškodní.

Tento příběh si můžete přečíst v Knize Tobiáš, starozákonním spisu ze 4. až 2. století př. n. l. Ale pozor, u protestantů platí za apokryf.

Víme o něm, že s oblibou rozbíjí manželství a svou pozornost rád zaměřuje na mladá děvčata, která vede k nezřízenému sexuálnímu hýření. Není se co divit, že jeho „zemí zaslíbenou“ je proslulý harém krále Šalamouna (asi 990 – 931 př. n. l.).

A kde se tu vlastně Asmodeus vzal? Někde se o něm mluví jako o manželovi Lilith, jinde jde zase o potomka Adama a sexuálního démona, kterým se říká sukuba – a to v dobách, kdy má Adam po boku ještě Lilith. Mimochodem, i ta je někdy považována za sukubu…

Asmodeus si potrpí na děvčata.
Asmodeus si potrpí na děvčata.

Pán much Belzebub

Nad obětištěm se s dotíravou bzučivostí vznášejí hejna much. „Baal Zebub,“ odplivne si jeden z nedaleko procházejících mužů.

Dá se to přeložit jako Pán much a zřejmě právě z tohoto výrazu odkazujícího na pelištejského boha Baala vznikne démonické jméno Belzebub. Židé a Pelištejci se, diplomaticky řečeno, nemusejí. Většina svědectví o tomto záhadném etniku pochází ale právě od židů.

A zatímco jedni mají zřejmě i kult much, druzí považují jejich praktiky za odporné. Není se čemu divit, že Belzebub později vyfasuje zrovna hřích obžerství. Vždyť mouchy si také rády smlsnou…

Je to démon nebo je to Satan? Problém křesťanských teologických pramenů je v tom, že v určitý okamžik dosadí na trůn pekel v podstatě kteréhokoliv z démonů. Démonologie ovšem na něj hledí jako na jednoho ze sedmi princů pekla.

Oproti mnohým jiným má Pán much i schopnost létat. Alespoň to tak tvrdí francouzský démonolog Jacques Collin de Plancy (1793– 1881) ve své Dictionnaire Infernal, která vyjde v Paříži roku 1818.

Belzebub se stane také jedním ze sedmi princů pekla.
Belzebub se stane také jedním ze sedmi princů pekla.

Belfegor: Kráska nebo zvíře?

Muži vykasají u kolem končící tuniky a přidřepnou. Okolím se nese nelibý puch. Několik dalších uctívačů ukazuje k oltáři obnažené hýždě. Co je toto za obskurní perverzitu? Vítejte ve starověkém království Moáb ležící na území dnešního Jordánska.

Uctívání defekací se brzy zvrhne v sexuální orgie k uctění místní varianty Pána, v místí řeči již zmíněného Baala. K podivným rituálům bude svedena i část Izraelitů. V Moábu se božstvu říká Baal-Peor, přes řecký jazykový schůdek tak vznikne Belfegor.

Jak vypadá? Můžete si vybrat. Dlouhé kroutící se zašpičatělé nehty lemují konce prstů, ohromné tělo je porostlé chlupy a na hlavě ční dva nevkusné rohy. Anebo bývá jeho druhou podobou krásná nahá žena dokonalých křivek.

Belfegora líčí kabala jako věčného zpochybňovače, umí poskytnout bohatství a poňouknout k objevům nových vynálezů. Ale rád zasévá spory a přes peníze svádí ke zlu.

Zřejmě Belfegorova snaha zjednodušit procesy a objevovat nové technologie vede nechvalně proslulého lovce čarodějnic Petera Binsfelda k tomu, že Belfegorovi trochu paradoxně přiřkne jako hřích lenost.

Zdroje informací: wikipedia.org, Encyclopedia of Demons and Demonology, by Rosemary Guiley, Facts on File, 2009, Rudwin, Maximilian (1970) The Devil in Legend and Literature, New York: AMS Press
Foto: 1 Pixabay 2 Louis Le Breton - CC - volné dílo 3 Fred Barnard - CC - volné dílo
Související články
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz