Domů     Čokoládové pokušení: Kde si nejlépe rozmazlit chuťové buňky?
Čokoládové pokušení: Kde si nejlépe rozmazlit chuťové buňky?

Mnozí z těch, kteří jsou dnes renomovanými výrobci čokolády s cenami ověnčenými výrobky se původně věnovali zcela jinému oboru. Přesto dnes šlapou na paty vyhlášeným jménům a značkám. Někteří se rozhodli jít klasickou cestou, jiní rádi zkoušejí nové věci. Oba tábory však spojuje láska k jejich řemeslu.

Existuje jen velmi málo lidí, kteří nemají rádi čokoládu. Nejen, že patří k oblíbeným dárkům z lásky nebo odpustkům na usmířenou, ale může být dobrá i pro zdraví. Kakao a tím i čokoláda například obsahují antioxidanty bojující proti volným radikálům.

Legendární jsou také afrodiziakální účinky. A kam se pro tu nejlepší čokoládu vydat? Pro její milovníky jsou samozřejmě TOP destinacemi, kde si mohou nejkvalitnější výrobky zakoupit, tradičně Belgie nebo Švýcarsko.

Ale měli by do svých cestovních plánů zařadit také jiná místa, z nichž některá mohou být opravdu nečekaná.

Příjemné prostředí prodejny SOMA chocolatemaker v Torontu
Příjemné prostředí prodejny SOMA chocolatemaker v Torontu

Hravé umění

Název: Roselen Chocolatier

Země: Peru

Rok založení: 1999

Spoluvlastník firmy Giorgio Demarini Basagoitia je původním povoláním grafik a svůj umělecký talent a kreativitu nyní využívá v jiné oblasti. Spolu se svou matkou Elenou Basagoitiovou vytváří avantgardní čokoládová díla v peruánské metropoli Limě.

Každý jejich kousek je vymazleným klenotem, jehož vzniku předchází ručně malovaný návrh. Stejně, jako si pohrávají s designem svých výrobků, dokážou přicházet s nevšedními příchutěmi.

Milovníci čokolády tak mohou ochutnat citronovou pralinku s chilli, liči s lístky pelargónie anebo malinovou delikatesu, jejíž chuť je vyladěna růžovou vodou.

Alchymie v laboratoři

Název: SOMA chocolatemaker

Země: Kanada

Rok založení: 2003

Když manžele Davida Castellana a Cynthii Leungovou napadne, že by mohli vyrábět čokoládu, nečekají dlouho a svou myšlenku převádějí do reality. Hned první kousky se setkají s nesmírným zájmem zákazníků.

Dnes má firma v Torontu kromě výrobny čokolády také 2 obchody, kde prodávají své výrobky. V jejich „čokoládové laboratoři“ pravidelně pořádají kurzy a přednášky o výrobě čokolády i samotných kakaových bobech, které považují doslova za magickou ingredienci.

Každý nový vzorek nejdříve pečlivě analyzují, než si získá jejich důvěru. Stejně obezřetní jsou při výběru surovin.

Řada výrobků z jejich dílny nese prestižní ocenění a výjimečnou specialitou je pralinka, při jejíž výrobě je použito také přírodního oleje z borovice.

Paul A. Young je mistrem svého řemesla.
Paul A. Young je mistrem svého řemesla.

Paul a jeho továrna na čokoládu

Název: Paul A. Young

Země: Velká Británie

Rok založení: 2006

Jméno Paula A. Younga je pro každého znalce čokolády pojem. Dalo by se bez nadsázky říct, že je to londýnský Willy Wonka, který získává jedno ocenění za druhým.

První prodejnu čokoládových dobrot přitom otvírá se svým obchodním partnerem Jamesem Croninem teprve před 13 lety. Inovativní výrobky jsou na hony vzdálené tradiční a příliš sladké britské čokoládě. Tyto pochoutky si brzy nacházejí své zákazníky.

V současné době fungují v Londýně tři obchody, plné malých uměleckých děl s báječnou chutí a neobyčejným složením.

Je totiž vyhlášeným experimentátorem, v jeho delikatesách se můžete setkat s neobvyklými ingrediencemi, jako je například karamel s mořskou solí, sýr nebo třeba pivo.

Čokoláda všech barev

Název: Que Bo!

Země: Mexiko

Rok založení: 2006

Kouzelníkem, pracujícím s neobvyklými přísadami je také Mexičan José Ramón Castillo. Právem je považován za lídra ve vývoji mexické čokolády.

Při výrobě používá suroviny od místních producentů, především pak kakaové boby a výsledky jeho práce jsou potěchou nejenom pro chuťové buňky, ale také pro oči.

Jejich barva může odpovídat převládají složce, jako například oranžová (mango, chilli a sůl) či jasně růžová (kvajáva) anebo mohou mít klasickou barvu tmavé, polotmavé či bílé čokolády.

Vitríny jeho pěti prodejen v Ciudad de México nabízejí zákazníkům širokou paletu tvarů i chutí. V nabídce jsou rovněž výrobky bez laktózy, bez lepku, veganské i košer.

Záplava barev je typická pro výrobky z dílny José Ramóna Castilla (Que Bo!).
Záplava barev je typická pro výrobky z dílny José Ramóna Castilla (Que Bo!).

Úspěšný experiment

Název: Omnom Chocolate

Země: Island

Rok založení: 2013

Kuchař Kjartan Gíslason a jeho kamarád z dětství Óskar Þórðarson se v roce 2013 rozhodnou experimentovat s různými chutěmi a texturami čokolády. Základem je pro ně pečlivý výběr nejlepších kakaových bobů z celého světa, které začínají dovážet na Island.

Svůj podnik rozjíždějí jako experiment a berou vše jako výzvu. Velmi brzy přichází pozitivní zpětná vazba a v krátkém čase zřizují malou výrobnu čokolády v přestavěné čerpací stanici v Reykjavíku.

Vyrábějí čokolády s různým obsahem kakaa, mléčné, s příměsí mořské soli anebo karamelu. Rozlišují své produkty také podle země, ze které kakaové boby, použité pro jejich výrobu, pocházejí. Nejen mezi dětmi si získal popularitu jejich Mr. Carrots, čokoládový zajíc.

Islandská značka Omnom Chocolate vznikla díky úspěšnému experimentu.
Islandská značka Omnom Chocolate vznikla díky úspěšnému experimentu.
Foto: www.facebook.com, www.somachocolate.com, www.paulayoung.co.uk, www.chilango.com, www.fraislandi.com,
Související články
Lifestyle
Jak se vyhnout úrazům při sportování?
Ročně si Češi přivodí téměř dva miliony úrazů, každý pátý se přitom stane při sportu. Zejména v letních měsících se ordinace lékařů plní lidmi, kteří si přivodili zranění při typicky letních sportech, jakými jsou cyklistika, in-line bruslení a běh, u dětí pak ještě skákání na trampolíně. Jak jim předejít? Podle Českého statistického úřadu se sportu pravidelně […]
Lifestyle
Courtney Love: Život napěchovaný drogami a alkoholem
Výrazné rudé rty, blond vlasy, hubená rozevlátá postava. Nepřehlédnutelná rockerka Courtney Love si v průběhu svého života vyslouží pověst „nejkontroverznější ženy historie rockové hudby“, aspoň podle magazínu Rolling Stone. Za co si toto označení vysloužila? Z problémové muzikantky, pocházející ze svobodného prostředí hippies, se do dnešních dní vyvinula potížemi ošlehaná osobnost, které dal život nejednu […]
Lifestyle
Civilizační choroby útočí, braňte se!
Moderní styl života s sebou nese pohodlí, ovšem také strašáky v podobě civilizačních nemocí. Nadbytek jídla, všudypřítomný stres, nedostatek pohybu a znečištěné životní prostředí s sebou přinášejí takzvané nemoci z nadbytku, které mají na svědomí více než 70 % ročních světových úmrtí. Které civilizační nemoci vás ohrožují a jak se jim bránit? Podle zprávy Světové zdravotnické organizace stojí civilizační […]
Lifestyle
Tragédie kolem Aaliyah Dany Haughtonové
V srpnu 2001 skončila rychlá a slibná kariéra R&B hvězdy Aaliyah tragickou leteckou nehodou. S ní zahynuli i další lidé, kteří jí byli nejbližší. Jak se události vyvíjely od posledního natáčení na Bahamách až po fatální chvíli, která změnila životy mnoha. Narodila se v Brooklynu a o pozdvižení se postarala hned poté, co spatřila světlo světa. […]
reklama
lifestyle
Starověké olympijské hry: Na přehlídku naháčů ženy nesměly
Davy lidí se tísní v řecké Olympii. Každý chce vidět svého favorita. Kohosi tam vykuřují – za chvíli bude dotyčný obětovat bohům, a tak musí projít touto očistou. Zeus, Hestia i další bohové dostanou, co jim náleží, aby sportovní slavnost nic nenarušilo. Přichází na řadu shromáždění v búleuterionu, řídícím domě her, jakési radnici. Závodníci tu […]
Jan Libíček: Smích na jevišti, smutek v zákulisí
Jan Libíček, známý český herec, který rozesmával diváky na divadelních prknech i filmovém plátně, žil život plný kontrastů. V soukromí však čelil hlubokým osobním bojům, které ho postupně stravovaly. Zatímco v roli komediálních postav dokázal vyvolat salvy smíchu, jeho vlastní život byl spíše melancholickou tragikomedií. Od skromných začátků v estrádách, kde se musel spokojit s […]
Úchylky filmařů: Choutky v zákulisí kamer
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče. Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou. Veřejnost […]
Zuzana Dřízhalová: Odmalička si představovala, že bude slavnou herečkou
Je to talent od dětských krůčků. Zpívá, vystupuje s Bambini di Praga a sní o herectví. Překvapivě ale málem končí jako odborník na chemii. Náhoda tomu chce, že se vydá na DAMU. Zákeřná choroba jí chce ale překazit plány. Dvakrát ji porazí a zakládá úspěšnou pacientskou organizaci. Třetí kolo boje je ale fatální.   Zuzana […]
lifestyle
5 slavných párů s velkým věkovým rozdílem
Láska kvete v každém věku. A celebrity z řad herců a hudebníků určitě výjimkou. Dovedete si ale živě představit, že budete s někým, kdo by mohl být vaším rodičem, anebo dědečkem či naopak vnučkou? Často se ale shodují, že nešlo odolat – stačil prý jediný pohled a srdce mělo jasno. Janda a Jandová – Věkový […]
Swingový kmotr s božským hlasem
Geniální hudebník Frank Sinatra prožívá život, podobající se jízdě na horské dráze. Na ní nechybí setkání s mafií, divoká manželství, psychické problémy, únos syna nebo pobyt ve vězení za pletky s vdanou ženou. Hudební legenda, jež ovlivnila generace hudebníků napříč 20. stoletím. Tak si svět pamatuje synka sicilského hasiče, herce a zpěváka Franka Sinatru (1915–1998) […]
Na sport, do auta i k počítači si vyberte ty správné brýle!
Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem, až 80 % všech informací vnímáme zrakem. Proto je třeba si vidění dobře chránit. Pro korekci zraku je nutné nosit správné dioptrické brýle, oči je však potřeba chránit i při sportu či proti UV záření. Na co se při výběru brýlí zaměřit? U zraku dochází především k poruchám ostrosti, vnímání barev […]
Slavné osobnosti a jejich společný osud jménem nehoda
Rychlost je opojná, riziko láká. Patníky se míhají jeden za druhým, ručička tachometru šplhá stále výš. Motor burácí, s každým dalším sešlápnutím plynu rachotí víc a víc, pneumatiky v zatáčkách kvílejí. Jako na závodišti. Jenže na závodišti by v jízdě nepřekážel náklaďák!   Krasobruslařka Hana Mašková (1949–1972) a textař Jiří Štaidl (1943–1973) jsou jako oheň a voda. Vycepovaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný