Skip to content

Co se s člověkem stane při pobytu na Marsu?

Pobyt člověka na Marsu je pořádně tvrdý oříšek. Rudá planeta je naší Zemi v něčem trochu podobná, ale v lecčems je velice odlišná. Mars je daleko menší a lehčí než Země, proto je na něm i menší přitažlivost.

Proti naší planetě dosahuje asi 38 %. Lidský organismus je však stavěn pro zemskou gravitaci. V praxi by to znamenalo, že každý člověk na Marsu by měl tu menší, tu větší problémy se stabilitou.

2
Představa základny na Marsu.

Vlasy by mu volně vlály v prostoru, což by samozřejmě nebyl takový problém. Jenže, stejné by to bylo i s orgány v těle a také s krví. Na Zemi je díky silné gravitaci mnohem více krve v nohou než v hlavě a srdce se tomu přizpůsobuje.

Na Marsu by v hlavě krve výrazně přibylo, protože by nebyla tolik tlačena směrem dolů. Výsledek? Lidem se bude postupně zvětšovat hlava.

IDL TIFF file
Stopy, které na Marsu zanechal rover Spirit.

Nižší či žádná gravitace znamená i úbytek svalstva. S tím už nyní mají problém astronauti na ISS. Nemusejí totiž překonávat gravitaci a jejich svalová hmota ubývá i přesto, že každý den cvičí 2 hodiny.

Člověk svaly posiluje tím, že překonává gravitační odpor. Protože ten je na Marsu menší, lidé by část svalové hmoty ztratili a oslabily by se i kosti. Ty by nemusely nést takovou zátěž, a tak by se z nich odplavoval vápník a atrofovaly by.

4
Otázka nezní kdy, ale zda vůbec se člověk někdy podívá na Mars…

Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí by tedy vedl k deformacím lidského těla. Pokud by byla založena trvalá marsovská kolonie, je více než pravděpodobné, že nově narození Marťánci by přicházeli na svět s různými fyzickými vadami.

Foto: Universetoday, huffingtonpost, wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …