Domů     Co jste netušili o… lidské kůži!
Co jste netušili o… lidské kůži!
9.4.2023

Pokud byste dospělého člověka svlékli z kůže, stačila by vám na kobereček o ploše 1,5 až 2 m2. A ubrala by mu asi 5 % až 9 % celkové hmotnosti (záleží na tom, jak kdo má velkou vrstvu podkožního tuku).

V každém případě je kůže největším orgánem lidského těla…

Díky husté síti cév a potních žláz kůže efektivně reguluje tělesnou teplotu. Slouží také jako zásobárna vody a tuku. Potřebné látky umí vstřebávat do těla, vylučuje naopak ty špatné, co se nám nehodí.

V kůži je ukryto nekonečné množství nervových čidel, které nás informují o různých změnách v prostředí. Ale zároveň nás před okolím chrání!

Jako statný bodyguard kůže zastaví většinu mikroorganismů, škodlivin či jiných vnějších podnětů, které se rozhodly našemu tělu zkřížit cestu.

Tlustá i hubená

Co část těla, to jiná kůže. Přesněji jinak tlustá. Někde bychom naměřili sotva 0,4 mm, třeba na očních víčkách, na uších, na předkožce penisu nebo pod vlasy. Až 4 mm kůže naopak máme na zádech, na chodidlech nebo dlaních.

Ať už je tlustá nebo tenká, vždy se do ní vejdou tři základní vrstvy: vrchní a nejtenčí pokožka, střední škára s cévami a nervy a podkoží tvořené vazivem a tukem.

Kdybychom se porovnali se zvířaty, tak nás co do tloušťky kůže příroda moc neobdařila. I proto se v zimě neobejdeme bez topení a teplých svetrů.

Na dlaních máme kůži silnější než na jiných místech. Proto, že tu bývá vystavena velkému tlaku. Foto: cat6719 / Pixabay.
Na dlaních máme kůži silnější než na jiných místech. Proto, že tu bývá vystavena velkému tlaku. Foto: cat6719 / Pixabay.

Stále nová

Pokožka je tvořena dlaždicovými buňkami, naskládanými ve vrstvách nad sebou. A ty ani chvilku v klidu neposedí – neustále se dělí a přibývají.

Aby se všechny nové buňky do pokožky vešly, vytlačují se navzájem směrem nahoru. Jakmile se některá dostane zcela na povrch, zrohovatí, odumře a odloupne se!

Takto se všechny buňky kůže obmění každé tři týdny. Za celý lidský život průměrné délky se z člověka oloupe asi 20 kg mrtvých buněk.

Od ryb (někdy) k nerozeznání

Občas se stane, že odumřelé buňky se jen tak rozloučit nehodlají a drží se zuby nehty! Na kůži se pak hromadí zrohovatělé vrstvy, ty vysychají a praskají a výsledkem jsou útvary připomínající rybí šupiny. Proto se nepříjemnému onemocnění říká ichtyóza (podle řeckého ichtys – ryba).

Většinou jde o poruchu genu a ichtyózu prostě zdědíme. A podle některých teorií jsme ji mohli zdědit již od prvních živočichů na Zemi, kteří se s podobnými patáliemi potýkali při přechodu z vody na souš.

Tolik potních žláz obsahuje jediný centimetr čtvereční kůže. K tomu se tam vejde ještě asi 15 receptorů teploty, 25 receptorů dotyku a 200 bolesti. A 4 metry nervových vláken!Foto: Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Tolik potních žláz obsahuje jediný centimetr čtvereční kůže. K tomu se tam vejde ještě asi 15 receptorů teploty, 25 receptorů dotyku a 200 bolesti. A 4 metry nervových vláken!Foto: Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Světlá, nebo tmavá?

Barvu kůže způsobuje melanin, produkovaný buňkami melanocyty. Každý člověk jich má (přibližně) stejný počet, bez ohledu na rasu! Lidé s tmavší pletí mají větší melanocyty, tvořící více pigmentu.

Melanin nás také chrání před škodlivými UV paprsky! Platí proto přímá úměra mezi množstvím slunečního záření a barvou pleti. V tropických oblastech mají lidé tmavší pleť, v chladnějších zase světlejší.

Když se opalujeme, naší kůži se to nelíbí a ztmavnutím se tak vlastně brání. Cítí, že potřebuje více melaninu, který bude bojovat jako lev proti poškození buněk či vzniku nádorů.

Obecně mají muži více melaninu než ženy, proto bývá jejich pleť tmavší. Díky většímu prokrvení je i více dočervena. Ženy však mají světlejší pleť i z toho důvodu, že jejich tělo vstřebává více kalcia (pro případ těhotenství a kojení).

V dřívějších dobách je ideálem být co nejsvětlejší. Opálení jsou totiž jen chudáci, kteří musí pracovat venku na slunci. Ženy rády používají různá bělidla na kůži. Opálená pleť se stane módou až ve 20. století.

Jako Evropané máme světlou pleť v genech. Poslední genetické studie však naznačují, že ji způsobuje stejný gen, který mají i černí Etiopané či Tanzánci! Záhada? Údajně spíš další důkaz toho, že naši předci jsou z Afriky!

Barva kůže je dána geny. A také ji ovlivňuje prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Foto: cherylholt / Pixabay.
Barva kůže je dána geny. A také ji ovlivňuje prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Foto: cherylholt / Pixabay.

Někdy kouše!

Ten pocit se těžko popisuje, ale každý ho zná. Máme třeba zrovna plné ruce… a nutně se potřebujeme někde poškrábat! Od čeho vlastně kůže svědí, když žádný jiný orgán tuto vlastnost nemá?

I to je dost možná pozůstatkem evoluce. Svědění upozorňovalo naše předky (a stále to tak funguje hlavně u zvířat) na nebezpečného vetřelce na kůži!

Dnes už to může být reakce na cokoliv – teplo, zimu, alergický podnět či jakýkoliv kožní problém. Nervová zakončení jsou prostě podrážená a dovedou signál do mozku.

Podrbej se,“ radí nám náš myslící orgán, doufající v úlevu, ale je to špatně! I když je nám chvíli lépe, příčina se neodstraní a ještě si můžeme poškodit kůži.

Nosí kyselý kabát

Pokud kůže chrání tělo, kdo chrání kůži? Kyselý kožní film na povrchu, tvořený mazem a zbytky potu. Je tu jako hlídka, která při zmerčení nepřítele zalarmuje obranné jednotky!

Aby film plnil svoji funkci, musí si udržovat stálé složení. Stejní proto napodobují téměř všechny kosmetické přípravky.

Proč je občas husí?

Ať už je nám zima, něčeho se bojíme nebo nás zkrátka jen ovládla silná emoce, nervová soustava někdy zareaguje výbojem a stažením svalových vláken kolem chloupků. Ty se napřímí… a naše kůže začne připomínat oškubanou drůbež!

U zvířat funguje husí kůže jako tepelná izolace. V napřímených chlupech se zadrží více vzduchu. Ale také díky nim zvíře vypadá větší, a tak snáze zastraší predátora!

Lidem to dnes už moc k ničemu není, proto je husí kůže spíš pozůstatkem po našich chlupatějších předcích.

Když se na některém místě sejde více melaninu, objeví se pihy. Většinou jsou dědičné, rozšiřují se ale vlivem slunečního záření. Foto: Foundry / Pixabay.
Když se na některém místě sejde více melaninu, objeví se pihy. Většinou jsou dědičné, rozšiřují se ale vlivem slunečního záření. Foto: Foundry / Pixabay.

Znamení krásy i ďábla

Málokterá kůže je beze skvrnky, každý má alespoň nějaká znaménka! Proč se jim říká mateřská? Protože mnoho z nich dědíme – máme je na stejném místě jako rodiče. Vzniknout ale mohou i při nadměrném vystavování se Slunci.

I znaménka mají v kultuře zajímavou historii. Lidé starověku si je domalovávají, protože značí atraktivitu. Ve středověku však jde o ďáblovo znamení a jejich majitelky mohou být upáleny jako čarodějnice!

S příchodem baroka jsou naštěstí znaménka znovu v módě. Ženy si lepí na tvář i umělá z černého sametu.

Miliardy životů

Kdybyste položili ruku pod mikroskop, dobře vám nebude. Po kůži se nám totiž hemží neskutečné množství živých tvorů! Každý jich má na sobě minimálně miliardu.

Většinou nám nijak nevadí, vžíváme se s nimi přeci již od narození. Jen občas, když se jim podaří dostat se nám pod kůži, může vzniknout infekce.

Popsáno bylo již minimálně 200 druhů kožních mikrobů a stále jsou objevovány nové. Před 10 lety dokonce němečtí vědci najdou na lidské pokožce organismy zvané archea, jedny z nejstarších zástupců života na Zemi.

Foto: Úvodní foto: efes / Pixabay 1, 3, 4: Pixabay 2: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Fascinující lidský mozek
S ohledem na fungování lidského mozku platilo dlouho paradigma, že v dospělosti pracuje už jen s vybudovanými neurálními cestami a netvoří si nové. Až na začátku 21. století se prokázalo, že se mozek vyvíjí i v dospělosti.   Neuroplasticita či plasticita mozku je termín, který označuje vývoj změn v mozku v průběhu života jedince. Neuroplastické […]
Věda a technika
Okřídlený zabiják B-2: Stroj připomínající můru unikne i radarům!
V klidu vstoupí do afghánského vzdušného prostoru, sestoupí na požadovanou výšku, zamíří cíl a bomby už padají na potemnělou krajinu. O několik tisíc metrů níže si nepřátelští vojáci libují, jaký mají klídek. Na radaru totiž nic nevidí. Stačí, aby se objevily a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak […]
Věda a technika
Fascinují Pennsylvania Station: Když orli odlétají…
Kdykoliv míří po kolejích do nebo z New Yorku hlava Spojených států amerických nebo jiní důležití tuzemští i zahraniční státníci, odjíždí z 11. nebo 12. koleje. Rozhodně nejde o konec nádraží, cestující tu mohou nastoupit do vlaků na celkem 21 kolejích obsluhovaných 11 nástupišti. A že je tu pořádně živo – kapacita tohoto nádraží je […]
Věda a technika
Anestezie: Bolest dostala utrum díky večírku
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
reklama
svět zločinu
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
reklama
historie
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
V uherském Visegrádu vznikl Česko-polsko-maďarský ekonomický pakt
Během jednání Čechů, Poláků a Maďarů v roce 1335 vladaři nezapomenou ani na ekonomickou spolupráci. „Hlavním výsledkem setkání bylo zřízení nové obchodní cesty, která by obcházela základní vídeňský přístav a získala snadnější přístup na další evropské trhy,“ podtrhuje jejich hospodářské zásluhy současný maďarský autor Györgi Rácz.   Nejvíc smluv uzavřených ve Visegrádu mezi českou stranou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet