Domů     Co jste netušili o… lidské kůži!
Co jste netušili o… lidské kůži!
9.4.2023

Pokud byste dospělého člověka svlékli z kůže, stačila by vám na kobereček o ploše 1,5 až 2 m2. A ubrala by mu asi 5 % až 9 % celkové hmotnosti (záleží na tom, jak kdo má velkou vrstvu podkožního tuku).

V každém případě je kůže největším orgánem lidského těla…

Díky husté síti cév a potních žláz kůže efektivně reguluje tělesnou teplotu. Slouží také jako zásobárna vody a tuku. Potřebné látky umí vstřebávat do těla, vylučuje naopak ty špatné, co se nám nehodí.

V kůži je ukryto nekonečné množství nervových čidel, které nás informují o různých změnách v prostředí. Ale zároveň nás před okolím chrání!

Jako statný bodyguard kůže zastaví většinu mikroorganismů, škodlivin či jiných vnějších podnětů, které se rozhodly našemu tělu zkřížit cestu.

Tlustá i hubená

Co část těla, to jiná kůže. Přesněji jinak tlustá. Někde bychom naměřili sotva 0,4 mm, třeba na očních víčkách, na uších, na předkožce penisu nebo pod vlasy. Až 4 mm kůže naopak máme na zádech, na chodidlech nebo dlaních.

Ať už je tlustá nebo tenká, vždy se do ní vejdou tři základní vrstvy: vrchní a nejtenčí pokožka, střední škára s cévami a nervy a podkoží tvořené vazivem a tukem.

Kdybychom se porovnali se zvířaty, tak nás co do tloušťky kůže příroda moc neobdařila. I proto se v zimě neobejdeme bez topení a teplých svetrů.

Na dlaních máme kůži silnější než na jiných místech. Proto, že tu bývá vystavena velkému tlaku. Foto: cat6719 / Pixabay.
Na dlaních máme kůži silnější než na jiných místech. Proto, že tu bývá vystavena velkému tlaku. Foto: cat6719 / Pixabay.

Stále nová

Pokožka je tvořena dlaždicovými buňkami, naskládanými ve vrstvách nad sebou. A ty ani chvilku v klidu neposedí – neustále se dělí a přibývají.

Aby se všechny nové buňky do pokožky vešly, vytlačují se navzájem směrem nahoru. Jakmile se některá dostane zcela na povrch, zrohovatí, odumře a odloupne se!

Takto se všechny buňky kůže obmění každé tři týdny. Za celý lidský život průměrné délky se z člověka oloupe asi 20 kg mrtvých buněk.

Od ryb (někdy) k nerozeznání

Občas se stane, že odumřelé buňky se jen tak rozloučit nehodlají a drží se zuby nehty! Na kůži se pak hromadí zrohovatělé vrstvy, ty vysychají a praskají a výsledkem jsou útvary připomínající rybí šupiny. Proto se nepříjemnému onemocnění říká ichtyóza (podle řeckého ichtys – ryba).

Většinou jde o poruchu genu a ichtyózu prostě zdědíme. A podle některých teorií jsme ji mohli zdědit již od prvních živočichů na Zemi, kteří se s podobnými patáliemi potýkali při přechodu z vody na souš.

Tolik potních žláz obsahuje jediný centimetr čtvereční kůže. K tomu se tam vejde ještě asi 15 receptorů teploty, 25 receptorů dotyku a 200 bolesti. A 4 metry nervových vláken!Foto: Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Tolik potních žláz obsahuje jediný centimetr čtvereční kůže. K tomu se tam vejde ještě asi 15 receptorů teploty, 25 receptorů dotyku a 200 bolesti. A 4 metry nervových vláken!Foto: Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Světlá, nebo tmavá?

Barvu kůže způsobuje melanin, produkovaný buňkami melanocyty. Každý člověk jich má (přibližně) stejný počet, bez ohledu na rasu! Lidé s tmavší pletí mají větší melanocyty, tvořící více pigmentu.

Melanin nás také chrání před škodlivými UV paprsky! Platí proto přímá úměra mezi množstvím slunečního záření a barvou pleti. V tropických oblastech mají lidé tmavší pleť, v chladnějších zase světlejší.

Když se opalujeme, naší kůži se to nelíbí a ztmavnutím se tak vlastně brání. Cítí, že potřebuje více melaninu, který bude bojovat jako lev proti poškození buněk či vzniku nádorů.

Obecně mají muži více melaninu než ženy, proto bývá jejich pleť tmavší. Díky většímu prokrvení je i více dočervena. Ženy však mají světlejší pleť i z toho důvodu, že jejich tělo vstřebává více kalcia (pro případ těhotenství a kojení).

V dřívějších dobách je ideálem být co nejsvětlejší. Opálení jsou totiž jen chudáci, kteří musí pracovat venku na slunci. Ženy rády používají různá bělidla na kůži. Opálená pleť se stane módou až ve 20. století.

Jako Evropané máme světlou pleť v genech. Poslední genetické studie však naznačují, že ji způsobuje stejný gen, který mají i černí Etiopané či Tanzánci! Záhada? Údajně spíš další důkaz toho, že naši předci jsou z Afriky!

Barva kůže je dána geny. A také ji ovlivňuje prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Foto: cherylholt / Pixabay.
Barva kůže je dána geny. A také ji ovlivňuje prostředí, ve kterém se vyvíjela daná populace. Foto: cherylholt / Pixabay.

Někdy kouše!

Ten pocit se těžko popisuje, ale každý ho zná. Máme třeba zrovna plné ruce… a nutně se potřebujeme někde poškrábat! Od čeho vlastně kůže svědí, když žádný jiný orgán tuto vlastnost nemá?

I to je dost možná pozůstatkem evoluce. Svědění upozorňovalo naše předky (a stále to tak funguje hlavně u zvířat) na nebezpečného vetřelce na kůži!

Dnes už to může být reakce na cokoliv – teplo, zimu, alergický podnět či jakýkoliv kožní problém. Nervová zakončení jsou prostě podrážená a dovedou signál do mozku.

Podrbej se,“ radí nám náš myslící orgán, doufající v úlevu, ale je to špatně! I když je nám chvíli lépe, příčina se neodstraní a ještě si můžeme poškodit kůži.

Nosí kyselý kabát

Pokud kůže chrání tělo, kdo chrání kůži? Kyselý kožní film na povrchu, tvořený mazem a zbytky potu. Je tu jako hlídka, která při zmerčení nepřítele zalarmuje obranné jednotky!

Aby film plnil svoji funkci, musí si udržovat stálé složení. Stejní proto napodobují téměř všechny kosmetické přípravky.

Proč je občas husí?

Ať už je nám zima, něčeho se bojíme nebo nás zkrátka jen ovládla silná emoce, nervová soustava někdy zareaguje výbojem a stažením svalových vláken kolem chloupků. Ty se napřímí… a naše kůže začne připomínat oškubanou drůbež!

U zvířat funguje husí kůže jako tepelná izolace. V napřímených chlupech se zadrží více vzduchu. Ale také díky nim zvíře vypadá větší, a tak snáze zastraší predátora!

Lidem to dnes už moc k ničemu není, proto je husí kůže spíš pozůstatkem po našich chlupatějších předcích.

Když se na některém místě sejde více melaninu, objeví se pihy. Většinou jsou dědičné, rozšiřují se ale vlivem slunečního záření. Foto: Foundry / Pixabay.
Když se na některém místě sejde více melaninu, objeví se pihy. Většinou jsou dědičné, rozšiřují se ale vlivem slunečního záření. Foto: Foundry / Pixabay.

Znamení krásy i ďábla

Málokterá kůže je beze skvrnky, každý má alespoň nějaká znaménka! Proč se jim říká mateřská? Protože mnoho z nich dědíme – máme je na stejném místě jako rodiče. Vzniknout ale mohou i při nadměrném vystavování se Slunci.

I znaménka mají v kultuře zajímavou historii. Lidé starověku si je domalovávají, protože značí atraktivitu. Ve středověku však jde o ďáblovo znamení a jejich majitelky mohou být upáleny jako čarodějnice!

S příchodem baroka jsou naštěstí znaménka znovu v módě. Ženy si lepí na tvář i umělá z černého sametu.

Miliardy životů

Kdybyste položili ruku pod mikroskop, dobře vám nebude. Po kůži se nám totiž hemží neskutečné množství živých tvorů! Každý jich má na sobě minimálně miliardu.

Většinou nám nijak nevadí, vžíváme se s nimi přeci již od narození. Jen občas, když se jim podaří dostat se nám pod kůži, může vzniknout infekce.

Popsáno bylo již minimálně 200 druhů kožních mikrobů a stále jsou objevovány nové. Před 10 lety dokonce němečtí vědci najdou na lidské pokožce organismy zvané archea, jedny z nejstarších zástupců života na Zemi.

Foto: Úvodní foto: efes / Pixabay 1, 3, 4: Pixabay 2: Creative Commons
reklama
Související články
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
reklama
věda a technika
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
Všemocná Wi-Fi: Může škodit našemu zdraví?
V řeči čísel dokáže nejrychlejší bezdrátový internet přenést za jedinou sekundu obsah 220 milionů disket, chcete-li 457 tisíc cédéček. Pokud bychom měli ujít nejdelší vzdálenost, kam až Wi-Fi dosáhne, museli bychom se trmácet téměř tři dny. Doma je doma, a hlavně doma je tam, kde se automaticky připojíme na Wi-Fi. Přitom nechybělo málo a mohli […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Co prozradily geny: Pelištejci se smísili s Izraelity
Války Izraelitů s Filištíny, tedy Pelištejci tvoří jednu z nejznámějších pasáží Starého zákona, především boje židovského krále Davida (vláda 1013–973 př. n. l.) s Pelištejcem Goliášem. Jsou odvěkými nepřáteli Izraelců. Bible se jim věnuje hned několikrát: líčí je jako nekulturní kruťase a původ zmiňuje jednou, když měli být vyhnání z Kaftoru na Krétě. Je to pravda? Odpověď hledali […]
záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je