Domů     Co by se dnes stalo s civilizací, kdyby přišla sluneční bouře jako v roce 1859?
Co by se dnes stalo s civilizací, kdyby přišla sluneční bouře jako v roce 1859?
31.1.2019

Katastrofické scénáře, ohrožující život na naší planetě, si většinou spojujeme s pádem obřího meteoritu, o mnohem reálnější hrozbě v podobě slunečních erupcí se přitom mluví daleko méně.

Co by se stalo, kdyby Zemi zasáhla sluneční bouře stejné intenzity, jaké dosahovala ta v roce 1859?

Carringtonova událost

Erupce na Slunci nejsou neobvyklým jevem, dochází k nim v nepravidelných intervalech a v různé intenzitě v podstatě každý den.

Vyvržená hmota ze sluneční koróny je přitom odmrštěna do vesmíru, přičemž částice z větších erupcí mohou dorazit až k Zemi a způsobit magnetickou bouři.

Jedna taková velká sluneční bouře způsobila v roce 1859 chaos v telegrafním spojení po celém světě. Někteří operátoři byli přímo zasaženi elektrickým proudem, jiní mohli odesílat zprávy, i když své přístroje od elektřiny odpojili.

Globální polohový systém (GPS)

Magnetické bouře mění ionosféru Země a ovlivňují tak přesnost a dostupnost GPS signálu. Ionosféra je část atmosféry, tvořená elektricky nabitými částicemi, kterou musí projít GPS signál od družice k pozemnímu přijímači. Jedná se tak o největší zdroj chyb v systému GPS.

K rušení GPS signálu ionosférou dochází vždy.

V průběhu magnetických bouří se však rušení zhoršuje a nepřesnost určení polohy může být až 30 metrů, případně může dojít ke kompletní ztrátě signálu GPS. Tyto chyby následně negativně ovlivní, obory pracující s přesnou navigací na zemi, na moři i ve vzduchu.

Při magnetické bouři dochází k narušení signálu GPS.
Při magnetické bouři dochází k narušení signálu GPS.

Provoz satelitů

Zemi obíhají tisíce družic, které zajišťují televizní přenosy, komunikaci, sledují počasí, nebo je používá armáda. Vesmírné počasí má vliv na každou z nich. Sluneční bouře mohou způsobit problémy s orientací těchto satelitů na oběžné dráze.

Mohou totiž poškodit zařízení, která řídí orientaci satelitu podle polohy určitých hvězd. Magnetické bouře mohou také v okolí družic vytvořit pole statické elektřiny, které je může poškodit výbojem podobně, jako když dostanete „ránu“ při svlékání svetru.

Magnetické bouře také ohřívají atmosféru Země, což má za následek její rozpínání. Zvětšená atmosféra pak může zvýšenou měrou začít brzdit družice až na jejich oběžné dráze, a způsobit tak jejich zpomalení, nebo v nejhorším případě až jejich shoření.

Lidé ve vesmíru

Lidé a veškeré jejich vybavení ve vesmíru je bombardováno nabitými částicemi kosmického záření. Toto záření je pro lidi nebezpečné, protože způsobuje poškození buněk.

Právě proto je kosmickému záření a slunečním bouřím věnována velká pozornost při plánování všech budoucích misí mimo ochranu magnetického pole Země, jakou bude například pilotovaný let na Mars.

Bouře by lidem poškozovala buňky.
Bouře by lidem poškozovala buňky.

Polární záře

Aurora Borealis (severní polární záře) a Aurora Australis (jižní polární záře) jsou světelné jevy ve svrchních vrstvách atmosféry Země, vyvolané slunečním větrem. Sluneční vítr je proud nabitých částic, vyvržený ze Slunce.

Jejich část je zachycena magnetickým polem Země a urychlena při pádu do oblastí magnetických pólů Země. Zde se tyto nabité částice srážejí se svrchní vrstvou atmosféry, molekulami kyslíku a atomy dusíku.

Při těchto srážkách jim předají svoji energii, a atomy se tak dostávají do excitovaného stavu, kdy mají větší energii než v běžném rovnovážném stavu. Při přechodu zpět do rovnovážného stavu pak atomy vyzáří přebytečnou energii ve formě světla.

Polární záře se obvykle tvoří ve svrchní vrstvě atmosféry ve výšce 80 až 450 kilometrů nad povrchem.

Magnetické pole Země usměrňuje tok těchto nabitých částic tak, že vytváří polární záři ve tvaru oválu s pomyslným středem v magnetickém pólu.
Magnetické pole Země usměrňuje tok těchto nabitých částic tak, že vytváří polární záři ve tvaru oválu s pomyslným středem v magnetickém pólu.

Letectví

Letadla používají pro komunikaci vysílání na vysoké frekvenci (HF), které se odrážejí zpět k povrchu Země od ionosféry.

To jim umožňuje komunikovat s pozemními stanicemi a ostatními letadly i v případě, že mezi nimi není přímá viditelnost, nebo jsou v odlehlých oblastech nad oceány, případně blízko pólů.

Sluneční erupce mohou rušit vysokofrekvenční komunikaci na polokouli přivrácené ke Slunci a sluneční bouře pak v oblasti pólů. Tím mohou letadlům zcela znemožnit komunikaci.

V kombinaci s rušením signálu GPS pak mohou mít zásadní vliv na bezpečnost leteckého provozu.

Elektrická síť

Magnetické bouře zvyšují elektrický potenciál magnetosféry a ionosféry Země v důsledku jejich stlačení a narušení. Tento zvýšený potenciál může následně tvořit parazitní elektrické proudy například v drátech elektrického vedení (nebo ropovodech).

V nejextrémnějších případech mohou tyto parazitní proudy vyvolat výboje statické elektřiny, a způsobit tak poškození přenosové soustavy, nebo až kompletní výpadek dodávek elektrické energie.

Při bouři by mohlo dojít k velkým výbojům.
Při bouři by mohlo dojít k velkým výbojům.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Záhady a tajemství
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Záhady a tajemství
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz