Domů     Císařský dar: Historie a současnost vídeňského Prátru
Císařský dar: Historie a současnost vídeňského Prátru

Pro každého znamená něco jiného. Mnozí lidé sem chodí za zábavou, jiní odpočívat a užívat si zeleně, další sportovat. A pro některé lidi je místem k nostalgickým vzpomínkám na staré zlaté časy.

Svět ho ale zná hlavně díky gigantickému ruskému kolu, které se stalo vídeňskou ikonou.

Když se mluví o Prátru, mnozí lidé mají na mysli pouze zábavní park, který se nachází v severozápadním cípu asi 6 km2 rozlehlé oblasti, tvořené hlavně lužní krajinou u Dunaje a je jen její poměrně malou částí.

Ale ta je doslova nabitá atrakcemi a její historie je více než barvitá.

Bavte se, Vídeňané!

Vše začíná v roce 1766, kdy osvícenský císař Josef II. (1741-1790) věnuje tento císařský lovecký revír obyvatelům Vídně, aby sem mohli jezdit na výlety a za zábavou.

Místní podnikatelé se chopí příležitosti a brzy je zde okolo stovky prodejců vína, piva, kávy, perníku anebo třeba uzenin.

Objeví se také lidové divadlo s šaškem Hanswurstem (také nazývaným Wurstel), podle kterého se dodnes neoficiálně přezdívá zábavní části parku Wurstelprater, vyrostou i kuželny, houpačky nebo kolotoče. Rok 1771 přináší první ohňostroj.

Všechna tato lákadla přivábí do Prátru davy návštěvníků a místo se stává čím dál populárnějším. A to i v následujícím století.

Takto to vypadalo v Prátru jen pár let před koncem 18. století.(Foto: Laurenz Janscha / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Takto to vypadalo v Prátru jen pár let před koncem 18. století.(Foto: Laurenz Janscha / commons.wikimedia.org / volné dílo)

V nadživotní velikosti

V dubnu 1840 dostává kouzelník a showman řeckého původu Basilio Calafati (1800-1878), vystupující v Prátru, povolení k provozování kolotoče s dřevěnými poníky.

Dva z nich zakrátko nahradí lokomotivami a na stožár kolotoče umístí několikametrovou postavu Číňana, který se brzy stane jedním ze symbolů tohoto zábavního parku.

A že šlo o figuru opravdu úctyhodnou potvrzuje fakt, že na jeho cop bylo použito 80 metrů brokátu a 17 kilogramů koňských žíní. V roce 1935 se stane chráněnou památkou, je však zničený v roce 1945 během bitvy o Vídeň.

Od roku 1967 zdobí Prátr replika této sochy, na které je umístěna pamětní deska. Nejen děti potěší také zvěřinec a později rovněž zoologická zahrada.

Pojedeme do Benátek!

Světová výstava, kterou Vídeň hostí v roce 1873, se koná právě v oblasti Prátru. To je důvod ke stavbě rotundy, která se může pochlubit v té době největší kopulí na světě o průměru 108 metrů.

Stavba, která překonala dokonce i římský Pantheon ze 2. století našeho letopočtu (průměr cca 44 metry), vezme za své při požáru v roce 1937. Pět let před začátkem 20. století otevírá podnikatel Gabor Steiner (1858-1944) atrakci Benátky ve Vídni s mosty, paláci, kanály i gondolami.

Projekt se stane hitem a přiláká množství lidí ze všech společenských vrstev, mezi kterými se vžije rčení: „Dnes večer jedeme do Benátek!“ Celý komplex je seskupený kolem trojice velkých náměstí, lemovaných replikami historických paláců.

Vše je obklopeno umělým vodním kanálem, po kterém vozí návštěvníky skutečné benátské gondoly, řízené gondoliéry přímo z Benátek.

Proslulá Rotunda předčila svými rozměry dokonce i římský Pantheon.(Foto: Oscar Kramer / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Proslulá Rotunda předčila svými rozměry dokonce i římský Pantheon.(Foto: Oscar Kramer / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Největší kolo na světě

Kromě benátských lagun přibude v Prátru také letní sáňkařská dráha nebo třeba kinematograf. Ale skutečná bomba přichází v roce 1897. Po osmi měsících výstavby je vztyčeno obří ruské kolo s výškou 65 metrů.

Tehdy má 30 kabin (gondol), po 2. světové válce je jejich počet snížen na současných 15. Obří kolo, zvané Riesenrad, se postupně stane hlavní ikonou Prátru a také jedním ze symbolů celé Vídně.

Jeho účelem je tehdy oslavit 50. jubileum nástupu císaře Františka Josefa I. (1830-1916) na trůn (v roce 1848) a jde o jedno z prvních ruských kol, které kdy bylo vyrobeno.

Kromě pauzy mezi lety 1900 a 1920, kdy ho překoná kolo Grande Roue de Paris, je až do roku 1965 nejvyšším ruským kolem na světě. Jeho průměr činí 61 metrů, železná konstrukce váží 430 tun.

Kolo se otáčí rychlostí 2,7 km/h a průměrná doba jízdy je 12 až 15 minut. A aby toho nebylo málo, roku 1898 se mohou návštěvníci povozit vláčkem, který je proveze systémem umělých jeskyní.

Od 90. let 19. století se na střelnicích a dalších stáncích objevuje fackovací panák (Watschenmann), figura velikosti dospělého muže, který umožňuje ukázat sílu, jejíž hodnota se objeví na siloměru, umístěném nad hlavou panáka.

Watschenmann se vedle skulptury Číňana a obřího ruského kola považuje za další symbol Prátru.

Prátr jako takový není jen zábavní park, ale také kus nádherné přírody.(Foto: Gugerell / commons.wikimedia.org / CC0)
Prátr jako takový není jen zábavní park, ale také kus nádherné přírody.(Foto: Gugerell / commons.wikimedia.org / CC0)

Uděláme tady pořádek…

Zatímco první tři dekády 20. století se stále nesou v duchu rozvíjení Prátru jako místa zábavy a přibývají nové a nové atrakce, jako třeba autodrom, řada kin nebo strašidelný zámek, po připojení Rakouska k Německé říši v březnu roku 1938 ho nacistický režim považuje za neuspořádaný a chaotický.

Je třeba zavést pořádek a tak jsou všechny stavby a atrakce, nesoucí cizojazyčná jména, přejmenovány a označeny německými cedulemi a novými názvy i hákovým křížem.

Veškerá zdejší umělecká vystoupení a představení jsou cenzurována a využívána k šíření nacistické ideologie.

Ukázky tělesných abnormalit, jako například vystoupení liliputů, jsou zakázány, protože jsou v rozporu s nacionálně socialistickými hodnotami zdraví a síly. Majitelé a zaměstnanci židovského původu jsou vyhnáni, jejich podniky jsou vyvlastněny.

Na konci 2. světové války je Prátr téměř celý zničený požárem, ale zásluhou sdružení podnikatelů doslova vstane z popela a už 5. října 1946 se tady koná první podzimní pouť poválečné doby.

Na podzim roku 1948 jsou v Prátru natočeny scény světoznámého britského filmu Třetí muž (1949), v následujících desetiletích jsou to i mnohé další snímky.

Kromě moderních atrakcí se nezapomíná ani na ty nostalgické.(Foto: M80 / Pixabay)
Kromě moderních atrakcí se nezapomíná ani na ty nostalgické.(Foto: M80 / Pixabay)

Za zábavou i odpočinkem

Poté, co se po válce vrátí do zábavního centra život, se místo neustále rozvíjí. Zejména v 70. letech zažije bouřlivý rozvoj, budují se nové podniky i atrakce a dokonce se zde začnou konat pravidelné ekumenické bohoslužby.

Změny se odehrávají i v zelené části Prátru. Aby byl zachován poslední téměř nedotčený lužní les, je jeho část v roce 1976 prohlášena za přírodní památku. Dnes zábavní park nabízí i nejmodernější atrakce, ale nezapomíná se ani na historii.

V nostalgické části si návštěvníci připomenou atmosféru přelomu 19. a 20. století. Je také místem, kam se chodí na různé gastronomické speciality a zdejší pivo prý patří k nejlepším v celé Vídni.

Parky a zelená část je oblíbeným místem k odpočinku a rekreaci, kde je také celá řada sportovních zařízení.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Gerd Eichmann / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
reklama
Související články
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
reklama
lifestyle
Komunisté oslavovali osvobození spartakiádou
Boj proti třídnímu nepříteli u nás v 50. letech 20. století vrcholí politickými procesy. „Nejdřív bylo třeba si vyřídit účty s předúnorovými politickými partnery komunistů… Pak přišli na řadu potenciální odpůrci nového režimu,“ píše publicista Pavel Tigrid (1917–2003). V rámci procesu s poslankyní za národně socialistickou stranu Miladou Horákovou (1901–1950) padnou v červnu 1950 čtyři rozsudky smrti. Jenže bezpečnostnímu […]
V 50. letech 20. století jste v Československu dostali první zaměstnání příkazem
Píše se polovina 50. let 20. století v Československu. Kdybyste v té době absolvovali školu, neměli byste si šanci vybírat, kam jít pracovat. Také o soukromém sektoru byste si tehdy mohli nechat jenom zdát. Všechno bylo totiž státní. Absolvent pedagogické fakulty si v červnu 1955 prohlédne svoji umístěnku. Sen o tom, že bude učit děti v rodném městě, […]
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je