Domů     Císařská korunovace Karla IV.: Před ohněm utíkal v noční košili
Císařská korunovace Karla IV.: Před ohněm utíkal v noční košili

Průvod 4000 rytířů v čele s českým a římským králem Karlem IV. stojí 2. dubna 1355 na vrchu Monte Mario před branami města Říma. Panovník se brzy rozloučí se svým doprovodem. Do města chce totiž vyrazit v přestrojení… 

 Na korunovační cestu vyráží Karel IV. (1316–1378) ze  Sulzbachu (v dnešním Bavorsku) 28. září 1354. Se zastávkami v Udine, Padově, Miláně a Pise míří do Říma. Začátkem února 1355 už jeho doprovod tvoří 4000 mužů.

V březnu téhož roku posílá panovník do Říma zprávu, že se 5. dubna dostaví ke korunovaci. Žádá při té příležitosti Svatého otce Inocencem VI. (1282/1295–1362)., zda může město navštívit v přestrojení. V roce 1346 totiž slíbil, že v Římě stráví pouhý jeden den.

Papež mu po svém legátovi Jiljím Albornozovi pošle souhlas. Panovník se tak na Velikonoce 1355 mění v obyčejného poutníka v prostých hnědých šatech. Ty má nejraději. Do města vejde branou Porta Pertusia.

Přístřeší k přenocování mu poskytne kanovník kapituly chrámu svatého Petra.

Když 3. dubna 1355 na Velký pátek a následnou Bílou sobotu vchází do římských bazilik prostě oděný muž a tiše se věnuje modlitbám, nikdo netuší, že má před sebou budoucího římského císaře. „Byl to čin velké osobní odvahy.

Jedním z příznačných rysů Karlových však bylo, že se nikdy nebál, a to ani rizika smrti,“ komentuje Karlovo chování, při němž se vystavil i možným útokům, historik František Kavka (1920–2005).  

Papež Inocenc VI. souhlasí, aby Karel navštívil město v přestrojení.
Papež Inocenc VI. souhlasí, aby Karel navštívil město v přestrojení.

Prozradí svoji totožnost 

Na Bílou sobotu odpoledne už ale Karel IV. prozradí svoji skutečnou totožnost. Přichází do papežova vatikánského paláce, kde se setkává se zástupci římského senátu. Noc ze 4. na 5. dubna už stráví pod střechou papežského paláce jako host hlavy církve.

Vzbudí se časně, vždyť se musí nejdříve vrátit ke svému vojsku, s nímž dorazil k Římu. Potom už se oblékne do slavnostního korunovačního pláště v zářivě purpurové barvě a společně se svou třetí manželkou Annou Svídnickou (1339–1362) projíždí s průvodem cestou římských císařů, současnou Via Trionfale.

Branou Porta Collina nedaleko Andělského hradu (papežská pevnost) míří do centra města k chrámu svatého Petra.  

Karla na korunovačné cestě doprovází jeho třetí manželka Anna Svídnická.
Karla na korunovačné cestě doprovází jeho třetí manželka Anna Svídnická.

Slibuje ochranu papeži i církvi 

Když konečně dorazí ke schodům chrámu, seskočí z koně a s doprovodem vejde do baziliky.

Papežský legát Pierre de Colombiers (1299–1361) ho přivítá polibkem a obětím a hned společně odcházejí do kaple Panny Marie ve věži. Tady skládá Karel korunovační přísahu, obsahující i slova o ochraně papeže a církve. Opakuje také sliby, které složil už papeži Klementovi 22. dubna 1346. Chvíli poté za mohutného troubení vychází hlavní branou ke hrobu svatého Petra, kde na něj čeká jeho manželka, a společně se vydávají k oltáři svatého Mořice v levé lodi chrámu.

Papežský legát oba manžele pomaže. U hlavního oltáře baziliky poté Karel IV. vyzná svoji víru. S Annou následně usednou na mramorový trůn.

Mše začíná. Po kardinálových slovech: „To je den, který učinil Pán, jásejme a radujme se z něho,“ se blíží slavnostní okamžik.

Kardinál pokládá na Karlovu hlavu císařskou korunu se slovy: „Přijmi znamení slávy, diadém království, korunu císařství ve jménu Otce, Syna i Ducha Svatého…“ 

Papežský legát Pierre de Colombiers slavnostně uvítá nového císaře.
Papežský legát Pierre de Colombiers slavnostně uvítá nového císaře.

Pasuje stovky rytířů 

Manželé vyrážejí ze svatopetrské baziliky v průvodu do města. Každou chvíli se k nim přitočí některý z mladíků pocházejících z urozených šlechtických rodin a žádá císaře, aby ho svým žezlem pasoval na rytíře.

Karel nezaváhá a vyhoví, během jediného dne stihne pasovat 1500 rytířů.

Jeho jízda Římem proto trvá dlouho. Lidé kolem něj jásají, což není vůbec samozřejmostí. „Na Karlova děda Jindřicha (Jindřich VII. Lucemburský – pozn. red.) naposledy stříleli při korunovační hostině šípy,“ píše německý historik Ferdinand Seibt (1927–2003). Tentokrát je ale atmosféra přátelská, dvorští úředníci dokonce rozhazují do davu zlaté mince. Musím splnit přísahu,“ uvědomuje si ale čerstvý císař, že v Římě nesmí přenocovat.

Ještě před západem slunce proto opustí město a přespí v klášteře San Lorenzo za hradbami.  

Karel IV. si nasadí purpurový šat. Během římského pobytu všem nemá nouzi i o dramatické okamžiky.
Karel IV. si nasadí purpurový šat. Během římského pobytu všem nemá nouzi i o dramatické okamžiky.

Rychlý úprk před plameny  

Císařský pár 7. dubna odjíždí do Tivoli, kde odpočívá v přírodě a panovník se věnuje vydávání listin. „Odměním také kardinála Colombierse za provedení obřadu,“ rozhodne se a v jednom z výnosů mu připíše 1000 zlatých vybraných z daní města Florencie. „Bylo to částka, za niž bylo možno postavit hrad,“ zdůrazňuje historik Kavka štědrost odměny. Nazítří odjíždí Karel do Sieny, kde stráví téměř celý měsíc.

6. května vjíždí do bran Pisy, kde právě vrcholí spor dvou soupeřících italských rodů Bergolinů a Raspantů. Oba si chtějí získat císaře na svou stranu. Bergolinové si ale myslí, že Karel IV. sympatizuje s jejich soupeři, a proto rozpoutají povstání.

Během noci z 19. na 20. května vzplane část paláce, kde jsou císařští manželé ubytovaní. Ve spěchu musejí před ohněm uprchnout jen v nočních košilích.  

Beneš Krabice z Veitmile vylíčí celý průběh slavnosti i cesty tam a zpět.
Beneš Krabice z Veitmile vylíčí celý průběh slavnosti i cesty tam a zpět.

Vůdci skončí na popravišti 

„Požár založil císař, chce město připravit o výzbroj a zaprodat ho Florenťanům,“ šíří se fámy. Rozvášnění lidé vyrážejí do ulic. Karlovi začíná být úzko.

Část svého doprovodného vojska už rozpustil a oddíly, které se rozprchly po městě, je těžké rychle sehnat dohromady. Nakonec se ale vojákům podaří nenápadně odvést císařovnu z města.

Císař poté vyrazí proti nepřátelům se zbytkem mužů, pocházejících většinou z jeho původního českého doprovodu.

S jejich pomocí povstání zlikviduje. „V bojích o mosty ve městě se zejména vyznamenal pan Jindřich z Hradce,“ uvádí kronikář Beneš Krabice z Weitmile (†1375). Panovník nechává sedm vůdců povstání popravit. Další část cesty už proběhne v klidu.

Se zastávkami v Norimberku a Sulzbachu se vrací do své vlasti. 15. srpna 1355 vjíždí triumfálně do Prahy.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami