Domů     Císařská korunovace Karla IV.: Před ohněm utíkal v noční košili
Císařská korunovace Karla IV.: Před ohněm utíkal v noční košili

Průvod 4000 rytířů v čele s českým a římským králem Karlem IV. stojí 2. dubna 1355 na vrchu Monte Mario před branami města Říma. Panovník se brzy rozloučí se svým doprovodem. Do města chce totiž vyrazit v přestrojení… 

 Na korunovační cestu vyráží Karel IV. (1316–1378) ze  Sulzbachu (v dnešním Bavorsku) 28. září 1354. Se zastávkami v Udine, Padově, Miláně a Pise míří do Říma. Začátkem února 1355 už jeho doprovod tvoří 4000 mužů.

V březnu téhož roku posílá panovník do Říma zprávu, že se 5. dubna dostaví ke korunovaci. Žádá při té příležitosti Svatého otce Inocencem VI. (1282/1295–1362)., zda může město navštívit v přestrojení. V roce 1346 totiž slíbil, že v Římě stráví pouhý jeden den.

Papež mu po svém legátovi Jiljím Albornozovi pošle souhlas. Panovník se tak na Velikonoce 1355 mění v obyčejného poutníka v prostých hnědých šatech. Ty má nejraději. Do města vejde branou Porta Pertusia.

Přístřeší k přenocování mu poskytne kanovník kapituly chrámu svatého Petra.

Když 3. dubna 1355 na Velký pátek a následnou Bílou sobotu vchází do římských bazilik prostě oděný muž a tiše se věnuje modlitbám, nikdo netuší, že má před sebou budoucího římského císaře. „Byl to čin velké osobní odvahy.

Jedním z příznačných rysů Karlových však bylo, že se nikdy nebál, a to ani rizika smrti,“ komentuje Karlovo chování, při němž se vystavil i možným útokům, historik František Kavka (1920–2005).  

Papež Inocenc VI. souhlasí, aby Karel navštívil město v přestrojení.
Papež Inocenc VI. souhlasí, aby Karel navštívil město v přestrojení.

Prozradí svoji totožnost 

Na Bílou sobotu odpoledne už ale Karel IV. prozradí svoji skutečnou totožnost. Přichází do papežova vatikánského paláce, kde se setkává se zástupci římského senátu. Noc ze 4. na 5. dubna už stráví pod střechou papežského paláce jako host hlavy církve.

Vzbudí se časně, vždyť se musí nejdříve vrátit ke svému vojsku, s nímž dorazil k Římu. Potom už se oblékne do slavnostního korunovačního pláště v zářivě purpurové barvě a společně se svou třetí manželkou Annou Svídnickou (1339–1362) projíždí s průvodem cestou římských císařů, současnou Via Trionfale.

Branou Porta Collina nedaleko Andělského hradu (papežská pevnost) míří do centra města k chrámu svatého Petra.  

Karla na korunovačné cestě doprovází jeho třetí manželka Anna Svídnická.
Karla na korunovačné cestě doprovází jeho třetí manželka Anna Svídnická.

Slibuje ochranu papeži i církvi 

Když konečně dorazí ke schodům chrámu, seskočí z koně a s doprovodem vejde do baziliky.

Papežský legát Pierre de Colombiers (1299–1361) ho přivítá polibkem a obětím a hned společně odcházejí do kaple Panny Marie ve věži. Tady skládá Karel korunovační přísahu, obsahující i slova o ochraně papeže a církve. Opakuje také sliby, které složil už papeži Klementovi 22. dubna 1346. Chvíli poté za mohutného troubení vychází hlavní branou ke hrobu svatého Petra, kde na něj čeká jeho manželka, a společně se vydávají k oltáři svatého Mořice v levé lodi chrámu.

Papežský legát oba manžele pomaže. U hlavního oltáře baziliky poté Karel IV. vyzná svoji víru. S Annou následně usednou na mramorový trůn.

Mše začíná. Po kardinálových slovech: „To je den, který učinil Pán, jásejme a radujme se z něho,“ se blíží slavnostní okamžik.

Kardinál pokládá na Karlovu hlavu císařskou korunu se slovy: „Přijmi znamení slávy, diadém království, korunu císařství ve jménu Otce, Syna i Ducha Svatého…“ 

Papežský legát Pierre de Colombiers slavnostně uvítá nového císaře.
Papežský legát Pierre de Colombiers slavnostně uvítá nového císaře.

Pasuje stovky rytířů 

Manželé vyrážejí ze svatopetrské baziliky v průvodu do města. Každou chvíli se k nim přitočí některý z mladíků pocházejících z urozených šlechtických rodin a žádá císaře, aby ho svým žezlem pasoval na rytíře.

Karel nezaváhá a vyhoví, během jediného dne stihne pasovat 1500 rytířů.

Jeho jízda Římem proto trvá dlouho. Lidé kolem něj jásají, což není vůbec samozřejmostí. „Na Karlova děda Jindřicha (Jindřich VII. Lucemburský – pozn. red.) naposledy stříleli při korunovační hostině šípy,“ píše německý historik Ferdinand Seibt (1927–2003). Tentokrát je ale atmosféra přátelská, dvorští úředníci dokonce rozhazují do davu zlaté mince. Musím splnit přísahu,“ uvědomuje si ale čerstvý císař, že v Římě nesmí přenocovat.

Ještě před západem slunce proto opustí město a přespí v klášteře San Lorenzo za hradbami.  

Karel IV. si nasadí purpurový šat. Během římského pobytu všem nemá nouzi i o dramatické okamžiky.
Karel IV. si nasadí purpurový šat. Během římského pobytu všem nemá nouzi i o dramatické okamžiky.

Rychlý úprk před plameny  

Císařský pár 7. dubna odjíždí do Tivoli, kde odpočívá v přírodě a panovník se věnuje vydávání listin. „Odměním také kardinála Colombierse za provedení obřadu,“ rozhodne se a v jednom z výnosů mu připíše 1000 zlatých vybraných z daní města Florencie. „Bylo to částka, za niž bylo možno postavit hrad,“ zdůrazňuje historik Kavka štědrost odměny. Nazítří odjíždí Karel do Sieny, kde stráví téměř celý měsíc.

6. května vjíždí do bran Pisy, kde právě vrcholí spor dvou soupeřících italských rodů Bergolinů a Raspantů. Oba si chtějí získat císaře na svou stranu. Bergolinové si ale myslí, že Karel IV. sympatizuje s jejich soupeři, a proto rozpoutají povstání.

Během noci z 19. na 20. května vzplane část paláce, kde jsou císařští manželé ubytovaní. Ve spěchu musejí před ohněm uprchnout jen v nočních košilích.  

Beneš Krabice z Veitmile vylíčí celý průběh slavnosti i cesty tam a zpět.
Beneš Krabice z Veitmile vylíčí celý průběh slavnosti i cesty tam a zpět.

Vůdci skončí na popravišti 

„Požár založil císař, chce město připravit o výzbroj a zaprodat ho Florenťanům,“ šíří se fámy. Rozvášnění lidé vyrážejí do ulic. Karlovi začíná být úzko.

Část svého doprovodného vojska už rozpustil a oddíly, které se rozprchly po městě, je těžké rychle sehnat dohromady. Nakonec se ale vojákům podaří nenápadně odvést císařovnu z města.

Císař poté vyrazí proti nepřátelům se zbytkem mužů, pocházejících většinou z jeho původního českého doprovodu.

S jejich pomocí povstání zlikviduje. „V bojích o mosty ve městě se zejména vyznamenal pan Jindřich z Hradce,“ uvádí kronikář Beneš Krabice z Weitmile (†1375). Panovník nechává sedm vůdců povstání popravit. Další část cesty už proběhne v klidu.

Se zastávkami v Norimberku a Sulzbachu se vrací do své vlasti. 15. srpna 1355 vjíždí triumfálně do Prahy.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Theagenes získal rekord v počtu vítězství mezi starořeckými atlety
Klučinovi jménem Theagenes z Thasu, ostrova v Egejském moři, se líbí socha stojící na agoře v jeho rodišti. „Chci ji mít doma,“ rozhodne se a odnese si ji. Okamžitě ale vypukne pátrání, kam artefakt zmizel. Záhy se zjistí, že ho má Theagenes. Městská rada diskutuje, co s mladičkým zlodějem udělat. Většina radních by ho poslala na […]
Historie
Zápasníka Milona z Krotonu roztrhali hladoví vlci
Filozof a matematik Pythagoras (asi 570–495 př. n. l.) se mezi lety 540–530 př. n. l. usazuje v Krotonu v jihoitalské Kalábrii a shromažďuje tu okruh svých žáků. Patří mezi ně i atlet Milon z Krotonu. „Čerpal od Pythagora nejenom filozofická poučení, ale i vědecká zdůvodnění tréninkových zásad a zápasnických chvatů,“ uvádí sportovní novinář Václav […]
Historie
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Historie
Jiří z Poděbrad: Jediný král nepocházející z královské dynastie
Husitský král či král dvojího lidu. Tyto přezdívky si vyslouží jediný český král, který nepochází z panovnické dynastie, ale z domácí šlechty. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, kališník, který se po celou dobu své vlády snaží o pokojné soužití kališnické většiny s katolickou menšinou. Proč se mu to nedaří? Zikmund Lucemburský (1368–1437) po sobě nezanechává žádného mužského potomka. […]
reklama
svět zločinu
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
věda a technika
Nevyzpytatelný hluk: Trhá ušní bubínky, poškozuje orgány a umí i zabít!
Láva prýští do neuvěřitelné výšky, rozzuřená sopka vychrlí do ovzduší tuny prachu a na několik let ochladí planetu. Její dunění slyší desítky tisíc lidí a pro třicet z nich jde o poslední zvuky jejich životů. Řev je totiž daleko za únosnou mezí. Snad v každé učebnici přírodopisu stojí, že člověk vnímá zvuk v intervalu od 16 do 20 000 […]
Kyselina chlorovodíková: Potřebná i nebezpečná
Mnozí z nás zřejmě vůbec nepřemýšlejí o tom, jak prudce jedovatá látka vzniká uprostřed jejich útrob, v žaludku. Žlázy, které se nacházejí v jeho stěně, denně vyprodukují 1,5 – 2 litry žaludeční šťávy, jež ve velkém množství obsahuje skutečně prudce jedovatou kyselinu chlorovodíkovou a rovněž i látky, které dokážou strávit bílkoviny a tuky. Silná žíravina […]
Jak nejlépe zabezpečit dům? Bezpečnostní fólie, kování, zámky i kliky!
Věděli jste, že k 80 % vloupání dojde přes okna nebo balkonové dveře? Patří totiž k nejslabším článkům zabezpečení domu či bytu. Okno bez bezpečnostních prvků otevře zloděj během 10 sekund, a to tak neslyšně, že vás neprobudí, ani když spíte ve vedlejší místnosti. Jak zlodějům znesnadnit práci a cítit se doma opravdu v bezpečí? Okna patří k nejzranitelnějším […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže