První čínský císař nechá zahájit výstavu kolosálního projektu – Velké čínské zdi. Tisíce dělníků také pracují na jeho hrobce, kterou střeží terakotoví vojáci. Jenže vládce Číny by nejraději nikdy nezemřel.
Proto pošle svého dvorního alchymistu hledat ostrovy nesmrtelnosti. Objevil přitom mudrc také Ameriku?
Číňané nebyli v námořních plavbách rozhodně žádná ořezávátka. Putování po moři jim navíc usnadňoval užitečný vynález – kompas.
Zatímco někteří badatelé se snaží své kolegy přesvědčit, že Číňané přistáli u břehů Ameriky přinejmenším dřív než Kryštof Kolumbus, příznivci alternativních teorií jdou ještě dál a tvrdí, že čínští mořeplavci objevili Nový svět již ve starověku.
Přistáli prý ve Střední Americe a ovlivnili mayskou kulturu. Je něco takového možné? Na čem stojí tato tvrzení?
Sporná mapa
„Číňané věděli o Americe nejméně sedmdesát let před Kolumbem,“ tvrdí britský spisovatel a bývalý námořní kapitán Gavin Menzies (*1937).
Své tvrzení opírá o nález mapy, kterou v první polovině patnáctého století nakreslil čínský admirál Čang Che (1371 – 1433/35). Zde je totiž údajně nakreslena Amerika, kterou měl Kolumbus teprve objevit.
Menzies se domnívá, že Číňané dopluli k břehům Nového světa během expedice v letech 1421 – 23 a že při té příležitosti zároveň obepluli svět. Jeho tvrzení ovšem vědci neberou vážně. Mapu považují za podvrh a Menzies není v jejich očích ničím víc než snílkem.
Pravdou je, že čínský admirál prokazatelně obeplul poloostrov Přední Indie a dorazil až do Afriky. Opravdu by se Číňané nemohli vydat také do Ameriky? A jak je to s údajnou čínskou objevitelskou výpravou ve starověku?
Touha po nesmrtelnosti
Sjednotitel Číny, slavný čínský císař Čchin Š‘-chuang-ti (260 – 210) trpí příšerným strachem ze smrti. Doslechne se však, že tisíce mil na východ od jeho říše leží ostrovy, na kterých rostou bylinky, z nichž lze připravit elixír nesmrtelnosti.
Císař musí tyto vzácné byliny získat stůj co stůj. Koho však k bájným ostrovům vyslat? Včele navýsost důležité expedice stane dvorní alchymista Xu Fu (255- není známo).
Do vzdálených končin se vydá spolu s početnou posádkou, kterou podle legendy tvořilo až pět tisíc mužů. Poprvé se však vrátí s nepořízenou. „Cestu nám zahradil strašlivý netvor. Potřebuji lučištníky, aby ho zabili,“ líčí vladaři.
Ten neváhá a své nejlepší střelce pošle s Xu Fuem. Jeho návratu se však již nedočká. Roku 210 umírá a mudrc se ze své výpravy nikdy nevrátí. Co se s ním stalo? Podle jedné verze doplul do Japonska, kde se stal zakladatelem japonské císařské dynastie.
Podle druhé doplul až do Střední Ameriky, kde se setkal s Mayi. Opravdu mohl Xu Fu cestovat tak daleko?