Skip to content

Svět nejznámějších leváků: Mají v životě výhodu?

Deset procent světové populace je leváků. Kdysi byli spojováni s ďáblem. Dlouho byli nuceni přizpůsobovat se pravorukému světu, byli dokonce „polepšováni“ přeučováním na praváky. Proč jsou ale někteří lidé leváci, bylo vždy trochu záhadou.

Věda míní, že leváctví je s velkou pravděpodobností výsledkem biologické rozmanitosti. Ať už může být příčinou vzniku dominantní levé ruky cokoli, v historii levorucí často zanechali nesmazatelné stopy.

shutterstock_448299583
Zatím poslední levoruký prezident USA – Barack Obama

Barack Obama

Obama se zatím jako poslední připojil k dlouhému seznamu amerických prezidentů – leváků: James Garfield, Herbert Hoover, Harry Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan, George HW Bush a Bill Clinton, ti všichni byli levorucí.

Co dělá leváky volitelnější? Někteří odborníci se domnívají, že mají větší nadání pro jazykové dovednosti, rétoriku, nezbytnou pro politickou funkci.

shutterstock_290706296
Leváci často dominují často nejen mezi umělci, ale i byznysmany.

Bill Gates Šéf Microsoftu a filantrop je jedním z překvapivého množství amerických obchodních magnátů, kteří jsou zároveň leváci. Můžeme ještě uvést třeba Henryho Forda nebo Johna D. Rockefellera Výzkumy naznačují, že zatímco leváci muži mají tendenci získávat v kariéře více než jejich pravorucí kolegové, podobná výhoda u levorukých žen neexistuje.

shutterstock_267460991
Levoruká Oprah to dotáhla na královnu talk show a velmi zazobanou dámu.

Oprah Winfrey Královna talkshow má tu čest být členem „levorukého“ klubu. Je v dobré společnosti ostatních dam z showbyznysu. K levákům patří Whoopi Goldberg, Julia Roberts a Angelina Jolie (ex Brad Pitt je také levák).

shutterstock_423235777
Napoleon změnil pravidla silničního provozu.

Napoleon Bonaparte

Legenda říká, že Napoleon odmítl starodávnou vojenskou praxi pochodovat na levé straně silnice se zbraněmi v pohotovosti v pravé ruce: to dávalo levákům jako on strategickou nevýhodu. Civilisty v zemích, které dobyl, měl donutit udělat totéž.

Z tohoto důvodu jsou údajně pravidla silničního provozu, jak je dnes známe, a také to vysvětluje, proč Britové (kteří spolu s Prusy porazili Napoleona u Waterloo) ještě jezdí vlevo.

071416-leonardo-da-vinci
Leonardo psal nejen levou, ale i zprava doleva

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, jeden z nejskvělejších lidí v historii, pojal svou levorukost do extrému: psal zprava doleva. Historici mají spoustu teorií pro jeho zrcadlové psaní. Jednou z nich je, že psaní inkoustem zleva doprava byla pro leváka Leonarda příliš komplikované.

Jiní míní, že da Vinciho leváctví je součástí jeho génia, protože ho nutilo přemýšlet a vidět jinak.. (Pokud ano, nebyl sám: mezi kolegy leváky patřili soupeřící renesanční titáni Michelangelo a Raphael).

shutterstock_242816158
Marie Curie i její manžel byli leváci.

Marie Curie

Nejen, že nositelka dvou Nobelových cen, vědkyně Marie Curie byla levák, ale byla i matriarchou celé rodiny vědců – leváků a vdala se za leváka Pierra Curie. Vědci leváci nejsou vůbec neobvyklí. Kromě Curie například Einstein, Newton a Alan Turing – zakladatel moderní výpočetní techniky – byli také leváci.

Aristoteles

Některé z prvních děl západní filosofie a vědy byly psány levou rukou – Aristoteles položil základy velké části moderní vědy. A jeho filozofické úvahy ovlivnily mnohem později německého filozofa Fridricha Nietzsche.

1200px-Aristotle_Altemps_Inv8575
Aristoteles psal také s dominantní levou rukou.

Jimi Hendrix

Levák Jimi Hendrix uměl udeřit do strun v opačném pořadí, což vytvářelo jedinečný zvuk a umožnilo mu střídat při hraní levou a pravou ruku. Kytaristé praváci se marně celá léta snažili napodobit zvuk jeho kytary.

Foto: shutterstock, wikimédia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …