Rozhodně si nemyslete, že budou brzy lidé cestovat jen za pomoci soukromých vznášedel či robotických taxíků! Určitě ještě dlouho nám nepřestanou sloužit ani staré dobré autobusy.
Že autobusy nemáte rádi? Možná za pár let změníte názor. Protože éra pomalých, neustále zpožděných smradlavých rachotin a v jednom kuse otrávených řidičů pomalu končí!
Jakými přednostmi oplývají nadějné futuristické stroje, které zatím jezdí jen na zkoušku nebo v hlavách nápaditých designérů?
RYCHLOST: urazí 250 km/h a přijedou na vaše přání
To je otrava! Autobus zastavuje na každém rohu a než se dokodrcáte ráno do práce, přečetli byste čtyřdílný román. Šnečí tempo autobusové dopravy by mohl vyřešit Superbus, jehož koncept byl vytvořen nizozemskými vědci z Technické univerzity v Delftu.
15metrové vozidlo připomínající dlouhou limuzínu by mělo zvládnout rychlost až 250 km/h a uhánět bude po vyhrazených „superdrahách“.
Čas zbytečně neztratíte ani čekáním na zastávce – Superbus přijede, až budete zrovna potřebovat. Stačí si ho objednat přes mobilní aplikaci. Program automaticky nakombinuje trasy cestujících tak, aby se při jejich rozvozu ujela co nejkratší vzdálenost.
SOBĚSTAČNOST: Jezdí bez řidiče
Kdy přijde konečně ten šofér? Na žádného nečekejte, můžeme rovnou jet, samořiditelné autobusy už přeci žádnou novinkou nejsou! Vše zvládnou jen za pomoci speciálních senzorů a GPS a v rámci testovacích jízd už povozily pasažéry po celém světě.
Autobusy bez řidiče jsou schválně testovány také v co možná nejnáročnějších podmínkách.
Jako třeba elegán zvaný Gacha, který má úspěšně za sebou cesty za bouřky, v dešti, v mlze i na sněhu v arktických podmínkách Laponska a těší na své masivní rozšíření plánované na rok 2021.
I když slabiny tato samostatná vozítka ještě mají – ve Vídni například vloni v létě dojde ke sražení chodkyně a doba zkoušení a vychytávání much se tak patrně o něco prodlouží.
ORIGINALITA: Nabídnou luxusní zážitek
Zase zácpa? Žádný problém! Autobus vysune svých 8 nohou a všechna auta v koloně elegantně „překročí“. Takto jednoduše to vidí britská společnost Megabus, jejíž koncept „autobusu pro rok 2040“ se pyšní i celou řadou dalších vychytávek.
Než nastoupíte, automaticky se načte jízdenka z vašeho smartphonu a robotická paže vám odebere zavazadlo.
Pak si uděláte pohodlí v soukromé kabince s oddělenými nástupními dveřmi, kde můžete v klidu pracovat, spát, sprchovat se nebo třeba cvičit na rotopedu, zatímco vám bude robot nosit nápoje, občerstvení či plnit další přání.
Brýle pro virtuální realitu vám nabídnou veškeré informace o cestě a cílové destinaci a sedadlo bude v případě potřeby snímat životní funkce. Kola proměnitelná v nohy, díky kterým autobus nikdy nenabere zpoždění, jsou už jen třešničkou na dortu.
OHLEDUPLNOST: Neblokují dopravu
Počet obyvatel planety roste a silnice stále více praskají ve švech. Naději představují autobusy, které budou jezdit doslova ve druhém patře, bez toho, aby jakkoliv překážely ostatním vozidlům.
Budoucnost MHD má nejprve změnit dlouho plánovaný čínský Transit Elevated Bus (neboli 3D Express Coach), jakýsi rozkročený autobus pro 1400 cestujících, který slibuje ulehčení především dopravě v Pekingu.
V roce 2017 ale vše končí ve stádiu testovacího vozu na 300metrové zkušební trati a celý projekt je označen za podvod!
Ovšem skvělá myšlenka žije dál. Například v podobě konceptu širokých vozů na vysokých nohách zvaných Gyrocars turecké společnosti Dahir Insaat, které se za pomoci gyroskopu udrží na jediné kolejnici! Tím bude omezení ostatního provozu již opravdu zanedbatelné.
A především MINIMÁLNÍ NÁKLADY!
Autobusy budoucnosti na benzínku rozhodně jezdit nebudou. Elektropohon zjednoduší superšetřivé bterie, které se dobijí na každé zastávce už za pár vteřin.
Jiní autobusoví vizionáři vidí prostředky veřejné dopravy doslova jako rostliny. Energii si autobusy nejen samy vyrobí ze solárních článků, ale navíc budou z ovzduší zachycovat oxid uhličitý, který poté využijí k chlazení.
Ani samotná výroba nebude drahá. Designeři se již předhánějí s návrhy extra levných konstrukcí – například do malých vesnic v Anglii by jednou měly jezdit mini autobusy vytištěné na 3D tiskárnách.