Stavba Staroměstské mostecké věže vzniká po polovině 14. století společně s novým gotickým mostem. Má mít podobu triumfálního oblouku stojícího na korunovační cestě českých králů.
Příkaz na její výstavbu vychází od samotného římského císaře Karla IV. (1316–1378), který se ovšem dokončení stavby roku 1380 už bohužel nedožije.

Měsíce s 28 kraby
Stavitelem je Petr Parléř (1332/1333–1399). Nechává na věž vytesat nápis SIGNATESIGNATEMERE METANGISETANGIS (v překladu Zaznamenej si, zaznamenej a střez se, dotkneš-li se mne, zahyneš). Slova mají od věže odhánět zlé duchy.
Věž se člení na čtyři stěny – sféry. Pozemskou, měsíční s 28 kraby (28 dní oběhu Měsíce), sluneční a hvězdnou.

Věšák na hlavy popravených
Stavba se stává součástí staroměstského opevnění. První patro věže a sklep umístěný v pilíři využívá jako vězení určené pro dlužníky. Po bitvě na Bílé hoře a následné staroměstské exekuci pánů v roce 1621 visí na věži po dobu deseti let hlavy 12 popravených.
Obrannou funkci věže prověří švédské obléhání v roce 1648, kdy dělostřelba poničí západní průčelí.

Okamžik pro astrologii
Právě u paty budoucí Staroměstské mostecké věže je v roce 1357, přesně 9.7. v 5,31 hodin položen základní kámen stavby nového mostu. Zapsáním číselné podoby celého letopočtu 1,3,5,7,9,7,5,3,1 dostáváme řadu vzestupných a sestupných čísel.
Stanovili ji císařští astrologové jako nejvhodnější okamžik pro základ stavby celého díla.

Nahoru vede 138 schodů
V průběhu 20. století z věže mizí gotické pískovcové sochy a nahrazují je nejprve betonové repliky a nakonec v roce 2006 pískovcové kopie. Nyní můžete ve druhém patře navštívit stálou expozici Karel IV. a jeho doba.
V prvním patře se promítá film Karlův most-paprskem staletími. Po 138 schodech můžete také vystoupat na ochoz věže a rozhlédnout se po městě.