Skip to content

Chodila královna Viktorie oblečená jako selka?

„Jak nemožně se to obléká. Vypadá spíš jako venkovská žena,“ pomyslí znechuceně francouzská císařovna Evženie, když vidí britskou královnu Viktorii. „Daruji vám svoji toaletu,“ nabídne proto velkoryse panovnici.

V módě se britská královna Viktorie (1819–1901) řídí pravidly, které zná z doby svého mládí, a nikdo se nesmí odvážit je porušit. Puritánský styl nedovoluje téměř nic. Královna postrádá pro oblékání cit a často volí veliké čepce a krinolíny, v nichž vypadá spíše jako selka než jako panovnice.

Lekci v módě jí uštědří dokonce francouzská císařovna Evženie (1826–1920). Když Viktorie jednou přijede navštívit Paříž, císařovna jí velkoryse daruje své toalety.

Mladá Viktorie je ještě štíhlou krasavicí.
Mladá Viktorie je ještě štíhlou krasavicí.

Cudné spodní kalhotky s nohavičkou

V pozdějším věku ovšem má Viktorie s oblékáním problémy. Měří jenom 150 centimetrů a navíc sklony k tloušťce. Ty se projeví hlavně v pozdějším věku, kdy měla objem pasu 127 centimetrů, o čemž svědčí dochované spodní kalhotky s cudnými nohavičkami.

1422343559_tmp_V_pozdějším_věku_ale_má_panovnice_problémy_s_postavou
V pozdějším věku ale má panovnice problémy s postavou.

Ke dvoru jenom se staženými vlasy

Přísná je v tvorbě účesů. „U dvora se můžete objevit jenom se staženými vlasy,“ vzkáže královna Viktorie jedné ze svých dvorních dam. Žena se inspiruje účesem princezny z Walesu, která jednoho dne přijde s vlasy ostříhanými do čela.

Konzervativní královna ale něco takového nepřipouští.

Francouzská císařovna Evženie přenechá Viktorii velkoryse svoje šaty.
Francouzská císařovna Evženie přenechá Viktorii velkoryse svoje šaty.

Spořivá panovnice zakazuje dovoz

Viktorie je navíc velice šetřivá. Například na svoje svatební šaty poručí použít jenom materiály dostupné v Anglii. Zakáže jakýkoli drahý dovoz. Také dává přednost domácím krejčím před zahraničními.

Foto: wikimedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články