Skip to content

Chodil anglický král Edvard VII. po Karlových Varech s roztrženou nohavicí?

Ještě jako princ Waleský navštěvuje budoucí anglický král Edvard VII. někdy před rokem 1901 lázně Karlovy Vary. Vyrazí i na výšlap po okolí. Nezvolí ale zrovna pohodlnou cestu, a když na jedné z vycházek nešťastně zavadí o plot, nohavice se mu roztrhne.

„Co teď s tím?“ dumá anglický král Edvard VII. (1841 – 1910). Svého krejčího u sebe nemá, a tak nakonec musí vzít zavděk nejbližším konfekčním obchodem ve městě. Prodavač mu podá kalhoty složené na jedné z polic, a když si princ oděv vyzkouší, kývne, že je spokojen. Ale co ty drážky na kalhotách, které způsobilo přeložení nohavic? Zrodí se nová móda, která kopíruje králův šatník. Muži si na kalhotách nažehlují puky.

Lázně Karlovy Vary se na přelomu 19. a 20. století stávají centrem, kde se setkávají umělci i vládci.

Přecpané břicho nejde schovat

Anglický král vstává od stolu po opulentní hostině. Obléká si svoje sako, ale ať se snaží, jak se snaží, poslední knoflík vesty a saka přes nacpané břicho ne a ne zapnout. Nakonec nad vším mávne rukou. Elegán, který udává tón evropské módy, dokonce se jeho oblékání říká edvardovský styl, se přece nebude zdržovat takovými detaily…

Princ Edvard si na eleganci potrpí. Občas ho ale potkají i nešťastné náhody.

Knoflíček si rozepnou ze solidarity

Když ostatní muži vidí drobný problém, který panovníka potkal, pravidla etikety jim okamžitě zavelí, aby si poslední knoflíky rozepnuli také. Nemohou si přece dovolit, aby se král před nimi cítil trapně. Evropou se pak začíná šířit nová móda: Muži si poslední knoflíček saka a vesty pod ním nechávají ležérně rozepnutý.

Karlovarskou promenádu navštěvují i vládci, anglického panovníka nevyjímaje.

Déšť přinese módní hit

Silně prší. Edvard VII. se právě chystá na procházku. Jenže jakmile vyhlédne z okna, nevidí nic jiného než potoky vod. Přesto si nechce svoji oblíbenou činnost na čerstvém vzduchu odepřít. Když zklamaně pohlédne na nohavice svých kalhot, které by určitě v dešti dostaly zabrat, dostane nápad.

Edvard VII. má už jako starší pán bříško. Sako nemůže zapnout, a tak se rodí nová móda.

Obratně si nohavice vyhrne nahoru. Vytváří tak další módní prvek, záložky u kalhot. Některé prameny uvádějí, že se příběh odehrál v Čechách v Mariánských Lázních, které král během svého života navštívil celkem devětkrát.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …