V neděli 18. prosince 1994 se trojice speleologů vydává na prohlídku jeskyň na jihu Francie. Ode dneška odečteme přesně deset let, když míří k vápencovým útesům u Pont d’Arc ležícím 70 km severně od města Nimes.
Zaujme je závan vzduchu vycházející z otvoru na konci menší jeskyně. Ještě netuší, že jsou na prahu objevu století!
Nadšený speleolog Jean-Marie Chauvet, který sem dnes přivedl své přátele Éliette Brunelovou a Christiana Hillaireho, hodlá ihned uspokojit svou zvědavost.
Věří, že za spadanými kameny musí něco být.
Trojice si prorazí cestu, proplazí se skrz ni a brzy se ocitne na konci šachty. Nemají ale potřebné nástroje, aby mohli pokračovat dál. Když se pro ně vrátí k autům, už se smráká. Chvíli váhají, ale pak se přece jen vydají zpátky.
Sestoupí ze šachty dolů po lanovém žebříku a objeví rozsáhlou jeskyni s vysokou klenbou. Za ní se skrývá další, podobně velká. Obdivují kouzelné třpytivé geologické útvary a na zemi narážejí na zvířecí kosti.
Už se chtějí vrátit, když náhle příruční lampa Éliette padne na malý skalní stropní výčnělek. Světlo ozáří malého mamuta namalovaného červeným okrem.
Dárek světu k Vánocům
Všichni se rozběhnou po jeskyních a osvětlují jejich stěny a stropy. Jako ve snách pozorují stovky maleb, kreseb uhlem a skalních rytin zvířat. Některá už jsou dávno vyhynulá. Jako kdyby je moderní umělec namaloval zcela nedávno!
Malby a kresby jsou nejen výjimečně zachovalé, ale neobyčejně umělecky zpracované. Dávní umělci už znali perspektivu i stínování, kterým dosahují větší plasticity kreseb.
Jako živí jsou tu vyobrazeni mamuti, hyeny, jeskynní lvi a lvice, srstnatí nosorožci v boji, medvědi, divocí koně, leopardi, bizoni.
Bohaté umění znázorňuje celkem 435 kusů čtrnácti různých živočichů. Malby mají často téměř jednotný styl, jako by je vytvořil jeden velmi talentovaný umělec. Trojici přátel už je jasné, že tento objev je zcela výjimečný.
Způsob použití barev, spojení malby a rytiny, přesnost znázornění anatomie a schopnost vyjádřit množství a pohyb zvěře – to vše je naprosto neuvěřitelné. Na Štědrý den trojice svůj objev oznámí světu. Jeskyně dostane jméno po Jeanu-Mariem Chauvetovi.
Moderní metody datování určí, že malby i kresby jsou staré 36 000 let! To znamená nejstarší na světě!