Skip to content

Co odhalí cesta za tajemnými palmovými listy?

Za pomoci zkušeného vykladače v nich najdete jména, osudy i řešení problémů. Tajemná knihovna palmových listů se každých 800 let přepisuje, aby se nerozpadla. Odpovědi na otázky v ní můžete najít i vy.

V knihovně totiž leží popsané listy, které mluví o vás!

Tamilnádu je jeden z indických států. Pokud tápete, co v těchto indických končinách k vidění, rádi napovíme – tajemné knihovny palmových listů, ve kterých prý můžete najít osud každého člověka rozepsaný až do zarážejících detailů.

Jak by ale něco takového bylo možné? Vždyť jen v Evropské Unii dnes žije přibližně 500 000 000 obyvatel! Dávní indičtí mudrcové prý dokázali nahlédnout jak do minulosti, tak do budoucnosti. Osudy tisíců lidí zapsali na maličké, šest centimetrů široké a 48 centimetrů dlouhé palmové listy.

Písmo je tak maličké, že ho přečte jen cvičené oko. Evropan by z něj byl beztak bezradný. Listy jsou psány starotamilštinou. Praví „předčítači“ listů tak nejen že musejí znát tento dnes již nepoužívaný jazyk, ale zároveň být nadanými vykladači.

U předčítání navíc obvykle nechybí překladatel do angličtiny.

listy2
Každý z listů je po nalezení přeložen. Nejdřív do současného jazyka, pak případně do angličtiny. Co se ztratí v překladu?

Knihovny palmových listů jsou dnes rozesety na několika místech v Indii. Jednu najdete například Bengalúru, hlavním městě Karnátaky. Méně známá je také v Puné, osmém největším městě Indie ležícím ve státu Maháráštra.

Celá procedura začíná sejmutím otisku prstu, konkrétně pravého palce u mužů a levého u žen. Tento otisk se stane prvním vodítkem, podle kterého se knihovníci pokusí najít váš svazek palmových listů. Proces hledání zabere obvykle několik hodin.

Pomáhají při něm určité „předlisty“. Během hledání je potřeba vaše spolupráce. Předčítač se vás zeptá na několik otázek – pokud vybrané listy odpovídají, může se začít s hledáním. Někdy se ale může stát, že váš svazek zkrátka nalezen nebude.

listy3
Je jedno, z kterého kouta světa jste. V knihovně je prý i váš život. Je to tím, že jsou si některé tak podobné?

Je skutečně možné, aby v knihovně ležel přinejmenším tisíc let starý text popisující váš život? Podle jedněch se lidské osudy opakují. Druhá teze zase říká, že mudrci sepsali životy jen těch lidí, o kterých věděli, že do knihoven někdy zavítají.

Vaše osobní poselství sepsané na palmových listech tvoří 16 kapitol, kterým se říká kandamy. Předčítač z nich dokáže vyluštit informace o vás, vaší rodině, majetku, ale i délce života. K čemu to všechno je?

Palmové listy totiž mohou nabídnout i odpovědi. Prozradí vám, jakou zátěž si sebou nesete z minulých životů i to, jak byste mohli začít žít vyrovnaně. Předčítač soustředěně přepisuje text z listu do velkého notesu.

Rovnou jej překládá ze starotamilštiny do její současné formy. Pak následuje překlad do angličtiny. Význam ale může být po dvou přepisech pozměněn. Zhruba 30 procent těch, kteří knihovny navštívili, si stále myslí, že jde o habaďůru.

70 procent návštěvníků ale zůstane ohromeně sedět. Informace sedí do puntíku!

listy1
Tajemné listy se dají nechat číst hned na několika místech Indie.

Foto: library.columbia.edu, mhpbooks.com, bookmeat.wordpress.com, ajitvadakayil.blogspot.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …