Domů     Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
26.7.2024

Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno. 

Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla Otakara I. (1155/1167–1230) příliš slibně.

Čtvrtý syn nedávno zesnulého českého krále Vladislava II. (asi 1110–1174) se usadí na jihovýchodě Německa u příbuzných své matky Judity Durynské (asi 1135‒1174). Tento krok se pro něj stává výhrou.

Přemyslovci jsou v té době pořádně rozhádaní. V kandidatuře na pražský stolec se ocitá až jako čtvrtý v pořadí za svými třemi nevlastními bratry.

Nepomůže mu ani skutečnost, že jeho otec Vladislav II. (asi 1110–1174) během druhého manželství s Juditou získal královský titul, a je tedy potomkem nikoliv knížete, ale krále. Právě proto je pro něj v Čechách dost nebezpečno…

Záhady kolem sňatku

Velice brzy u mladíka prosvítají silné vůdčí ambice, chybí mu však pokora. Mocný saský rod Wettinů mu vytvoří velkou oporu a on si z jejich středu vyhlédne svoji budoucí nevěstu, Adlétu Míšeňskou (asi 1160–1211).

Její otec Ota Bohatý (1125–1190) ale nemá z nápadníka bez peněz a politických vyhlídek velkou radost.

Když ale v létě roku 1178 na pražský knížecí usedne Přemyslův nevlastní bratr Bedřich (1141/1142–1189), situace odvážného rytíře vůči Adlétě se zlepšuje. Ve sňatku ale nakonec brání jejich příbuzenství ve čtvrté rodové linii.

Nakonec se zřejmě vzali tajně bez souhlasu okolí, jak poznamenává také historik František Palacký (1798–1876): „Otakar přilnul v útlém mládí, bez vědomí a svolení obapolného příbuzenstva, jakož i bez svatebních smluv, k Adlétě“.

Přemysl Otakar I. na obrázku z Kroniky české Václava Hájka z Libočan: (1819). FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Přemysl Otakar I. na obrázku z Kroniky české Václava Hájka z Libočan: (1819). FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Podpora manželčiny rodiny

Mladý pár zamíří zpátky do Čech a Přemysl podniká první kroky k zahájení politické kariéry. Bedřichovi nabídne svoji podporu a za to od něj dostane titul moravského markraběte. V jeho službách si pak buduje stále silnější postavení.

Po Bedřichově smrti na trůn usedá Konrád II. Ota (1136/1141–1191), aby ho vzápětí vystřídal kníže Václav II. (1137‒1192). Přemysl to považuje za vhodný okamžik získat moc.

Díky podpoře manželčiny rodiny a dalších příznivců dá dohromady vojsko a míří na Prahu připravit Václava o trůn. Jenže vývoj nevypadá nejlépe. Domácí mu nevěří a zdá se, že výprava skončí ostudou.

V tu chvíli zasáhne jeho bratranec, pražský biskup Jindřich Břetislav (†1197). Osloví se žádostí o podporu dokonce samotného římského císaře Jindřicha VI. Štaufského (1165–1197).

Zrada spojenců

„Zaplatíme 6000 hřiven stříbra. Udělte Čechy v léno Přemyslu Otakarovi a moravské markrabství jeho bratrovi Vladislavu Jindřichovi,“ prosí. Odezva je kladná, Jindřich vidí lesk drahého kovu, který zaplní státní kasu.

Jenže hned poté císař svého kroku zalituje, protože se od novopečeného knížete nedočká žádného respektu. Obratem tedy neposlušného muže znovu sesadí a trůn předá Jindřichu Břetislavovi.

Přemysl zmizí k manželčiným míšeňským příbuzným, ale v srpnu roku 1193 už se chystá k odvetě. U Zdic poblíž Berouna shromažďuje svoje vojáky a některé české šlechtice. Postaví se do jejich čela a zapomene přitom na jakoukoliv soudnost.

Bude bojovat proti knížeti a biskupovi zároveň a tím vyjadřuje odpor vůči papeži! Čeká ho prohra. Když vážnost situace nedochází jemu, jeho spojencům ano. Jeden za druhým se tuzemští předáci přidávají na druhou stranu.

Portrét Přemysla Otakara I. v Praze na Břevnově. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Portrét Přemysla Otakara I. v Praze na Břevnově. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Nespravedlnost si nenechá líbit

„Hromadná dezerce donutila Přemysla, aby ustoupil do Pražského hradu… Ještě před kapitulací z obklíčení unikl. S hrstkou věrných prchal za hranice,“ líčí jeho další útěk současný historik Josef Žemlička.

Přemysl se uchýlí do Míšně k manželčiným příbuzným. Zdejšímu markrabství teď vládne jeho švagr Albrecht (1158–1195) a oba muži si rozumějí. V roce 1197 umírá kníže Jindřich Břetislav.

Stařešinský zákon o vládě v přemyslovském rodu říká, že nyní by měla přijít řada právě na Přemysla. Jenže čeští velmoži se bojí, že jim dosud neodpustil jejich zradu od Zdic.

Raději si proto vyberou jeho mladšího bratra Vladislava Jindřicha (asi 1160/1165–1222). Císař tuhle nespravedlnost nechává být, má momentálně jiné starosti. Opomenutý emigrant si takové protizákonné jednání pochopitelně nenechá líbit.

Rozumná dohoda

Právě podpora rodu Wettinů Přemyslovi pomůže natolik, že sebere vojsko a míří do Prahy, kde chce svého bratra Vladislava Jindřicha zbavit vlády.

Krveprolití se ovšem nekoná, protože ani jednomu z bratrů, kteří dříve stáli bok po boku vedle sebe, se do šarvátky moc nechce. „Zkusme situaci vyřešit po dobrém,“ navrhne smířlivější Vladislav Jindřich.

Večer před bitvou se s bratrem tajně sejdou a všechno projednají diplomaticky. Dohodnou se na společné vládě. Pražský stolec připadne Přemyslovi, Vladislav dostane titul moravského markraběte.

Vypadá to, že teď už bude v zemi po čtvrtstoletí trvajících přemyslovských tahanicích o vládu konečně klid. Nový kníže pod vlivem svých politických i válečných zkušeností obratně urovnává vztahy mezi sebou a českými předáky.

Odpůrce zastraší, ty loajální naopak odmění. Buduje si respekt všech. Knížectví má konečně na trůnu sjednotitele, silného stratéga, který je dokáže stabilizovat. Navíc muže, který je dobře obeznámený s poměry v Římské říši. To všechno mu hraje do karet…

Josef Douba: Smír Přemysla Otakara I. s bratrem Vladislavem III. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Josef Douba: Smír Přemysla Otakara I. s bratrem Vladislavem III. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Základ slavné listiny

Příznivá situace vůči jeho plánům nastává i na mezinárodní scéně. O římský trůn bojují dva rivalové. Přemysl, který si vybudoval stabilní armádu, bude v jejich soupeření hrát důležitou roli. Jak poznamenává současný publicista Vladimír Liška:

„Zatímco dříve zasahovali němečtí panovníci do českých záležitostí, teď měl český vladař možnost zasahovat do záležitostí německých“. Přemysl se postaví za Filipa Švábského (1177–1208). Proč?

Filipovi se hodí do krámu vytvořit si silného spojence a Přemyslovce podpoří. Dokonce ho v září roku 1198 nechá korunovat českým králem, a to hned poté, co si v průběhu příprav na vojenské tažení v Mohuči nasadí říšskou korunu.

K aktu jmenování českého krále vydává i listinu, která má potvrzovat dědičný královský titul.

„Uznal právo české feudality volit si vládce bez vnějších zásahů, uznal i staré hranice českého státu a právo krále na investituru (dosazování) pražských biskupů,“ píše o listině současný autor Petr Hora-Hořejš.

Dokument tvoří základ později vydané Zlaté buly sicilské. Novopečený český panovník se Štaufovi odměňuje vojenskou pomocí.

Josef Scheiwl: Kněžna Adleta, manželka českého krále Přemysla Otakara I., rozvedená a zapuzená soudem biskupským. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Josef Scheiwl: Kněžna Adleta, manželka českého krále Přemysla Otakara I., rozvedená a zapuzená soudem biskupským. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Konec manželství

Pro čerstvého krále už je nyní podpora Wettinů pasé. To se promítne i do jeho vztahu s manželkou Adlétou, který velice rychle ochladne. Dřívější vášnivá láska vyhasla. Přemysl se rozhodne, že následníka mu povije jedině královská dcera.

Vybere si Konstancii Uherskou (1180–1240), která je dcerou uherského krále Bély III. (asi 1148–1196). Na pořad dne se dostává rozvod, který se táhne.

Svatba s Konstancií proběhne v roce 1199. Syn dostává natruc jméno Vratislav (1200–1201?), stejné jako Přemyslův potomek z prvního manželství. To je pro prvorozeného Vratislava (před r. 1181–po r.

1225) i jeho matku Adlétu velká pohana. Přemysl jasně dává najevo, že s nimi už nepočítá.

Konstancie Uherská v Žaltáři Heřmana Durynského.. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Konstancie Uherská v Žaltáři Heřmana Durynského.. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Tahanice o korunu

Na evropském poli zatím probíhají strkanice o korunu císaře Svaté říše římské. Zasahuje do nich i papež Inocenc III. (asi 1161–1216), a to ve prospěch Oty IV. Brunšvického (1175/1176–1218) z rodu Welfů.

Snaží se přimět Přemysla, aby i on přešel na jeho stranu. Použije mazaný trik. Uvádí, že korunu získal od muže, který mu ji udělit nemohl, sám ji totiž ještě neměl.

Filip se o trůn přihlásil po smrti svého staršího bratra Jindřicha VI., jehož syn Fridrich (1194–1250) byl v době otcova skonu teprve tříletý. Ovšem jeho odpůrci preferují Otu IV. Během roku 1198 jsou zvoleni i korunováni oba králové.

Inocenc III. nepovažuje Štaufa za legitimního, jeho souhlas nemá. Podporuje Otu IV. a tato skutečnost má ryze prozaický důvod.

Pevně věří, že se Welfům nepovede sjednotit části Německa se sicilským královstvím – tento krok by mohl ohrožovat Papežský stát, a tedy i jeho samotného.

Zlata bula sicilská. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Zlata bula sicilská. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Posvěcení z Říma

Svatý otec hledá proto hledá podporu pro svého favorita a Přemyslovi slíbí, že ho jako krále uzná papežská kurie i Ota IV. coby nově zvolený císař. Český král se na vějičku chytí.

Dva předešlí čeští králové, Vratislav II. (asi 1033–1092) a jeho otec Vladislav II., posvěcení papeže neměli, on by byl první, komu by se této cti dostalo! Inocenc III. má navíc na Přemysla i další páku – jeho nedořešený rozvod s Adlétou.

Z vícera důvodů se tak Přemysl v roce 1203 přesouvá do tábora stoupenců Oty IV. Brunšvického. Odměna na sebe nenechá dlouho čekat. Ota mu potvrdí královský titul a korunu mu položí na hlavu papežský legát, který tak posvětí, že český král má podporu Říma.

Zavržená choť

Přesunem ke konkurenci Přemysl pořádně naštve Filipa Švábského. Ten zareaguje po svém: Pohrozí Čechům řinčením zbraní a jejich země uděluje v léno Děpoltovi III. (1170/1180–1223), také z rodu Přemyslovců. Přemysl se zalekne.

Filipově přesile teď čelit nedokáže, proto raději přechází zpátky do původního tábora. Jenže smírné řešení mu pořádně zhořkne. Wettinové ústy Adlétina bratra Dětřicha (1162–1221) žádají:

„Nechť Přemysl opustí Konstancii a vrátí se k Adlétě a jejich dětem a přizná jim jejich práva.“ Wettinům musí složit slib, ve kterém se vrací zpátky k Adlétě. Jenže Konstancie mezitím otěhotní a přivede na svět syna Václava I. (1205–1253). Adléta je proto zavržena a má smůlu.

Náhrobek Přemysla Otakara I. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0
Náhrobek Přemysla Otakara I. FOTO: Acoma / Creative Commons / CC BY 3.0

Odměna od mladíka

Sotva se ale rok s rokem sejde, situace vypadá úplně odlišně. Přemysl hlásí návrat do lůna štaufské skupiny.

Jenže 21. června 1208 je ale Filip úkladně zavražděn během veselky svojí neteře Beatrix II. Burgundské (1193‒1231) s Otou VII. z Andechsu (†1234). Po něm už se vlády nad celou Římskou říší ujme Ota IV. Brunšvický.

Příliš velká moc mu ale zřejmě stoupne do hlavy. Odmítne respektovat zájmy toho, kdo mu v minulosti velice významně pomohl – Svatého otce. Inocenc III. ihned Otu zavrhne a pro co největší ponížení ještě vyobcuje ze své církve.

Mezitím dospěl syn dávno zesnulého římského císaře Jindřicha VI. Z tříletého chlapečka Fridricha se vyklubal osmnáctiletý junák, schopný převzít vládu. V září přijíždí od Basileje, kde se už srocují davy na jeho uvítanou.

Mezi největšími horlivci, kteří touží vyjádřit mu svoji přízeň, nechybí ani Přemysl. A odměna přichází velice záhy v podobě Zlaté buly sicilské, která českým králům pro další staletí zajistí dědičný panovnický titul.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
svět zločinu
Satanismus v Peru: Děti zmasakrovaly vlastní matku
Tři sourozenci z Peru se dopustili nepochopitelného zločinu. Pod vlivem satanistických rituálů zavraždili svou vlastní matku a její tělo znetvořili. Podle jejich výpovědi je k činu navedl hlas z nebes. Sourozenci vykuchají stařenku společně Jedné noci, když se převrací v posteli, slyší hlas jako ze záhrobí: „Ty jsi vyvolená, je to tvoje povinnost.“ Přisvědčí na znamení […]
Mexický pár prodává mrtvoly jako krmivo pro psy!
Manželský pár se prochází po ulicích mexického Ecatepecu. Na první pohled působí ti dva docela normálně. Pozornému chodci ale neunikne, že jejich kočárek je pořádně těžký a pod svým nákladem se doslova prohýbá. Místo načechrané peřinky jsou v něm rozřezané části lidských těl. Příšerné odhalení učiní muži zákona v říjnu 2018. Dva mexické manžele sledují už delší […]
Trio zločinců natočilo hromadné znásilnění: Šokující případ z Illinois
V prosinci 2014 otřásl Illinois brutální čin, kdy Eric Cruz a jeho dva komplice natočili hromadné znásilnění ženy, která byla omámená uspávací drogou. Tři mladíci, kteří patřili k místnímu gangu, byli po svém dopadení v roce 2015 odsouzeni k dlouhým letům ve vězení. Trio kumpánů propaguje svůj gang Teprve 27letý Eric Cruz z města Eglin […]
Psí detektiv pomohl dopadnout uprchlého řidiče
Osmiletý služební pes Bart hrál klíčovou roli při dopadení uprchlého řidiče, který se po honičce schoval v kanalizaci. Díky jeho čichu se podařilo zločince vypátrat a zadržet. Silničního piráta vyčmuchá služební pes O vzrušení nemají nouzi ani policisté na severní Moravě. Například na sklonku května 2018 musejí nastoupit do akce členové zásahové jednotky v Ostravě-Porubě. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz