Domů     Čeká planetu technologická revoluce?
Čeká planetu technologická revoluce?
15.3.2018

Občas člověk při nočním přepínání televizních programů spatří na obrazovce poněkud zvláštní bytost, která tvrdí, že dokáže věštit budoucnost. Je to samozřejmě nesmysl a podvod, který pouze tahá peníze z kapes důvěřivých lidí.

Ale prognostika technologického pokroku je seriózní záležitost. Pojďme nyní nahlédnout za její oponu a zkusme si představit, jak se technologie promění v horizontu deseti až dvaceti let…

Americký futurolog Ray Kurzweil, který už koncem 70. let předpověděl bouřlivý neodvratný nástup počítačových technologií a internetu, je přesvědčen, že ani ne za 20 let vzniknou technologie překonávající lidskou inteligenci, což bude startovní výstřel k postupnému sloučení člověka a stroje.

Lidé se pak pomocí propojovacích systémů založených na bázi nanotechnologií stanou napůl biologickými entitami a napůl stroji. Celé to zní velmi odvážně, ale dejme tomu v roce 1980 asi málokdo předpokládal, že celý svět se propijí skrze počítačovou síť.

Éra robotů je zde.
Éra robotů je zde.

Není to nic nového pod sluncem, vždyť už dnes existují umělé orgány, které zastanou práci svých přirozených kolegů. Kurzweil však předesílá poněkud strašidelnou představu, jak vše bude probíhat.

Pomocí nanotechnologií mají být do lidského organismu vpraveny miniaturní přístroje, které se zabydlí v mozku.

Tak by se měl zvýšit jeho potenciál, a v souvislosti s tím by měla prudce stoupnout i inteligence. Podle Kurzweila navíc brzy vstoupíme do zcela nové éry, která bude ve znamení kyborgů.

Podle něj mozkové implantáty umožní zostření smyslů nebo zlepšení paměťových schopností. Člověk by podle něj mohl být schopen vidět i v infračerveném nebo ultrafialovém spektru, tak jak to zvládají třeba mořské ryby safíni.

Nanomateriálům prý bude patřit budoucnost.

„Jsem si jistý, že v budoucnu budeme schopni posílit strukturu našich kostí i svalů a pravděpodobně i zlepšit účinnost krevního zásobení, čímž se zásadním způsobem zlepší naše fyzická výkonnost,“ předpovídá Ray Kurzweil.

Již nyní jsou na trhu k dostání roboti, jejich hlavním a jediným úkolem je dělůat svému majiteli společnost.
Již nyní jsou na trhu k dostání roboti, jejich hlavním a jediným úkolem je dělůat svému majiteli společnost.

S pomocí nanomateriálů by mohlo být teoreticky možné vylepšit fyzickou i psychickou kondici člověka. Proč si za pomoci některých implantátů nezvýšit mozkovou kapacitu? A Raymond Kurzweil jde ve svém uvažování ještě dál:

„Podobné možnosti poskytuje současný rychlý rozvoj nanomateriálů. Jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme schopni posílit strukturu našich kostí i svalů a pravděpodobně i zlepšit účinnost krevního zásobení, a značně tak zlepšit naši fyzickou výkonnost.“

Zde se však skrývá čertovo kopýtko. Pokud se něco takového bude dít, je předem jasné, že nové technologie nebudou dostupné každému. Lidé s velkým majetkem by jistě byli v tomto ohledu upřednostňováni.

A tím by si lidstvo jako celek zadělalo na další problém, kterých už nyní má až nad hlavu.

Nanotechnologie jsou hitem dnešní doby, který vrtá v hlavě mnoha badatelům. Ale i v nich se mohou skrývat rizika. „Bez samoreprodukce není nanotechnologie ani prakticky využitelná, ani ekonomicky dosažitelná. A tady je druhá strana problému.

Co se stane, jestliže malý softwarový problém neuspěje při zastavení samoreprodukce? Můžeme mít více nanorobotů, než je žádoucí. Ke své reprodukci potřebují hmotu, takže by mohli zlikvidovat vše, co je v jejich dosahu…“ uvědomuje si Kurzweil.

Jeho kolegové z Oxfordské univerzity navíc poukazují na to, že použití nanotechnologií ve zbrojařském průmyslu by mělo skutečně fatální následky. Nanotechnologie, které by fungovaly jako zbraň a třeba urychleně rozkládaly tkáně, jsou skutečným strašákem.

To samozřejmě neznamená, že by se lidstvo mělo nanotechnologií zcela vzdát. Jsou užitečné mnoha oblastech, od průmyslu až po medicínu. Jen je třeba mít na paměti, že každá technologie je zneužitelná.

Robotizace průmyslu už nějakou dobu probíhá.
Robotizace průmyslu už nějakou dobu probíhá.

Nejde však zdaleka jen o nanotechnologie. Technologický pokrok se podle Kurzweila a jeho kolegů z projektu Singularity Univerzity, který sídlí ve známém počítačovém středisku v Sillicon Valley, promítne do těch nejběžnějších záležitostí.

Lednička, pračka či myčka napojená na internet. To vše již v současnosti existuje, podle Singularity University však podobné spotřebiče proniknou do každé domácnosti.

K internetu může být připojeno i zrcadlo nebo skříň, která doporučí, co je nejlepší vzít si který den na sebe.

Propojení by mělo fungovat skrze mobilní telefony. Problémem však mohou být útoky počítačových pirátů. Kybernetika již zaznamenala případ, kdy tzv. chytrá lednička podlehla útokům počítačových virů…

Nahradí roboti i domácí společenská zvířata?
Nahradí roboti i domácí společenská zvířata?

A jaké jsou další předpovědi vědeckého týmu, jehož ústřední postavou je Ray Kurzweil? Revolučních změn se dočká zdravotnictví. Již v současnosti roboti provádějí některé složité operace, zkušenost s tímto postupem mají i některé tuzemské nemocnice.

Schopnosti robotických chirurgů se však ještě rozšíří a navíc jejich práce vyjde levněji, z čehož asi studenti medicíny nebudou mít velkou radost.

Oblečení či ložní prádlo bude schopno sledovat zdravotní stav svého majitele, v případě potřeby provést i diagnózu a výsledky svého šetření odesílat do centrálních registrů.

Lékařskou péči podobný postup zefektivní, avšak zastánci ochrany soukromých údajů asi jen polknou na sucho.

Občas médii proběhne zpráva o tom, že internetu zvoní hrana. Experti ze Singularity University mají však zcela odlišný názor. Podle nich čeká internet bouřlivý rozvoj. Modemy? Ty skončí na smetišti dějin.

Informace skrze virtuální prostor se budou šířit pomocí dronů umístěných ve stratosféře. Síť sítí tak bude mnohem rychlejší než dnes a hlavně, dostupná pro každého, ať žije v oáze na poušti či v hlubokých kanadských lesích.

Před sto lety patřilo k dobrému tóny vyšší společnosti mít sluhu nebo ještě lépe, mít jich několik. Ani v současnosti nejsou sluhové úplně vymřelým druhem. V blízké budoucnosti se však s osobními asistenty doslova roztrhne pytel.

Samozřejmě, že nebudou živí, nýbrž kybernetičtí. Jejich majitel s nimi bude moci i konverzovat, přičemž rozhovor se může týkat i složitějších témat.

Vize to jsou jistě zajímavé. Nezbývá než doufat, že technologický rozvoj lidstva nepředežene jeho vývoj společenský a kulturní…

Foto: newsweek, technobezz, Big Think, independent
reklama
Související články
Věda a technika
Zachraňte svá záda! Proč nejčastěji bolí?
Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, které trápí hlavně obyvatele vyspělých zemí. Během života potrápí bolavá záda zhruba 80 % lidí, asi u 10 % z nich přejdou bolesti do chronického stadia. Postihují zejména oblast krční, hrudní nebo bederní páteře. Jak se bránit? Páteř tvoří důležitou oporu lidského těla, drží hlavu i celý trup a […]
Věda a technika
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
Věda a technika
Pátrání po původu cystické fibrózy
Cystická fibróza je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění, které postihuje zejména dýchací a trávicí systém. Tato choroba, o které se hovoří jako o nemoci slaných dětí kvůli až pětkrát slanějšímu potu, je nejběžnějším genetickým onemocněním mezi bělochy. A vědci se snaží přijít na to, proč.   Cystická fibróza (CF) je geneticky podmíněné, tedy vrozené onemocnění, […]
Věda a technika
Na lesní požáry s moderními technologiemi
Způsob boje s ohněm se dlouhou dobu příliš neměnil. 21. století je však dobou nástupu nových technologií, což do určité míry mění i práci hasičů.   Klimatická změna probíhá, planeta se otepluje a lze očekávat, že lesní požáry budou v dalších desetiletích stále palčivějším problémem, se kterým se budeme muset vypořádávat. Ostatně jen ve Spojených státech způsobí […]
reklama
věda a technika
Rozmary počasí: Kde naměříte −93,2 stupňů Celsia?
Teplota padá k – 50 °C a děti se radují. Nemusí do školy! Kdo chce večer zajet autem na nákup, nechá ho raději celý den nastartované. Pohřby se v tomto období snaží odkládat – vykopat hrob posledně trvalo 3 dny. Vítejte s ruském Ojmjakonu, jediném obydleném místě, kde teplota klesá i pod – 70 °C, […]
Proč vymřel největší lidoop všech dob?
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Nejnovější studie přináší vysvětlení, proč k tomu došlo zrovna u něj, když jemu příbuzný druh přežil. […]
Monstrózní vesmírné dalekohledy
Na jednom z 3000 m vysokých vrcholků v chilské poušti Atacama se tyčí 74 metrů vysoká ocelová konstrukce. Do pár let se z ní stane největší optický dalekohled světa s průměrem hlavního zrcadla přes 39 metrů. Málokdo dostal k Vánocům 2023 sofistikovanější dárek než Extrémně velký dalekohled (ELT). Před koncem roku vyslala Evropská jižní observatoř (ESO) na 10 000 km dlouhou […]
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
reklama
historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od