Domů     Byla milenka anglického krále francouzskou špionkou?
Byla milenka anglického krále francouzskou špionkou?

„Henriettina nová služebná je stejně sladká jako krásná,“ skládá francouzský básník Charles Robinet kompliment novému přírůstku na dvoře Henrietty Anne Stuartové, vévodkyně z Orléans. Na Louise de Kérouaille je skutečně radost se podívat.

Dvacetiletá Francouzka Louise de Kérouaille (1649–1734) doprovází v roce 1670 Henriettu Anne Stuartovou, vévodkyně z Orléans (1644–1670) důvěrně přezdívanou Minette, nejmladší sestru anglického krále Karla II. Stuarta (1630–1685) a zároveň švagrovou francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715)na cestu do Doveru.

Minettiným úkolem je sjednat se svým bratrem smlouvu. Za svoji konverzi ke katolické víře získá Karel II. velkou odměnu od Francouzů. Krátce po návratu ale Henriette umírá.

Naštěstí dívka s tváří lemovanou tmavými vlasy a s výraznýma nevinnýma očima neušla pozornosti Karla II. „Chci Lousie v Anglii. Bude družkou mojí ženy Kateřiny,“ žádá Karel II. francouzskho krále. Ruka už je v rukávu.

Dívka přibude na dvůr jeho choti Kateřiny z Braganzy (1638–1705). Na krásnou cizinku, která si jejich krále rychle omotá kolem prstu, se tu ale dívají s nenávistí.

„Ta francouzská zmije,“ sykne rozčileně králova milenka Eleanor  Gwynneová (1650–1687) kdykoliv ji uvidí. Se samotnou královnou má ovšem novicka na dvoře přátelské vztahy.

Dává si pozor, aby paní z Braganzy projevovala náležitou úctu a královna to oceňuje.

Mladá Louise upoutává svými půvaby.
Mladá Louise upoutává svými půvaby.

Písemné důkazy neexistují

Mladičká Louise k velké nelibosti Karlových milenek intenzivně pracuje na tom, aby si král všímal jenom jí. Záhy se šušká i to, že je agentkou Francie na anglickém královském dvoře.

Francouzi ji prý na Karla políčili už tehdy, když cestovala se svou paní do Doveru. Žádné písemné důkazy, že plnila špionážní poslání pochopitelně neexistují, ale spousta lidí si už za Louisiina života dá dvě a dvě dohromady.

„Aby Karla zapletl do francouzských zájmů, rozhodl se Ludvík XIV. omotat ho pouty potěšení a slasti, kterým nedokázal odolat,“ míní skotský filozof David Hume (1711–1776). Angličan se chytí do léčky snadno a dámu svého srdce zahrnuje přízní.

Henrietta Anne Stuartová, vévodkyně z Orléans, uvede dívku k anglickému dvoru.
Henrietta Anne Stuartová, vévodkyně z Orléans, uvede dívku k anglickému dvoru.

Nemanželský syn

„Vy jste moje nejlepší panovnická povinnost. Na nic jsem se dneska netěšil tolik jako na vás,“ poznamenává smyslně, když si Louise v ložnici rozepíná šaty a ukazuje kyprá ňadra.

Nikdo se nediví, když mu jeho milenka povije syna, levobočka, který dostává jméno po něm, Karel Lennox  (1672–1723) a tituly vévody z Richmondu, hraběte z Darnley a lorda z Torboltonu.

Řádkou titulů zahrnuje král i svoji milenku, a tak si Louise může postupně v roce 1673 ke svému jménu připsat i baronku z Petersfieldu, hraběnku z Farehamu a nakonec i vévodkyni z Portsmouthu. Hradbu anglické nenávisti ale madame De Kérouaille neprorazí.

Jakmile vejde do místnosti, ostatní dvorní dámy ztichnou. Při pomlouvání krásné a bystré konkurentky jim ale jazyky jedou ostošest.

Louise de Kérouaille má s anglickým králem potomka.
Louise de Kérouaille má s anglickým králem potomka.

Přezdívka „baculatá“

I průměrný pozorovatel si všímá mrazivých vztahů mezi Louise a zbytkem dvora. Neujde to ani králi. „Zajistím vás pro případ, že by se se mnou něco stalo,“ navrhne své milence.

Svoje kontakty na druhé straně Lamanšského průlivu Karel II. použije k tomu, aby pro Louise v prosinci 1673 získal také titul francouzské vévodkyně d´Aubigny. „Budete se mít kam vrátit,“ poznamenává.

Teď ji ale ještě dlouhá léta bude štědře odměňovat za bohatou porci poskytované rozkoše. Její královský milenec ji přezdívá „Fubbs (baculatá)“, a když toto jméno roku 1682 přisoudí i královské jachtě HMY Fubbs, je oheň na střeše. Dvorní dámy zase mají co řešit…

Anglický král Karel II. dává přednost krásné cizince.
Anglický král Karel II. dává přednost krásné cizince.

Postará se o zpověď

Nell Gwynneová ji označuje přezdívkou „Squintabella (šilhavá kráska)“ a s narážkou na Francouzčinu katolickou víru o sobě mluví jako o protestantské kurvě. Louise a Nell spolu léta soupeří o panovníkovu přízeň. Louise je Nelliným naprostým protikladem.

Hrdá žena pyšná na svůj šlechtický bretonský původ, na druhé straně Nell, nezvedené dítě londýnských ulic. Louise ji pro její sklon neustále plakat ji překřtí na „plačící vrbu“.

A je to právě Louise, kdo se stává v boji vítězkou díky tomu, že chápe králův charakter a nálady. Dokonce se postará o to, aby nezemřel bez katolické zpovědi a uděleného rozhřešení.

I když milenka rozptyluje jeho chmury, v únoru roku 1685 král po mrtvici umírá a ukáže se, jak prorocká byla jeho slova.

Králova milenka Nell Gwynová má na hezkou Francouzku pořádný vztek.
Králova milenka Nell Gwynová má na hezkou Francouzku pořádný vztek.

Na smrtelné posteli

Silné Karlovo pouto k Louise potvrzuje i svědectví o jeho posledních chvílích. „Bratře, zacházejte dobře s vévodkyní s Portsmouthu,“ klade na srdce svému sourozenci, budoucímu králi Jakubovi II. (1633–1701).

Bývalá králova konkubína se ale přesto cítí v Anglii nepříjemně. Společně se synem se proto rozhodne  k návratu do Francie, kde vzbuzuje zvědavost. Opravdu byla francouzskou špionkou na anglickém dvoře?

Nahrává tomu skutečnost, že francouzský král Ludvík XIV. ji jednou obdaroval párem náušnic v hodnotě osmnácti tisíc liber, což byla na tehdejší dobu obrovská částka.

Platby a dárky měla dostávat také od francouzského velvyslance Karla Colberta de Croissyho (1625–1696). Ona sama ale na této téma nic neprozradí a až do konce života si uchová svoje tajemství.

Foto: Wikimedia Commons, pinterest.com
Související články
Historie
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Historie
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Historie
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muž četl moje myšlenky…
skutecnepribehy.cz
Muž četl moje myšlenky…
Lidé kolem nás mohou mít schopnosti, o kterých nemáme ani tušení. Na lázeňském pobytu jsem zažila něco neuvěřitelného. Stalo se to před necelými třemi lety, když jsem byla na měsíčním lázeňském pobytu po jedné komplikované operaci a potřebovala jsem čas na zotavenou. Nezapomenutelné setkání Během těch několika týdnů jsem tam poznala několik zajímavých lidí, ale
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
iluxus.cz
Značka Goldbergh představila svou novou fitness kolekci v Miami stylu
Značka Goldbergh, oblíbená mezi milovníky sportovního oblečení, s hrdostí představuje svou nejnovější fitness kolekci. Tento rok je poprvé obohacena o kompletní řadu oblečení pro resort wear, což přin
Polévka z červené řepy, která zahřeje
tisicereceptu.cz
Polévka z červené řepy, která zahřeje
Opravdu zahřeje a dodá vám nálož vitaminů. Ozdobit ji můžete nejen smetanou a bylinkami, ale třeba také slunečnicovými semínky apod. Potřebujete 1 kg červené řepy 2 lžíce másla 1 cibuli 400 g
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
enigmaplus.cz
Ruiny starobylého hradu Trosky: Co všechno mohou ještě skrývat?
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hr
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
21stoleti.cz
Původcem bolestí hlavy mohou být i přetížené zádové svaly
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou,
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
nasehvezdy.cz
Co skrývala diagnóza pohlavní nemoci u Halle Berry?
Chvíle hrůzy si prožila herečka Halle Berry (57), které byla mylně diagnostikována pohlavní nemoc. Nakonec se ale jednalo o příznaky menopauzy. „Cítím, jako bych měla v pochvě břitvy,“ přiběhla tehd
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Churchill chystal útok na SSSR
historyplus.cz
Churchill chystal útok na SSSR
„Vracím se s pevným přesvědčením, že jsme šťastně vykročili na cestě ke světovému míru,“ nechá se krátce po jaltské konferenci slyšet americký prezident Roosevelt. Setkání protihitlerovské koalice se podle něj vyvinulo více než dobře. To britský premiér Churchill je opatrnější. Tuší, že Rusové si demokracii interpretují po svém… Zatímco Evropa slaví konec největšího konfliktu v dějinách, britský
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Využijte sílu Měsíce
nejsemsama.cz
Využijte sílu Měsíce
Sluneční rytmus určuje roční období i to, jak se fyzicky cítíte. Měsíční fáze souvisejí naopak s vaším duchovním světem. Nejvíc energie cítíte při úplňku a po něm dochází k poklesu sil. Také, když se díváte v noci na stříbrný svit měsíce, cítíte fascinaci a údiv? Celá Země je spojena s jeho měnícími se tvářemi – přibýváním, úplňkem, ubýváním a novem. Úplněk Měsíc v úplňku má největší
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami