Domů     Budoucnost potravin: Chipsy z brouků, pivo z trávy!
Budoucnost potravin: Chipsy z brouků, pivo z trávy!
23.8.2023

Jako malí jsme měli rádi Brouka Pytlíka. Teď však nastává doba, kdy nás čeká spíš pytlík brouků. Ke svačině. K obědu pak umělé maso zapíjené pivem z trávy. To jsou vyhlídky.

V roce 1804 překročí počet lidí na Zemi jednu miliardu. O 120 let později jsou jich 2 miliardy. A o dalších 100 let později už je lidí přes 8 miliard! A než se tohle století přehoupne přes polovinu, mají přibýt další dvě miliardy.

To je opravdu hodně hladových krků na jednu planetu, která není nafukovací a uživit takové množství lidí je pořádný ořech. Zatím se to sice vždy zvládlo, ale za cenu nelítostné devastace planety.

Dnes ovšem víc než kdy jindy platí, že čím víc lidí, tím méně zdrojů, takže jak to udělat, aby přitom nebylo nutno vykácet další miliony hektarů lesů?

A bez dalšího rozšiřování současného průmyslového zemědělství, které, jak už dnes víme huntuje půdu, může za vymírání zvířat i rostlin a značnou měrou se podepisuje na klimatických změnách? Epocha nabízí jídelní lístek budoucnosti.

Už dnes je nabídka smažen=ho a fritovaného hmyzu poměrně bohatá. Takoradee, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia
Už dnes je nabídka smažen=ho a fritovaného hmyzu poměrně bohatá. Takoradee, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia

Je libo Hmyz

Velkou část potravy bude tvořit hmyz. Mnohým okamžitě bleskne hlavou „Fuj!“ Už při pomyšlení na něco takového se jim hnusí. Je to všem jen otázka kulturních tradic.

Pro 80% světové populace, většinu obyvatel Asie a Afriky, ale také Jižní a Střední Ameriky, je hmyz zcela běžnou, někdy dokonce hlavní součást své stravy po generace. Na zemi je přes 400 000 druhů hmyzu, z toho více než 1400 druhů je prokazatelně jedlých.

Hmyz je navíc velmi vděčná potravina. Podle OSN zabírá chov hospodářských zvířat 70% celosvětového zemědělské půdy, zatímco chov hmyzu si vystačí s tisícinásobně menší plochou.

Nevypouští do ovzduší nebezpečný metan, navíc se rychle množí a nevyžaduje žádnou velkou péči. A co je hlavní všichni se shodují, že hmyz je bašta.

Je libo hmyzí pochoutku? (Rik Schuiling / TropCrop-TCS, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Je libo hmyzí pochoutku? (Rik Schuiling / TropCrop-TCS, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Chipsy z cvrčků

Nemusíte se však bát, že jim budete muset před konzumací ukusovat hlavičky a trhat nožičky. „Hmyz se bude pěstovat a zpracovávat jako surovina, která se bude používat k průmyslové výrobě potravin,“ uklidňuje na expertka na hmyzí stravu Amy Gardnerová.

K mání bude mouka z různých druhů hmyzu i prášek na výrobu koktejlu sice z lučních koníků, ale zato s jahodovou příchutí. K tomu budete moci chroupat chipsy z cvrčků, nebo si zakousnout proteinovou tyčinku z housenek. Ani to nepoznáte.

Hmyz bude také důležitou surovinou v krmivech pro zvířata a v neposlední řadě podle expertů bude jednou se složek náhrady masa. Není divu. Třeba takový cvrček. Obsahuje více bílkovin a živin než hovězí. Přitom nepotřebuje pastviny ani dobře osvětlené kravíny.

Daří se v tmavém prostředí, s mnoha jedinci v malém prostoru. I velký podnik tak bude moci dodávat tuny suroviny s malými náklady a minimálním dopadem na životní prostředí. Samozřejmě pokud někdo nezapomene zamknout vrata a cvrčci se nerozutečou. Nebo se neobjeví aktivisté bojující proti týraní cvrčků.

Hamburger, který maso nikdy neviděl. (Kaldari, CC0, commons.wikimedia)
Hamburger, který maso nikdy neviděl. (Kaldari, CC0, commons.wikimedia)

Hovězí, které krávu nevidělo

Živočišná výroba to má nahnuté. Průmyslový chov zvířat na maso má údajně na svědomí až 15% skleníkových plynů způsobených činností člověka. Chov dobytka navíc vyžaduje mnohonásobně víc vody i plochy než pěstování odpovídajícího množství zeleniny a obilovin.

Není divu, že roste tlak, aby se od hovězího přešlo k něčemu jinému. Zatímco EU doporučuje přejít na hmyzí jídelníček, jinde ve světě se pokouší přejít k výrobě masa aniž by k tomu potřebovali zvířata.

Nahradit je mají velké kultivační kotle, ve kterých se bude vyrábět syntetické maso. Místo jatek tak bude něco jako pivovar, kde se místo piva bude stáčet hmota připomínající mleté maso.

Krvavé veganské burgery

Komu bude syntetické maso málo veganské, bude moci sáhnout po další alternativě. Dokonce i v případě, že zatouží po hamburgeru.

Už dnes se testují ve stovkách restaurací a v několika obchodních řetězcích dokonce s úspěchem prodávají rostlinné náhražky hamburgerových placek vyráběné z pšeničných a bramborových bílkovin, kokosového oleje a dalších přísad.

Jednomu typu pak dodává barvu červená řepa, druhému umělá bílkovina zvaném hem, díky níž může z karbanátku dokonce téci krev, i když to samozřejmě krev není. „Na molekulární úrovni zjišťujeme čím je maso tvořeno a skládáme to všechno z rostlinných přísad.

V podstatě vynalézáme maso,“ řekla pro National Geographic Jessica Appelgronová ze společnosti Impossible Foods.

Chleba i pivo z trávy

Změn dozná v budoucnu chléb i pivo. Obojí má totiž stejný problém. Jednoleté obiloviny s každoroční hlubokou orbou, která způsobuje erozi půdy. Což je problém, který se zemědělci v jednom šiku s vědci pokouší vyřešit už téměř čtvrt století.

Jedním z možných řešení je nahrazení jednoletých víceletými.

V této souvislosti často padá jméno kernza (Thinopyrum intermedium), což je travina, která se pěstovala jako krmivo pro zvířata, než se přišlo na to, že je to superplodina, která by úspěšně mohla nahradit pšenici.

Díky dlouhým kořenům totiž odolává suchu a jako trvalku ji není třeba po sklizni znovu vysazovat, čímž šetří zemědělci čas i peníze. Vědci navíc intenzivně pracují na vytvoření odrůdy s lepšími výnosy, velikostí zrna i odolností vůči nemocem.

Pekaři v USA si ji pochvalují a v prodeji už je také první pivo, které vyrábí společnost Patagonia Provisions.

Pivo se dá vařit i z trávy (pxfuel)
Pivo se dá vařit i z trávy (pxfuel)

Řasa olejka

Řepkový mor, který zamořil českou krajinu, se možná stane minulostí a z potravin zmizí kontroverzní palmový olej, jehož výroba vede k rozsáhlému odlesňování. Experimentuje se, a docela úspěšně, s novými druhy olejů. A docela úspěšně.

Za poslední dva roky se podařilo více než zdvojnásobit množství tuků produkovaných řasami. Ty rychle rostou, jsou schopné se uchytit téměř kdekoli a osvědčují se jako biopalivo i jako potravina.

V prvním případě dávají až sedmkrát víc energie než dnešní biopaliva, ve druhém je výsledkem světlý neutrálně chutnající olej s mononasycenými tuky a vysokým kouřovým bodem. Z jednoho hektaru cukrové třtiny lze s pomocí řas vyrobit až 4 tuny oleje.

Hostina budoucnosti? Jídlo v prášku pro ty co nemají čas vařit. (pxfuel)
Hostina budoucnosti? Jídlo v prášku pro ty co nemají čas vařit. (pxfuel)

Tekuté amarouny

Ne všichni si myslí, že vepřo-knedlo-zelo je nenahraditelné. Někteří se děsí nezdravých potravin jiní prostě jen nemají čas vařit. Ti všichni mohou začít přecházet na jídlo v prášku, které sice není dvakrát požitkářské, ale dodá tělu všechny potřebné živiny.

Není divu, že ho nevymyslel kuchař, ale softwarový inženýr Robert Rhinehart, kterému jídlo připadá jako zbytečnost škodící člověku i Zemi.

Výsledkem jeho snahy o nutričně vyváženou potravinu, jednoduchou na výrobu i přípravu, je prášková, ve vodě rozpustná, náhrada stravy, která se už několik let úspěšně prodává pod názvem Soylent.

Přestože je hitem lifestyle magazínů, blogů věnovaných jídlu, sociálních sítí i diskusí těch, kteří chtějí žít zdravě, není jisté zda právě tímto směrem by se většina lidstva chtěla ubírat.

Foto: commons.wikimedia, pxfuel titulka: pxfuel
reklama
Související články
Zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zajímavosti
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Zajímavosti
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
reklama
věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
Nevím, proč to dělám! Nejpodivnější reflexy lidského těla
Někdy je naše tělo zkrátka rychlejší než my. Nečeká, než nám něco docvakne v hlavě, a na jistý vnější podnět hned reaguje samo. Proč to nejde zastavit? Je to reflex! Pokus, při kterém lékař pacienta klepne kladívkem pod kolenem, tomu se stáhne stehenní sval a vykopne nohu vpřed, všichni známe. Zajímavých reflexů však naše tělo […]
svět zločinu
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě […]
Psychopat Manson: Založí sektu zabijáků
Potomek alkoholičky a kriminálnice Charles Manson (†83) se již jako třináctiletý vydá na cestu zločinu. Je zapleten do krádeží aut, loupežných přepadení, kuplířství i falšování šeků. Když jej v roce 1967 naposledy propouštějí z vězení, žádá, ať ho tam nechají. Kéž by ho vyslyšeli. Manson za mřížemi strávil podstatný kus svého dosavadního života, a tak […]
David Berkowitz: Samův syn střílí na páry v autech
Z domova v činžáku na newyorském předměstí vyráží násilník na své mise. V okolí propukají nové a nové požáry. A umírají psi. Po čase vrah uvede, že mu v hlavě nezněl jejich štěkot, ale hlasy, kterým rozuměl. A jednomu takovému hlasu nakonec začal naslouchat. Narození Davida Berkowitze se datuje do 1. června 1953. Kulisy pro […]
Yorkshirského rozparovače prý vedl Bůh: Prostě prý čistil ulice
Je to noční můra každé prostitutky. Co prostitutky. Každé Angličanky! Někdo chodí setmělými ulicemi a vraždí ženy. Nejprve svoji oběť omráčí, poté ji rozpárá, ubodá, zkrátka zabije. Ale kdo to je? Začnou mu říkat Yorkshirský rozparovač. Říká se, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Nakolik a jak rychle mlely v případě anglického sériového vraha […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je