Skip to content
reklama

Budou s péčí o seniory pomáhat roboti?

Rozmach robotiky a umělé inteligence je v poslední době nevídaný, roboti pomáhají ve skladech a na stavbách nosit těžká břemena, umělá inteligence píše knihy… V budoucnu by mohli roboti pomáhat i s péčí o seniory.

Lidí, kteří by mohli pomáhat potřebným, je stále méně. Foto: Pixabay

Naprostá většina pečovatelů zajisté potvrdí, že péče o seniory není nic snadného, mnohdy je zapotřebí zajistit jim kompletně všechny základní potřeby, když už tělo pomalu vypovídá funkci, a to je práce nejen obdivuhodná, ale také velice namáhavá, jak po fyzické, tak po psychické stránce.

Navíc, lidí na tuto práci je stále méně a méně.

blank
V určitých fázích života se o sebe někteří jedinci již nedokážou postarat. Foto: Pixabay

Jaké je řešení?

Vědci mají řešení, v nedávné době byla navržena nová generace robotů, která by měla zaměstnancům sociálních služeb právě v náročných případech pomáhat. „Robotika je dnes pro zdravotnictví a starší lidi nezbytná, protože za dvacet až třicet let nebude prostě dostatek lidí, kteří by se o stárnoucí populaci postarali,“ sdělila Estibaliz Arzoz-Fernandezová, zástupkyně koordinátora společného projektu EU a Japonska s názvem ACCRA.

Jedním z robotů, kteří mají pomoci s nezávislým životem, je BUDDY, jenž se dokáže pohybovat a mluvit, i on by měl seniorům pomoci v tom, aby se necítili osaměle. „BUDDY umí seniorům připomínat schůzky, číst jim nahlas elektronické knihy, ale také jim zlepšuje duševní schopnosti – například pomocí matematických hádanek,“ uvedla Arzoz-Fernandezová.

blank
Nemoci vyskytující se ve stáří jsou neúprosné. Foto: Pixabay

To je ale pouhý začátek, odborníci tvrdí, že podobných strojů je více a brzy se začnou zapojovat do pomoci lidem komplexněji.

Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články