Domů     Budete překvapeni! 5 neuvěřitelných srdečních záležitostí říše zvířat
Budete překvapeni! 5 neuvěřitelných srdečních záležitostí říše zvířat

Země, vzduch a voda kolem nás se hemží životem s fascinující anatomií milionů druhů zvířat. Obdivujeme u nich rychlost, velikost a unikátnost. Třeba unikátnost jejich životní „pumpy“…

Průměrné lidské srdce se za minutu stáhne 70–80krát a měří jako zaťatá pravá pěst. Do srdce plejtváka obrovského se schovají dva dospělí lidé a srdce kolibříků s nejrychlejším metabolismem mezi obratlovci dosahuje frekvence až 1260 úderů/minutu.

Tělo chobotnice netvoří žádná kostra. Je tak jakousi hadí ženou podmořského světa.
Tělo chobotnice netvoří žádná kostra. Je tak jakousi hadí ženou podmořského světa.

Šlechtična s chapadly

Kdo: chobotnice

Zvláštnost: Má tři srdce a skutečně modrou krev.

Chodíme se na ni dívat do mořských akvárií nebo si na ní pochutnáváme. Z vědeckého pohledu je ovšem považována především za nejchytřejšího bezobratlého živočicha na světě, ačkoliv na to vůbec nevypadá. Chobotnice dokáže rozeznat různé tvary a vzory.

Podle dostupných a vědecky ověřených informací má jak krátkodobou, tak dlouhodobou paměť. Jejím lovištěm je především chladné a tmavé prostředí, nejvíce aktivní je v noci. Při troše štěstí ji však lze spatřit i ve dne.

Kromě čtyř párů chapadel a tvrdého zobáku, který slouží k ulovení potravy, její tělo fascinuje třemi srdci! Dvě pumpují krev směrem k žábrám, třetí do celého těla.

Krev zároveň obsahuje protein hemocyanin bohatý na měď, zatímco u obratlovců jde o hemoglobin, jenž obsahuje železo. Hemocyanin rozpouštěný v krevní plazmě způsobuje zbarvení krve do modra, což jí všichni šlechticové a šlechtičny světa mohou závidět.

Během krutých mrazů zamrzá skokanovi včetně kůže i srdce. Na nepřízeň počasí je však dobře připraven.
Během krutých mrazů zamrzá skokanovi včetně kůže i srdce. Na nepřízeň počasí je však dobře připraven.

Kryonika v praxi

Kdo: skokan lesní (Rana sylvatica)

Zvláštnost: Při teplotách hluboko pod bodem mrazu jim přestává bít srdce.

Skokan lesní je na první pohled naprosto obyčejným obojživelníkem.

Od svého příbuzného, skokana hnědého, který se vyskytuje i v našich končinách, ho však odlišuje naprosto unikátní schopnost přežít i extrémní mrazy až do -20 °C. Během krutých mrazů skokanovi zamrzne přes 60 procent těla včetně krve, mozku a srdce.

Dá se říci, že absolvuje takový povinný zimní spánek. Postupným tréninkem v podzimních měsících si jeho tělo dokáže vyrobit dostatečnou zásobu glukózy, která ve spojení s glykolipidy vytváří jakousi „nemrznoucí směs“.

Glukóza obalí srdeční sval a všechny buňky, tím pádem nedochází k přeměně tělesných tekutin na ledové krystalky. Srdce skokana má na rozdíl od savců dvě síně a jednu komoru.

V komoře jsou speciální drážky, které udržují okysličenou krev oddělenou od neokysličené, zároveň také využívá toho, že skokan čerpá kyslík nejen z plic, ale i prostřednictvím kůže.

Díky této své pozoruhodné vlastnosti se dostává do hledáčku všech vědců, zejména těch, kteří se zabývají kryonikou či kryoprezervací.

Srdce žirafy si musí máknout, aby dokázalo dostat krev až do mozku.
Srdce žirafy si musí máknout, aby dokázalo dostat krev až do mozku.

Chodící mrakodrap

Kdo: žirafa (Giraffa)

Zvláštnost: Kardiovaskulární systém žirafy je jedním z nejdokonalejších v přírodě.

Žirafa je hříčkou přírody. Vysoká věž africké savany je vlastně fyzikálním omylem. Mohutné tělo s příliš štíhlýma nohama působí dojmem, že se každou chvíli zbortí. A k tomu malá hlava, posazená ve výšce nějakých 5 metrů.

Je jedním z nejkrásnějších zvířat planety. A také přírodovědecky nejimpozantnějších. Žirafa je kliďas, musí být, už takhle má docela vysoký krevní tlak. Její 12kilové srdce pumpuje 60 litrů krve za minutu i do 3 metry vzdáleného mozku!

K tomu je ale zapotřebí obrovského tlaku. Žirafa má v klidu pulz 170 a krevní tlak průměrných 240/160 (2krát vyšší než lidský), což je nejvíc v celé živočišné říši. Proto se nesmí stresovat.

A proto většinu času tráví tím, že škube listí a větvičky pichlavých akácií. Když má žirafa hlavu nahoře, je to dobré. Horší je, když skloní hlavu, aby se napila. Krev tím nezadržitelně proudí k hlavě. Každý jiný tvor by při takovém tlaku ihned omdlel.

Žirafa ne. Musí mít a má obranný mechanismus proti přetlaku, proto jsou její tepny a cévy vybaveny chlopněmi. Dokud je hlava svěšená, chlopně v krčních žílách jsou uzavřené a zadržují krev v krku, aby nedošlo k nenávratnému poškození mozku.

Když žirafa hlavu opět zvedne, přebytečná krev vtéká zpět do srdce otevřenými chlopněmi. Navíc cévy jsou nebývale pružné, se silnými stěnami. Silná je i kůže na nohou, takže to má jakousi funkci kompresní punčochy.

Jako král planety se plejtvák pyšní i obřím srdcem o váze 450 kg.
Jako král planety se plejtvák pyšní i obřím srdcem o váze 450 kg.

Samotářský gigant

Kdo: plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus)

Zvláštnost: Jeho srdce je velké asi jako traktor.

Plejtvák obrovský je králem planety. Gigantem dob dávno minulých i současných. Jeho tělo je pokryté tenkou kůží, zato extrémně silnou vrstvou podkožního tuku. Běžná váha plejtvákova srdce se pohybuje okolo 450 kg, šířka činí 1,8 m a délka 1,5 m.

Z něj vychází aorta o průměru 23 cm. Dá se říci, že svým vzhledem připomíná menší traktor.

Nebývalou pozornost jeho tělesné schránce věnuje tým vědců z Královského muzea Ontario v letech 2014–2015. Poté, co je u kanadského pobřeží nalezeno mrtvé tělo, dostávají vědci možnost údaje ověřit a zjišťují, že jimi zkoumaný exemplář váží „pouhých“ 180 kg.

Je to vůbec poprvé, co mají možnost s takovým orgánem pracovat. Dokáže jediným stahem přepumpovat pozoruhodných 220 litrů krve. K jeho vyjmutí je potřeba asistence čtyř osob a k uchování se spotřebuje až 3800 litrů formaldehydu.

V porovnání s ostatními orgány je jeho mozek naprosto zanedbatelný, váží totiž jen 6,92 kg.

Danio je jakýmsi malým zázrakem. Jeho srdce se v případě poškození zvládne samo opravit.
Danio je jakýmsi malým zázrakem. Jeho srdce se v případě poškození zvládne samo opravit.

Hyperaktivní a zázračná ryba

Kdo: dánio pruhované (Danio rerio)

Zvláštnost: Jeho srdeční tkáň při poškození sama dorůstá.

Rybka pochází z východní části Přední Indie, zkušeným chovatelům je známá spíše pod názvem zebřička. Jedná se o čilou, hejnovou rybu, vhodnou pro naprosté začátečníky, která se hodí i do malého akvária.

Ke štěstí však potřebuje společnost minimálně pěti dalších rybiček stejného druhu. Tento malý tvoreček je také nadějí všech kardiologů a vědců světa, protože její srdce si dokáže samo bez problémů opravit poškozenou tkáň!

Dalo by se říci, že díky své supervlastnosti je nejvíce zkoumaným druhem ryby na světě.

Molekulární biologové z amerického Durhamu zjistili, že si dokáže díky signalizaci fibroblastovým růstovým faktorem stimulovat nespecifické kmenové buňky k přeměně na buňky srdečního svalu. Tímto způsobem si dokážou srdeční sval zhruba za 14 dní opravit.

Aby toho zebřička neuměla málo, mezi její další tajné zbraně patří regenerace i dalších částí těla.

Foto: http://www.avajaneskitchen.com, Pinterest.com
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se