Skip to content

Kdo ho postavil a proč? Odhalte tajemství sibiřského paláce!

Por-Bajin je považován archeology za jedno z nejtajemnějších míst světa. Díky své ostrovní poloze a tyčícím se obdélníkovým hradbám, které byly kdysi nedobytné, vypadá na první pohled jako starobylá pevnost.

Jiní se domnívají, že 1300 let stará stavba na dálné Sibiři mohla být letním palácem, klášterem, nebo dokonce observatoří.

Někteří vědci však usuzují, že palác postavil národ mongolských Ujgurů za vlády chána Mojanchura (vládl 747–759)
Někteří vědci usuzují, že palác postavil národ mongolských Ujgurů za vlády chána Mojanchura, který byl u moci v letech 747–759.

Byli staviteli dávní kočovníci?

Komplex stojí uprostřed jezera a místo je vzdáleno 3800 km od Moskvy. Obranné zdi jsou vysoké 10 metrů a široké 12 metrů. S největší pravděpodobností byl postaven v roce 757 n. l. a podle odborníků palác vznikl v období ujgurské kočovné říše Khagante, ale vůbec není jasné, proč byl postaven v nejopuštěnější oblasti Sibiře.

Navíc tento kočovný národ si nestavěl trvalá sídla, a tak je záhadou, proč by vybudoval tak nákladnou a rozlehlou stavbu.

Archeologové pomocí laseru vytvořili 3D model celé stavby, jak mohla vypadat v době své největší slávy.
Archeologové pomocí laseru vytvořili 3D model celé stavby, jak mohla vypadat v době své největší slávy.

Podrobný průzkum teprve začíná

Dlouhá léta se o tuto horskou pevnost nikdo z odborníků příliš nezajímal. Teprve v posledních letech se stal centrem pozornosti archeologů. Vědci použili laserové mapování celého komplexu a podařilo se jim vytvořit 3D model celé stavby, jak mohla vypadat v době své největší slávy.

Jeho architektura připomíná podle odborníků tradiční čínské paláce. Většina omítek v obytných prostorách nese stopy maleb, které dávají tušit bohatou výzdobu.

Ornamenty na kamenech i zbytcích omítek napovídají, že stavba byla původně velmi bohatě vyzdobená.
Ornamenty na kamenech i zbytcích omítek napovídají, že stavba byla původně velmi bohatě vyzdobená.

Patřil palác buddhistům?

Nejnovější nálezy ohořelých dřevěných fragmentů naznačují, že palácový komplex byl postaven kolem centrálního buddhistického kláštera. Mohlo jít o jakousi odlehlou buddhistickou klášterní školu. Někteří vědci však usuzují, že palác postavil národ mongolských Ujgurů za vlády chána Mojanchura (vládl 747–759). Stavbu prý nechal vybudovat jako nedobytnou pevnost na počest svého vítězství nad místními kmeny.

Podle rychlosti stoupání hladiny jezera vědci odhadují, že do 80 let nebude po mohutné stavbě ani památky.
Podle rychlosti stoupání hladiny jezera vědci odhadují, že do 80 let nebude po mohutné stavbě ani památky.

Do 80 let palác zmizí pod vodou!

Vědci s výzkumem spěchají, protože Por-Bajin se propadá do hlubin jezera. Komplex i s jezerem totiž sedí na vrstvě permafrostu, což je název pro věčně zmrzlou zemi. Ten ale vlivem oteplování celé planety rozmrzá, a tak se zvyšuje i hladina jezera.

Podle postupu tání vědci odhadují, že do 80 let nebude po mohutné stavbě ani památky, protože se rozpadne a zmizí pod hladinou.

Foto: wikipedia.com, shutterstock.com, archive.archaelogy.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …