Skip to content

Bohem nadaná Janis Joplinová: Svůj talent pohřbí v heroinu!

Do školního kolektivu budoucí bluesová legenda Janis Joplinová (1943–1970) nikdy pořádně nezapadne. V roce 1963 ukazuje definitivně záda všem ústrkům a urážkám. Opouští život na koleji na Texaské univerzitě a stopem odjíždí do Mekky všech volnomyšlenkářů – San Francisca, kde začíná budovat svou pěveckou kariéru.

Živí se jako potulná zpěvačka a o kšefty nemá díky svému podmanivě nakřápnutému hlasu nouzi. Vymetá všechno, od kaváren přes motorkářské bary až po lesbické pajzly. Netrvá však dlouho a její vášeň k hudbě dostává povážlivého konkurenta – drogy.

Nejraději „mlsá“ metamfetamin a levný mexický heroin.

1
Má nepoddajné vlasy, chlapeckou postavu s pár kily navíc, bledou tvář a zlato v hrdle.

Bere všechno

Když na jejich koupi přestávají stačit honoráře za zpěv, krade v obchodech, žebrá na ulici a občas si přivydělá sexem. Vydatný přísun drog však její tělo nemůže dlouho vydržet, a tak se na jaře 1965 vrací jako čtyřicetikilová kostra s pažemi rozpíchanými od injekčních jehel zpět domů do Port Arturu v Texasu.

Má v úmyslu vykašlat se na zpěv, zahodit to návykové svinstvo a vrátit se znovu do školních škamen. Ani ne rok poté ji ale nudný texaský život vyhání zpět do San Francisca, kde s nadšením vítá nástup hnutí hippies.

Ve stejnou dobu se rozjíždí i její kariéra u kapely Big Brother and the Holding Company. Její sláva roste, stejně jako touha po droze. V době, kdy se skupina stěhuje do Lagunitas v Kalifornii, neodolá a osidla závislosti ji znovu ochotně přijmou mezi sebe.

3
Její sláva roste, stejně jako touha po droze.

Pohoda, klídek a heroin

Na konci roku 1968 dává zpěvačka, toužící po slávě a pozornosti, spoluhráčům vale a vrhá se na sólovou dráhu. Ta ji nakonec přivede do pekel. V březnu 1969 ji přítelkyně Linda poprvé nachází na hotelovém pokoji předávkovanou.

Na slavném festivalu Woodstock v srpnu téhož roku nedokáže už Janis účinky alkoholu a drog dál skrývat. Před vystoupením ji musejí podpírat tři lidé a na pódium před mikrofon jí doslova dostrkají. V září jí vychází nová deska I Got Dem Ol‘ Kozmic Blues Again Mama!

, kterou nahrává za doprovodu kapely Kozmic Blues Band. Její neúspěch Janis nevydýchá, uklidňuje ji až silná dávka heroinu vstříknutá do krve.

4
Zatímco na pódiu bývá Janis nezkrotným živlem, v zákulisím je povolným sluhou drog.

Zaživa pohřbená v blues

Uprostřed všeho toho zmaru ale na jaře roku 1970 náhle nabírá druhý dech. Bezhlavě se zamiluje do učitele Davida Niehause, znovu se pokouší definitivně zatočit se svými démony a dává dohromady nové hudební uskupení s názvem Full Tilt Boogie Band, se kterým začíná v září pracovat na novém albu Pearl.

Třetí říjnový den roku 1970 si v nahrávacím studiu v Los Angeles ještě poslechne skladbu Buried Alive in the Blues (Zaživa pohřbená v blues), ke které má druhý den nazpívat vokály. Pak popřeje spoluhráčům dobrou noc a vrací se do hotelu.

Na pokoji vytáhne z kabelky feťácké náčiníčko a za okamžik už heroin putuje její žílou. Její dodavatel má však ten večer velmi nekvalitní zboží… Poté se v deliriu došourá na recepci, nechá si rozměnit zmuchlanou pětidolarovku a drobné vhodí do automatu na cigarety.

Pak se vrátí do pokoje, kde se začne svlékat. Náhle sebou trhne. Vlna téměř čisté drogy zaplaví její mozek a srazí světovou legendu na zem. Je 4. října 1970, půl druhé ráno, a srdce Janis Joplinové právě přestalo bít…

5
Hudební svět se ponoří do černé. Bluesová královna Janis Joplinová je mrtvá.
Foto: florenceandthemachine.pl, fanart.tv, rollingstone.com, pbs.org, nydailynews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články