Skip to content

Bláznivý mafián Joe: Malý parchant s ocelovými koulemi

Joe Gallo pracuje jako zabiják pro rodinu Profaci. Má na starost hazard, a to kostky a karty o vysoké částky. V suterénu domu, kde řídí svůj gang, prý chová lva. Do několika let je majitelem několika nočních klubů a dvou robotáren, kde desítky žen vyrábějí látky.

„Bláznivý Joe“ Gallo (1929–1972) se narodí v Brooklynu. K neblahému osudu směřuje hned od počátku. Jeho otec totiž pašuje kořalku a tři syny od zločinu nijak neodrazuje. U pohledného Joea lékaři časem diagnostikují schizofrenii.

Velitel newyorské kriminálky mu s oblibou přezdívá: „Malý parchant s ocelovými koulemi.“

joe gallo
Je to vrah a mafián – ale také malíř a filozof a okouzlující muž. Joe Gallo.

Miluje Kafku

V roce 1961 se Joe pokusí se svými muži o únos všech hlav rodiny Profaci. To se zdaří jen částečně a rodina naplánuje odvetu. Obětí bude Gallův muž číslo jedna. Gang se stáhne. Přestože je jejich skrýš hotovým arzenálem, několikrát zasáhne policie.

Nakonec dojdou peníze a v roce 1961 skončí Joe ve vězení. Ani za mřížemi Joe nezahálí. Seznámí se s dealerem Leroyem „Nickym“ Barnesem (*1933) a zasvětí jej do tajů organizovaného zločinu. Pak verbuje černochy do svého gangu, zbytek Cosy Nostry je znechucen.

Gallo maluje a čte klasiky. Zbožňuje Franze Kafku (1883–1924) i Lva Nikolajeviče Tolstého (1828–1910).

leroy barnes
Barnes je Gallova pravá ruka. Ostatním mafiánům vadí, že si Joe staví rodinu z černochů.

Jak vyvrhnout člověka? Poeticky…

Podle jednoho ze spoluvězňů „dokáže popsat, jak vyvrhnout člověka se zanícením, s jakým diskutuje o literatuře.“ V roce 1971 je Joe propuštěn, ale podle své druhé ženy „vypadá jako starý muž, jen stín krásného mladého muže, jímž býval.

“ Gallo se přesto stane součástí newyorské smetánky, a dokonce i předlohou filmové postavy. Přátelí se s herci a spisovateli, chodí na večírky. Lidé ho shledávají absolutně okouzlujícím. Špitá se ale, že stojí za vraždou jiného bosse – vrahem je totiž černoch.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Hřbitov Green Wood – tady leží Joe, v kapli měl obřad.

Až do konce chrání rodinu

Gallo 7. dubna 1972 slaví narozeniny v restauraci na Manhattanu. Je obklopen blízkými, má osobního strážce. Netuší, že u baru sedí společník znepřáteleného Joea Colomba (1923–1978). Ten dojde pro další čtyři muže.

Vniknou do restaurace zadem a zahájí palbu. Tasí i Gallo, padne 20 ran. Je raněn a až do posledního okamžiku se snaží odvést palbu od své rodiny. Po převozu na pohotovost umírá. Místní katolická diecéze odmítne uspořádat pohřeb, kněz tak musí přiletět z Ohia.

Z vraždy Bláznivého Joea Galla nakonec nebude nikdo obžalován.

Foto: shutterstock.com, wikipedia.org/Alex756
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vraždy
Zobrazit více …