Domů     Bez kterých klíčových orgánů lze přežít?
Bez kterých klíčových orgánů lze přežít?
22.5.2025

Život bez štítné žlázy, žaludku, nebo dokonce poloviny mozku? Zní to neuvěřitelně, ale lidské tělo a moderní medicína dokáží zvládnout i tyto extrémní situace. Od hormonální rovnováhy po trávení a myšlení – objevte, jak tělo přežívá bez těchto orgánů.

Štítná žláza: Nahradí ji tabletky

Štítnou žlázu máme na přední straně krku a tvarem připomíná motýlí křídla. Vytváří hormony, které se uvolňují přímo do krve a jsou důležité pro spoustu nenápadných procesů:

využívání energie, vnímání tepla, zpracování živin, nervovou a svalovou činnost, růst a vývoj těla a fungování dalších systémů.

Štítná žláza se v některých případech od operovává, když nefunguje správně a není možné to řešit jinak, objeví se v ní nádor nebo se zvětší natolik, že utlačuje cévy nebo vadí při dýchání.

Pokud potom pacient bere v tabletách hormony, aby nahradil ty, které obvykle produkuje štítná žláza, v jeho životě ho to neomezuje.

Žaludek: I když chybí, nezhubnete

I když je to těžko představitelné, žít se dá i bez žaludku, orgánu zásadního pro trávení jídla. Někdy je potřeba ho vyoperovat kvůli rakovině nebo třeba v důsledku úrazu.

Střevo je v takových případech možné napojit přímo na jícen, tedy trubici, kterou potrava normálně sestupuje do žaludku. Z části střeva lékaři vytvoří jakousi kapsu, odkud se pak jídlo posouvá dál, aby nešlo do střeva přímo.

Lidé potom musejí jíst velmi často (třeba každé dvě hodiny) ve velmi malých dávkách.

Štítná žláza vytváří hormony důležité pro využívání energie a zpracování živin.
Štítná žláza vytváří hormony důležité pro využívání energie a zpracování živin.

Je znám případ, kdy si mladá žena z Velké Británie musela nechat vyoperovat žaludek poté, co v baru vypila drink s kouřovým efektem. Toho barmani dosahovali tím, že do nápojů přidávali kapalný dusík. Ten ale ženě žaludek roztrhl.

Tlusté střevo: Trávení mimo tělo

Také bez tlustého střeva se v krajním případě dá obejít. Najdeme ho na konci našeho trávicího ústrojí a za normálních okolností se v něm vstřebává voda a z nestrávených zbytků potravy se vytváří stolice.

Tento orgán se odstraňuje například při chronickém zánětlivém onemocnění nebo při rakovině. V některých případech se potom pacientovi vytvoří mimotělní vývod, kterému se říká stomie. Zbytky potravy pak odcházejí do sáčku na břiše.

Někdy je také možné napojit tenké střevo (to, kterým potrava prochází předtím, než se dostane do tlustého) na řitní otvor. Z jeho části se vytvoří uvnitř těla vak, ve kterém se hromadí stolice před tím, než se z těla vyloučí.

Slinivka břišní: Přežití díky dietě

Slinivku neboli pankreas máme v břiše za játry a žaludkem. Vytváří šťávy, které pomáhají trávit bílkoviny, tuky a cukry. Bez toho by se látky nevstřebaly do těla – jen by prošly trávicím traktem a člověk by byl pořád podvyživený.

Zároveň se ve slinivce vytváří hormon inzulin a další hormony, které regulují hladinu cukru v krvi. Odstraněn tento orgán musí být při chronických zánětech nebo když hrozí rakovina (ta se u slinivky velice špatně léčí).

I bez slinivky přežijeme, ale musíme doplňovat enzymy a dodržovat speciální dietu. Zároveň je třeba kompenzovat cukrovku, protože naše tělo už nevyrábí inzulin – ten si musíme píchat v injekcích.

Stačí nám půlka mozku?

Skutečně překvapivé je, že se dá existovat i jen s jednou mozkovou hemisférou. Při operaci, která se nazývá hemisferektomie, se jedna hemisféra vyoperuje. Poprvé lékaři tento zákrok provedli už v roce 1888 na psovi.

V minulém století se jím řešily například nádory na mozku. Dnes se zákrok provádí obvykle u dětských pacientů, kteří trpí velmi častými záchvaty, na které nefunguje nic jiného.

Přestože se má za to, že jednotlivé poloviny (hemisféry) mozku mají na starosti odlišné funkce, pacientům zákrok nemění osobnost a nemá vliv na paměť. Někteří se dokonce potom zlepšili ve škole.

Pacienti po operaci nicméně nevidí na oko na protilehlé straně, než kde byla postižená hemisféra, a nemohou na této straně ovládat paži. Pokud člověk přijde o levou hemisféru, má potíže s řečí, ty ale nemusí být trvalé, zvlášť pokud je to ve velmi raném věku.

Teoreticky může člověk přežít bez až 45 % částí těla.
Teoreticky může člověk přežít bez až 45 % částí těla.

O co všechno v těle je možné přijít a pořád přežít?

Teoreticky může člověk přežít bez až 45 % částí těla. Pokud by byl napojený na přístroje, mohl by se obejít i například bez lebky, srdce, bederní páteře, očí, nosu, uší, hrtanu, jazyka i konečníku. Tahle možnost je ale opravdu jen teoretická.

Pokud by něco způsobilo ztrátu všech těchto orgánů najednou, člověka by zahubil šok a ztráta krve. Kdyby se mu orgány odstraňovaly postupnými operacemi, tolik zásahů by nevydržela imunita a pacient by zemřel na infekci.

Od štítné žlázy po polovinu mozku – lidské tělo dokáže přežít i zdánlivě nepředstavitelné ztráty díky kombinaci medicínských zásahů a přirozené adaptability.

Ať už jde o nahrazení hormonů tabletami, přizpůsobení trávení bez žaludku, nebo život s jednou mozkovou hemisférou, tyto případy ukazují, jak silný je lidský organismus a jak daleko pokročila moderní věda.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.healthline.com, www.scientificamerican.com, www.webmd.com, www.mayoclinic.org, částečně AI
Foto: Shutterstok
Související články
Věda a technika
Nová hrozba z dávné minulosti: Jak nás může ohrozit spící virus z arktického ledu?
Pandemie nám v nedávné době připomněly, jak křehká je naše civilizace. Ale co kdyby se objevila nemoc, na kterou nemáme žádnou obranu, navíc probuzená z dávných hlubin Země? S tajícími ledovci Arktidy se vynořuje obava z prastarých virů a bakterií, které by mohly znamenat skutečnou hrozbu pro lidstvo. Je to jen sci-fi, nebo reálný scénář? […]
Věda a technika
Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček po bijící srdce
Věděli jste, že i čeští vědci zanechali výraznou stopu v historii Ig Nobelových cen? Od zkoumání vlivu koček na duševní zdraví až po synchronizaci srdečního tepu zamilovaných – jejich výzkumy ukazují, že i ta nejméně očekávaná témata mohou vést k překvapivým a někdy i skutečně důležitým objevům. Česká stopa v Ig Nobelových cenách: Od koček […]
Věda a technika
Když řádí bouřka: Fascinující síla přírody a její tajemné jevy
Bouřky odjakživa budily v lidech úžas i hluboký respekt. Představte si sílu, která dokáže spálit orgány za zlomek vteřiny, a přesto je opředena tajemnými jevy, jež dodnes fascinují vědce. Ponořte se do světa blesků, kulových blesků a Eliášových ohňů, a zjistěte, jak se dávné obavy proměňovaly v moderní poznání tohoto dechberoucího fenoménu. Fenomén Blesk spálí […]
Věda a technika
Mikroplasty: Neviditelná hrozba, která dobývá naši planetu
Plast je všude kolem nás a stal se nedílnou součástí moderního života. Ale co když se jeho neviditelné částice, mikroplasty, stávají tichou pohromou, která proniká do každého koutu naší planety – od nejhlubších oceánských příkopů až po mateřské mléko? Objevte, proč se tento fenomén stal jednou z největších ekologických výzev současnosti a co to znamená […]
reklama
záhady a tajemství
Mamutí jeskyně: Nejdelší podzemní labyrint světa a duchovní místo indiánů
V srdci Kentucky, ve Spojených státech, se rozprostírá gigantický podzemní svět, který se svou délkou vymyká veškerým představám. Mamutí jeskyně, pyšnící se titulem nejdelšího jeskynního systému na světě, je nejen geologickým divem, ale i místem opředeným dávnými legendami a historickými událostmi. Pojďme se ponořit do jejích chodeb, kde se snoubí přírodní krása s prastarými tajemstvími […]
Když se stroje vzbouří: Hrozba umělé inteligence a scénáře konce světa
Roboti, kteří si uvědomí sebe sama a vzbouří se proti svým lidským pánům – oblíbený motiv sci-fi příběhů, který se s rychlým rozvojem umělé inteligence stává čím dál realističtější. Přední vědci a technologičtí magnáti varují před nekontrolovatelným vývojem AI, který by mohl znamenat konec lidské dominance. Je umělá inteligence naší záchranou, nebo zkázou? Roboti, kteří […]
Magie čísel ve stavbách: Mystérium pětky, osmička pro Pannu Marii a hřbitov ve tvaru lebky
Roku 1720 se pokládá základní kámen ke svatostánku na Zelené Hoře. Stavba, dílo Jana Blažeje Satniniho-Aichela, na které dělníci čile pracují až do roku 1722, se stává poctou mučedníkovi Janovi Nepomuckému. Santiniho stavby ukrývají spoustu církevních odkazů. Tady hraje velkou roli pětka, protože nad Nepomuckého mrtvým tělem se mělo rozzářit pět hvězd. Podle kabaly symbolizuje […]
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
reklama
zajímavosti
Pivo vs. víno a katastrofa z Ameriky: Jak se české vinařství potýkalo s výzvami
V 19. století se české a moravské vinařství ocitlo pod tlakem. Rostoucí obliba piva, zrušení roboty a dovoz levných uherských vín způsobily propad spotřeby a úbytek vinic. K tomu se přidala devastující rána z Ameriky – révokaz a houbové choroby, které zdecimovaly evropské vinice. Projděte s námi toto náročné období, kdy se vinaři museli přizpůsobit […]
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz