Domů     Betlémy: Jak dlouho si stavíme příběh z chléva?
Betlémy: Jak dlouho si stavíme příběh z chléva?

„Nic proti těm dvěma nemám, ale rozhodně by neměli představovat svatý pár,“ řekne londýnskému soudu James Anstice v roce 2004. Udělenou pokutu za poškození nevšedního betlému v londýnském muzeu voskových figurín klidně zaplatí a unikne tak vězení.

Za tu vánoční úlevu od vzteku mu to rozhodně stálo…

Vánoce bez idylických betlémů jakoby ani nebyly. Scéna z chléva, kde podle Bible přichází na svět Ježíš Kristus, je zpodobněná různými způsoby. Ty nejznámější unikáty obdivují generace. Takové máme i u nás a těší se celosvětovému uznání.

Někdy dokáže ale i takto mírumilovná scéna pobouřit veřejné mínění a vyvolat vztek. A jak to vlastně všechno začalo?

Třebechovický betlém je úchvatné dílo.(Foto: MartinMerinsky / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Třebechovický betlém je úchvatné dílo.(Foto: MartinMerinsky / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Za městem v jeskyni

I když se za autora prvního betlému považuje svatý František z Assisi (1182-1226), je to trochu jinak. Nejstarší známý betlém pochází z roku 380 a byl nalezen v raně křesťanských katakombách.

Svatý František z Assisi vytvoří o Vánocích roku 1223 historicky první živý betlém v jeskyni poblíž italského města Greccio, kterému tehdy dá dokonce požehnání papež Honorius III. (1150-1227).

Tato vánoční připomínka biblických událostí se stane nesmírně populární záležitostí a brzy se rozšíří po celé Itálii. Postupně se dostane i do dalších zemí.

Někde se součástí vánočních oslav stane také průvod, kdy lidé v kostýmech svatého Josefa a Panny Marie chodí od domu k domu a lidé je v duchu biblických událostí posílají pryč. Cíl nakonec najdou v kulisách chléva na určeném místě, obvykle u kostela.

Postupem času živé lidi a zvířata vystřídají figuríny z různých materiálů. Betlémy se přizpůsobí místním zvyklostem a postavy se stále více podobají obyčejným lidem.

Krýzovy jesličky se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů.(Foto: Richenza / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Krýzovy jesličky se dostaly až do Guinnessovy knihy rekordů.(Foto: Richenza / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Když jde Bible stranou

Hlavní aktéři, tedy malý Ježíšek a jeho rodiče zůstávají, byť i oni jsou přizpůsobeni některým regionálním trendům, například v Jižní Americe není neobvyklé vidět Pannu Marii v šátku místních žen a svatého Josefa oblečeného do ponča.

Objevují se obyčejně i postavy tří mudrců, avšak až po Vánocích. Ale ostatní účastníci události, kteří se přijdou na právě narozeného Spasitele podívat, už jsou opravdu různorodí.

Podle toho, kdo a kde betlém postaví, se vedle Svaté rodiny objevují zástupci šlechty, měšťanů, prodavači s miniaturami výrobků, nakupující hospodyně a další. Mění se nejen podle místa, ale i podle historického období.

A někdy mohou být skutečně kuriózní, takže lokální verze betlémů vyvolají úsměv i stížnosti. Stalo se to například v roce 2009 v italské Neapoli, kde se objevila postava bývalého italského premiéra a hlavního hrdiny řady skandálů Silvia Berlusconiho (*1936).

V roce 2004 v londýnském muzeu Madame Tussauds připraví opravdu netradiční betlém.

V rolích svatého Josefa a Panny Marie se objeví fotbalista David Beckham (*1975) s manželkou Victorií (*1974), australská zpěvačka a herečka Kylie Minogue (*1968) zpodobní anděla.

Do rolí tří králů jsou obsazeni někdejší britský předseda vlády Tony Blair (*1953), americký exprezident George W. Bush (*1946) a britský princ Philip (1921-2021), vévoda z Edinburghu, zatímco britský herec Hugh Grant (*1960) a jeho americký kolega Samuel L. Jackson (*1948) spolu s irským komikem Grahamem Nortonem (*1963) vystupují jako pastýři.

I když se návštěvníci baví, kritika na sebe nenechá dlouho čekat. Podle Vatikánu je betlém velmi nevkusný, jiné církevní i veřejné autority se vyjádří mnohem drsněji.

Muzeum se nakonec omluví, ale nestačí zabránit tomu, aby betlém na protest nepoškodil jeden naštvaný věřící.

Caganer je v určitých regionech jednou z nejpopulárnějších postaviček betlémů.(Foto: Jordiferrer / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Caganer je v určitých regionech jednou z nejpopulárnějších postaviček betlémů.(Foto: Jordiferrer / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

V betlémě se staženými kalhotami

Betlémy se zdají být mírumilovným vánočním symbolem, ale vzbuzují kontroverze a bouří vášně. V roce 1994 se v kalifornském San José rozhodnou nahradit Jezulátko figurkou opeřeného aztéckého boha Quetzalcoatla.

Vlastně se ani není moc čemu divit, že většina lidí je tehdy proti a uspořádá ve veřejném parku vlastní živý betlém. Naproti tomu v Katalánsku se na celou věc dívají jinak a přehnanou úctou zřejmě netrpí.

Existuje tam totiž regionální tradice, kdy je do betlémů často přidávána postavička zvaná caganer. Jde o rolníka v podřepu s holou zadnicí, který se právě vyprazdňuje.

V roce 2005 vyvolají barcelonští zastupitelé veřejné pobouření tím, že objednají na veřejné prostranství betlém, kde caganer schází. Také zvířecí osazenstvo se různí.

Zatímco tradičně se u jesliček objevují osel a vůl, později se objeví i ovce, krávy, kozy, slepice, husy, vepři a dokonce i psi nebo kočky. V mnohých částech světa si místní lidé přidávají zvířata, typická pro danou oblast.

Betlém na vatikánském Svatopetrském náměstí stavějí od roku 1982.(Foto: Dguendel / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)
Betlém na vatikánském Svatopetrském náměstí stavějí od roku 1982.(Foto: Dguendel / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0)

České rekordy ohromují svět

A tak zatímco se betlémy přizpůsobují místu i době, existují takové, které jsou považovány za mimořádné a obstály ve zkoušce časem. Jsou také na našem území a zmiňují se o nich i světové zdroje stejně, jako o muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem.

Mezi exponáty je unikátní a nedávno zrestaurovaný Proboštův mechanický betlém (známý jako Třebechovický betlém). Byl postaven na přelomu 19. a 20. století a jeho výroba zabrala více než 40 let.

Až do Guinnessovy knihy rekordů se dostane další jedinečný český betlém a sice Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci, uváděný jako největší mechanický betlém na světě s délkou 17 metrů.

Jejich tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza (1838-1918), na nich pracuje celkem 60 let a výsledkem jeho úsilí je betlém s téměř 1400 figurkami lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje.

A velkým lákadlem pro návštěvníky je každoročně nově upečený perníkový betlém v kostele svatého Matěje v pražských Dejvicích. Ze světových betlémů je zřejmě tím nejznámějším vatikánský, umístěný na zdejším Svatopetrském náměstí před slavným vánočním stromem.

Tradici každoročního stavění betlémů ve Vatikánu zahájí papež Jan Pavel II. (1920-2005) v roce 1982.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: António Amen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz