Skip to content

Berlínská policie oznamuje: Hitlerovy monumentální sochy koní nalezeny!

Německá policie našla dlouho pohřešované artefakty z období nacismu včetně dvou bronzových skulptur koní od rakousko-německého sochaře Josefa Thoraka.

Sochy měly stát před budovou říšského kancléřství. Pro ni bylo určeno také další nově nalezené monumentální dílo, deset krát pět metrů velký žulový reliéf bojovníka s mečem od výtvarníka Arna Brekera. V dnes už neexistující berlínské budově nového říšského kancléřství úřadoval nacistický vůdce Adolf Hitler.

02
Adolf Hitler a Josef Thorak.

Berlínská policie oznámila, že úřady v pěti spolkových zemích provedla koordinované razie v rámci dlouhodobého vyšetřování ilegálního obchodu s uměním. Bronzoví koně a Brekerův reliéf se našli po mnohaletém vyšetřování ve skladové hale ve městě Bad Dürkheim ve spolkové zemi Porýní-Falc.

03
Budova říšského kancléřství.

Nalezení Thorakovi koně byli neznámo kde od roku 1989, kdy stávali na sportovišti u sovětských kasáren v Eberswalde poblíž Berlína. Kvůli podezření na krádež a další prodej skulptur a žulového reliéfu je vyšetřováno osm podezřelých ve věku od 64 do 79 let.

04
Thorak rozmlouvá s Hitlerem a Goebbelsem.

Thorak a Breker patřili do okruhu Hitlerových oblíbených nacistických umělců, kteří žili ze státních zakázek. Thorakovi stál modelem například slavný boxer Max Schmeling, podle něhož umělec vytvořil mimo jiné bronzovou plastiku boxera pro berlínské říšské sportoviště.

Po válce pak Thorak dostával zakázky mimo jiné od svého domovského Salcburku.

Foto: Bild
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …