Skip to content

Ayahuasca: Záhadná rostlina z jižní Ameriky

Jihoamerická džungle není pouze domovem mnoha vzácných živočišných druhů, ale ukrývá i zvláštní rostliny. Mezi nimi je i ayahuasca – liána používaná tamními šamany pro léčebné a magické rituály.

Ayahuasca je silné psychedelikum, které ovlivňuje smysly člověka a má i výrazné léčivé účinky, které se však různě mění podle toho, jak je liána zpracována. Domorodci věří, že se lidé užívající tuto rostlinu při rituálních obřadech dokáží napojit na duchy přírody a rozmlouvat s nimi.

Lidé, kteří ayahuascu požili, hovoří také o jakémsi duchovním probuzení či znovuzrození. A to není zdaleka vše. Někteří jsou přesvědčení, že rostlina umožňuje jakousi telepatickou komunikaci mezi více lidmi.

Lidé, kteří rostlinu požili, hovoří o transcendentální zkušenosti.
Lidé, kteří rostlinu požili, hovoří o transcendentální zkušenosti.

Vyléčí i rakovinu?

V Brazílii či v Peru dokonce kolem ayahuascy vznikla řada kultů a sekt. Ty pravidelně pořádají hromadné rituály, při kterých se vývary z této rostliny užívají jako velmi silná droga. Kvůli její špatné přípravě ale také čas od čas někdo zemře.

Badatelé totiž poukazují na to, že využít rostlinu správně umí jen praví domorodí šamani, mezi kterými se recept pro její zpracování předává po mnoho generací. Ostatně říká se, že s pomocí rostliny dokáží peruánští curanderos vyléčit i rakovinu…

Šamani curanderos s pomocí rostliny léčí mnohé choroby.
Šamani curanderos s pomocí rostliny léčí mnohé choroby.
Foto: www.retreatplace.com, damianor.com, diariolaregion.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články