Skip to content

Autor obřího Stalinova pomníku spáchal sebevraždu

„Po chvilce začaly prášky působit a sochař otočil kohoutkem jednoho z hořáků sporáku a znovu ulehl na kanape. Poslední, co Otakar Švec ještě vnímal, bylo tichounké syčení unikajícího plynu. Potom usnul,“ líčí Rudla Cainer poslední chvíle sochaře Otakara Švece.

Tvůrce pomníku Josifa Vissarionoviče Stalina (1878 – 1953) na pražské Letné, Otakar Švec (1892 – 1955) si raději vezme život.

Svořit pod silným tlakem monumentální dílo je pro autora mimořádně náročné.

Tvůrce zvolil smrt

Nesnesitelný politický tlak, který sochař musí během tvorby (1949 – 1955) svého díla vydržet, ho nakonec přiměje zvolit nejsnazší cestu: sebevraždu pomocí uspávacích prášků a plynu.

Nedožije se ani neděle 1. května 1955, kdy při tradičním májovém průvodu komunisté odhalují největší skupinové sousoší v Evropě. Moc dlouho ale Stalin na svém místě nevydrží.

Pod Stalineem se nacházejí rozsáhlé podzemní prostory.

Přicházejí dělníci se sbíječkami

Už na podzim roku 1962 rozbíjejí dělníci sbíječkami žulovou hlavu sovětského vůdce. Ještě před několika lety by bylo nemyslitelné ničit hlavu osvoboditele, ale v listopadu 1961 se Ústřední výbor Komunistické strany Československa „po projednání výsledků XXII.

sjezdu KSSS (Komunistické strany Sovětského svazu ) v souvislosti s rozhodnutím překonat všechny pozůstatky a projevy kultu osobnosti usnesl odstranit pomník J. V. Stalina“.

Odstřel pomníku se řadí k velmi komplikovaným akcím.

Pozor na hlavu!

Postupovat se ale musí opatrně, aby se hlava trčící nad pomníkem při likvidaci neutrhla a neskutálela dolů na most. Odstřel monstra proto nakonec probíhá natřikrát.

Foto: Wikimedia Commons
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články