Skip to content

Arktické moře: Proč je to tikající atomová bomba?

Letos v lednu naměří stanice v některých evropských státech v ovzduší nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131. Podle odborníků zatím nepředstavuje žádné nebezpečí. Nicméně se ihned vyrojí spekulace: odkud se radioaktivní izotop vzal?

Zdroj izotopu není jasný, ale spekuluje se i o ruském původu, protože ho poprvé zachytila norská stanice u ruské hranice. Může únik radioaktivní látky souviset s pozůstatky studené války? Severní ledový oceán skutečně představuje obrovskou hrozbu.

Na dně jeho Karského a Barentsova moře doslova tikají bomby – leží tu tuny jaderného odpadu. Kde se vzal a proč už dávno není odstraněn? Zbavit se ho totiž není vůbec jednoduché.

An undated photo of a Russian 1960's era November class nuclear attack submarine similar to the K-159 which sank in the Barents Sea on Saturday morning. The ageing submarine sank during a storm as it was being towed into port for scrapping and upto eight service men were feared killed, the Defence Ministry said
Atomová ponorka K-159 v době slávy.

Další Černobyl

Ruská vláda už v roce 1993 přiznala, že bývalý SSSR svrhl do Karského moře v průběhu více než 30 let na 17 tisíc kontejnerů s atomovým odpadem. A to není zdaleka všechno. Na dně leží i 19 rezivějících ponorek naložených radioaktivním odpadem, 14 jaderných reaktorů, z nichž pět stále obsahuje vyhořelé palivo a 735 kontaminovaných strojních zařízení.

Rusové toto množství potvrdili, ale dodnes není jisté, zda je úplné.

Last photo: This is how K-159 was looking when she was fastened to the pontoons supposed to keep the submarine floating while being towed from Gremikha on August 28, 2003. On the night to August 30, K-159 sank. (Photo: Courtesy of Bellona Foundation.)
Zrezivělá K-159 se při odtahu na pontonech potopí.

Obnovení jaderné reakce?

Největší hrozbou je atomová ponorka K-27 se dvěma reaktory potopená úmyslně v roce 1981 v Karském moři v hloubce pouhých 30 metrů. Tento stroj byl poškozen během bojové plavby a oprava se ukázala nemožnou.

V reaktorech dokonce hrozí obnovení řetězové jaderné reakce! Sovětští vědci před potopením ponorky údajně reaktory zajistili proti další štěpné reakci, ovšem z dnešního pohledu velmi pochybně. Ponorka tam leží 35 let a už v době potopení byla prolezlá rzí.

náhedovka
Na dně neleží jen jedna atomová ponorka.

Noční můra rybářů

Dalším jaderným pomníkem sovětského námořnictva je ponorka K-159, která ohrožuje život v Barentsově moři. K-159 vyplula v roce 1963 a k prvnímu úniku radioaktivity došlo již za dva roky. Na vrakoviště Gremiša je odsunuta v roce 1989, ale na její likvidaci nejsou peníze.

Reziví tam s dalšími do roku 2003, kdy Rusko dostane od okolních států 220 miliónů dolarů na likvidaci nebezpečí. Při odtahu jde ale děravá ponorka ke dnu i s dvěma reaktory. Vyzdvihnutí vraku se nekoná a K-159 je stále noční můrou rybářů.

Foto: archiv, wikipedie, youtube, weknowyourdreams.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články