Skip to content

Anosmie: Hendikep, který zviditelnil Covid

Čichotupost, ztráta čichu, nebo anosmie – zdravotní stav kdysi přehlížený výzkumníky je nyní v centru pozornosti coby klíčový symptom Covidu-19. Odhaduje se, že anosmií, která může být dočasná nebo trvalá, trpí 5 % populace.

Ač se to na první pohled nemusí zdát, ztráta čichu výrazně zhoršuje kvalitu života. Co víme, a co jsme se díky koronaviru dozvěděli o této chorobě?

Psychický stav má podle odborníků na čichové vnímání enormní vliv. Foto: AllClear55 / pixabay

Čich je jedním z pěti základních lidských smyslů, přesto je jeho výzkum často upozaďován, prozatím neexistuje nic, co by lidem se ztrátou čichu mohlo jejich smysl opět navrátit. Jeho ztráta může bezesporu značně zkomplikovat život.

Vůně přinášejí intenzivní vzpomínky na prožité chvíle, pojí se s gastronomickým požitkem, lidé bez čichu nepoznají zkažené jídlo, nezaznamenají únik plynu či se jim nedaří udržovat potřebné hygienické návyky.

Náš výzkum ukázal, že anosmie způsobovala fyzické problémy. Někteří účastníci studie vysvětlovali, že kvůli menší radosti z jídla mají menší apetit a v důsledku toho hubnou,“ sdělil Carl Phipott, profesor rinologie a olfaktologie na Východoanglické univerzitě.

Nejčastěji člověk přestane cítit vlivem zánětů nosních dutin, virových onemocnění, poranění lebky, polypů či nádorů. Narušení funkce čichu nepatří mezi žádné vzácnosti, ještě před propuknutím koronavirové pandemie se tak dělo zhruba u jedné osoby z dvaceti.

blank
„Přivonět si dvakrát denně k pěti vůním – jednou po probuzení a jednou před spaním – mi přestalo připadat jako trénink a stal se z toho spíš rituál,“ popsala jedna z pacientek. Foto: cocoparisienne / pixabay

Frustrující situace

Podle Státního zdravotního ústavu (ZSÚ) je ztráta čichu neboli anosmie převládajícím příznakem nemoci Covid-19, který lze použít k diagnostice. Studie uveřejněná v Annals of Internal Medicine doložila, že 86 % Covid-19 pozitivních pacientů zaznamenalo ztrátu čichu.

Většina jedinců, trpících náhlým nástupem anosmie z infekce SARS-CoV-2, rychle obnoví svůj čich. Většinou během čtyř týdnů u 89 % pacientů. U zbývajících 10 % však nadále docházelo ke ztrátě nebo zkreslení čichu, tzv. parosmii.

Pod pojmem anosmie se rozumí úplná ztráta čichu, hyposmie je pak částečná ztráta čichu. Osoby s anosmií sice mohou pociťovat slanou, sladkou, hořkou či kyselou chuť, nejsou však schopni rozlišovat specifické chutě, jelikož vše závisí na čichu, a ne na chuťových pohárcích na jazyku.

Souvislost lze spatřovat u starých osob, u nichž dochází ke snížení množství čichových receptorů. Schopnost cítit chuť se začíná měnit kolem šedesátého roku života a zároveň s tím i čich. „Naše smysly jsou mosty, které nás spojují se světem, v němž žijeme, s životem samotným.

Vyřaďte z provozu dva z těchto pěti mostů a 40 procent našeho smyslového vnímání bude pryč. Smysly dodávají bohatost a texturu každodennímu životu. Jsou spletitě propojené s našimi emocemi,“ poznamenal Leo Newhouse z nemocnice Beth Israel.

blank
Anosmie může být buď vrozená (přítomná od narození), idiopatická (bez známé příčiny), nebo může souviset s demencí např. u Parkinsonovy anebo Alzheimerovy choroby. Foto: Bru-nO / pixabay

Čichový trénink

Přesná příčina anosmie je stále předmětem studií, ovšem neurologové na lékařské fakultě Harvardovy univerzity zjistili, že čichové buňky v horní části nosní dutiny jsou obzvláště náchylné k nákaze koronavirem. Tzv.

čichový trénink může pacientům dle lékařů napomoci k rychlejšímu navrácení ztraceného smyslu. Léčba anosmie nebyla dosud nalezena, neexistují ani léky, jediné, co lze podniknout, je trénink mozku vedoucí k rychlejšímu uzdravení.

Když třeba někdo pije pravidelně kávu, měl by se ji pokusit cítit tím, že se na ni bude dívat, což vyžaduje obrovskou soustředěnost. Důležité je být během cvičení uvolněný a nechat vůni, aby se sama vybavila.

blank
Existuje mnoho virů, které mohou způsobit ztrátu čichu. A nejen u dalších koronavirů, ale také u chřipkových virů a rhinovirů. Foto: ThorstenF / pixabay
Foto: Úvodní foto: MarionF / pixabay, Foto 1, 2, 3 a 4 - pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Poslední záhada arktické vzduchoplavecké expedice
enigmaplus.cz

Poslední záhada arktické...

V červenci roku 1897 se vznesl k arktické...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...