Domů     Anna Hauptmanová: 58 let bojuje za očištění manželova jména!
Anna Hauptmanová: 58 let bojuje za očištění manželova jména!
12.6.2018

„Richard nic špatného neudělal a já nepřestanu bojovat za spravedlnost,“ prohlásí Anna, když jí milovaného manžela odsoudí k smrti.

Anna Schoefflerová (1898–1994) žije v německém městečku Markgröningen neží jí krize přiměje emigrovat. V New Yorku, kde přistává 1. ledna 1924, se jí ujme pradlena Lena Aldingerová.

Pomůže jí získat práci služky, a aby se necítila tak sama, zve ji často k sobě.

Při jedné z návštěv se pětadvacetiletá Anna seznámí s jejím podnájemníkem, německým emigrantem Richardem Hauptmannem (1899–1936), který do New Yorku dorazil jen o pár týdnů dříve než ona. „Byl to hezký a ohleduplný chlap.

Ochotně mě tehdy doprovodil na stanici metra,“ vzpomíná Anna na první setkání. Začnou se vídat častěji a 10. října 1924 se vezmou. On pracuje jako tesař, ona jako pekařka.

Richard každý den přichází do pekařství, pomáhá jí uklidit a společně se pak vrací domů. Šetří a pomalu se vzmáhají. Koupí si do konce vlastní auto, zeleného Dodge, se kterým procestují Ameriku. Navštíví Kanadu, Yosemitský park i Beverly Hills.

Najezdí téměř 25 000 km než se na podzim 1933 jejich štěstí dovrší. „Bůh nás ve své dobrotě obdaroval synem Manfredem. Krásným chlapečkem, který se stal cílem naší veškeré lásky a laskavosti,“ píše v dopise šťastný otec. Anna dodává:

„Žili jsme skromně, ale měli vše co jsme potřebovali. Byli jsme šťastní.“ Naposledy 19. září 1934, kdy Anna se synem v náručí zamává manželovi odjíždějícímu do práce. O pár minut později je Richard zadržen policií.

Nikdy neuvěří, že by její manžel mohl být vinen a bojuje za jeho osvobození. Marně však píše na všechny strany. Amerika nemá zájem osvobodit Bruna Hauptmanna.
Nikdy neuvěří, že by její manžel mohl být vinen a bojuje za jeho osvobození. Marně však píše na všechny strany. Amerika nemá zájem osvobodit Bruna Hauptmanna.

Její výpověď neberou vážně

Šokovaná Anna se dozvídá, že ho viní z únosu a smrti syna slavného letce Charlese Lindbergha (1902–1974). „Každý den jsem čekala, že se mi vrátí. Byl nevinný. Řekl pravdu. Tak se přece neměl čeho bát,“ říká.

Jenže v soudní síni z něj žalobce udělá zrůdu a celá Amerika ho nenávidí. Vždyť vztáhl ruku na dítě člověka milovaného celým národem. Jenže Anna trvá na tom, že je nevinný.

„V noci 1. března 1932 mne manžel jako každý den vyzvedl v pekárně, jeli jsme domů a byli tam celou noc.“ Její výpověď neberou v potaz, přestože ji potvrdí několik dalších svědků. Když je odsouzen k smrti, Anna je v šoku.

Když je Bruno odsouzen k trestu smrti, Anna je v šoku.
Když je Bruno odsouzen k trestu smrti, Anna je v šoku.

Zasvětí život boji za manžela

Jsem nevinný,“ jsou jeho poslední slova, než je po zamítnutí odvolání 3. dubna 1936 popraven. Anna se vrací do New Yorku a dál pracuje v pekárně. Sousedé ji podporují a nikdo jí neřekne křivého slova.

A když ji Manfredův učitel naznačí, že by si měla změnit příjmení, protože děti jejího syna uráží, odmítne. „Můj manžel nic špatného neudělal, abych se za jeho jméno styděla.“ Nikdy se znovu nevdá. „Žádný muž mi nemůže nahradit Richarda.

Kdyby všichni byli jako on, svět by byl šťastné místo,“ tvrdí a zasvětí život boji za jeho očištění. Dalších 58 let opakovaně žádá o revizi případu a přístup k zapečetěným spisům.

Opakovaně podává žalobu na státního žalobce Davida Wilentze (1894–1988), státní policii i svědky. Všechny jsou zamítnuty. Z důvodu neoprávněnosti, imunity, nebo promlčení.

Za svého manžela bojuje celý život, až do své smrti. Očistit jeho jméno se jí však nepodaří. Americká justice nikdy nepřizná, že zabila nevinného.
Za svého manžela bojuje celý život, až do své smrti. Očistit jeho jméno se jí však nepodaří. Americká justice nikdy nepřizná, že zabila nevinného.

Boj zastaví až smrt

Po letech marného boje už nemám žádné peníze, přesto vás žádám, pomozte mi,“ obrací se v roce 1981 na právníka Roberta Bryana. Společně v roce 1982 podávají novou žalobu.

Tvrdí, že mohou prokázat, že „prokurátor i další lhali, upřeli Richardu Hauptmannovi právo na spravedlivý proces a zadržovali informace, které by vedly k jeho osvobození.“ Soud žalobu zamítne. Vyslechnout ji odmítá i každý guvernér, na kterého se obrací.

„Mým jediným přáním je spravedlnost,“ opakuje, ale toto přání se jí nesplní. Umírá ve věku 95 let, v den 69. výročí jejich svatby, aniž dosáhne cíle. „V mých očích byla Anna hrdinkou. Její láska k manželovi byla bezmezná,“ prohlásí Bryan.

Svou vytrvalostí si Anna získá obdiv i u těch, kteří věří, že Richard Hauptmann vinen byl.

Foto: Noite Sinistra, Pinterest, NY Daily News, www.kk.no
Související články
Záhady a tajemství
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhady a tajemství
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
Záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
reklama
historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz