Skip to content

Animovaný kolos Disney: Dnešní potomek rodu považuje výplaty ředitele za šílené!

Historie společnosti The Walt Disney Company se začíná psát v roce 1923. Bratři Walt (1901–1966) a Roy (1893–1971) pojmenují svoji firmu Disney Brothers Studio. Oba sice nemohou být povahově rozdílnější – Roy je spíše introvert, se zkušenostmi z armády, přesný a pečlivý, rozumí financím a uznává především stabilitu, kdežto Walt je odvážnější, kreativnější a více vizionářský, ale bratři si v podnikání i osobním životě údajně velmi dobře rozumějí.

Dokonce i domy si postaví v těsném sousedství.

První kreslená postavička, která má úspěch, králíček Oswald, sice pochází z jejich hlav, ale „papírově“ jim nepatří, práva na něj vlastní distribuční studio. První skutečně převratný úspěch znamená dodnes populární Myšák Mickey.

„Narodí“ se v roce 1928, a to v krátkém animovaném filmu s názvem Plane Crazy. Úspěchu se ale dočká až ve filmu třetím s názvem Parník Willie. Nabízí na tehdejší dobu velkou technickou dokonalost, synchronizovaný zvuk a příjemné pokoukání pro celou rodinu.

Myšák bratry Disneyovi tehdy zachrání od takřka jistého krachu. Sourozenci také mají čich na nadějné technologické trendy a jako první z velkých filmových společností mají filmy barevné. I první celovečerní film v historii – Sněhurka a sedm trpaslíků – patří jim.

Snímek se stále drží svou výdělečností na 10. příčce v historických tabulkách, vydělá celých 900 milionů dolarů (s připočítáním inflace). „Je to druh zábavy, dělat něco nemožného,“ říkává s oblibou Walt Disney.

Současná hlava filmařského kolosu Robert Iger

Po pěti letech přijde smrtka znovu

Za války jsou oba bratři velice angažovaní, kromě úspěšných kreslených celovečerních filmů, jako jsou Pinnochio, Dumbo a Bambi, vzniká v jejich studiích proválečná a vlastenecká propaganda. Deset let po skončení války, 17.

července 1955, se otvírá Disneyland. Jenže už v následující dekádě přicházejí kritická léta společnosti. V prosinci roku 1966 umírá Walt Disney relativně nečekaně na rakovinu plic a otěže vedení přecházejí na méně slavného a málo připraveného Roye Disneyho.

On sám ale takřka přesně o pět let později umírá také. Ve vedení společnosti zůstává jeho syn, Roy E. Disney (1930–2009), ale ředitelem se nestane. V sedmdesátých letech se studiu žádný kasovní trhák nepodaří.

Michael Eisner dokázal navázat na obrovský úspěch animované pohádky o Sněhurce.

Klan Disneyů ve sporu s novým vedením

Znovu dařit se začne až v polovině 80. let, kdy vznikne třeba Pretty Woman, legendární a zvláště mezi ženami oblíbená „pohádka pro dospělé“. Nový ředitel Michael Eisner (*1942) znovu dovede The Walt Disney Company na vrchol slávy.

Jenže rodina Disneyů ještě neřekla své poslední slovo. Roy E. Disney nechce uvolnit své místo předsedy představenstva pouze z důvodu vysokého věku, na jeho stranu se ale přidá část zvláště starších členů představenstva a další vedení společnosti je poznamenáno těmito drsnými spory.

Nakonec Roy E. Disney sám rezignuje v roce 2003 ze všech stávajících funkcí a Eisnera nahlas obviní z mnoha propadáků a nepodařených plánů, chamtivosti a nedostatku morálky. Disneyův majetek učiní z jeho čtyř dětí, z nichž jedním je i filantropka a filmová režisérka Abigail Disneyová (*1960), multimilionáře.

Studia Walt Disneyho najdete v Kalifornii.

Šéf s nemorálním platem vládne koncernu už čtrnáct let

A to i přesto, že většinu akcií společnosti vlastnil Walt Disney, který měl dvě dcery – Diane Disney Millerovou (1933–2013) a adoptovanou Sharon Mae Disneyovou (1936–1993). V roce 2005 na post CEO The Walt Disney Company nastupuje nynější šéf a jeden z nejlépe placených a hodnocených šéfů světa Robert Iger (*1951). Mimochodem, právě s Abigail má v současnosti velké spory – kritizuje jej za „šílenou“ a nemorální výši platu, který činí 1,5 miliardy korun ročně. Je ale fakt, že za jeho vedení se konglomerátu neobyčejně daří.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Tereza Meravá.
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaká plemena se dožívají nejvyššího věku?
nasehvezdy.cz

Jaká plemena se dožívají...

Asi každý by rád, aby se jeho psí mazlíček, pokud je...
Jsme připraveni na střet s UFO. Snad k němu ale nedojde, oznámil Donald Trump
enigmaplus.cz

Jsme připraveni na střet s...

Na případné setkání a konfrontaci s...
Komár, největší zabiják současnosti!
epochalnisvet.cz

Komár, největší zabiják...

Nejsou velcí ani silní jako tygři, ani jedovatí jako...
Summerwind: Z kdysi honosného sídla je dnes strašidelná ruina
enigmaplus.cz

Summerwind: Z kdysi honosného...

Některé strašidelné domy jsou děsivé...
VIP menu po celé Praze
iluxus.cz

VIP menu po celé Praze

Café Buddha působí na pražském rozvozovém trhu...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Covid, nebo chřipka? Jak to poznat?
nasehvezdy.cz

Covid, nebo chřipka? Jak to...

Protože Covid-19 je dosud ne moc známé onemocnění,...
Umění ve skalách: Kopicův statek
epochanacestach.cz

Umění ve skalách: Kopicův...

Kopicův statek, jedna z...
Nevídané schopnosti buddhistických mnichů
enigmaplus.cz

Nevídané schopnosti...

Určité dovednosti, které praktikují...
Panda proti pandě
21stoleti.cz

Panda proti pandě

Černobílé pandy jsou mezi zoology velice...
Katastrofa klepe na dveře
21stoleti.cz

Katastrofa klepe na dveře

Scénář jako z katastrofického...