Skip to content

Alkoholová rebelie: Proč se v Austrálii platilo rumem?

„Koupíme od vás náklad,“ prohlásí v roce 1792 na australském pobřeží skupinka britských důstojníků pod vedením Johna Macarthura (1767‒1834) a soudky s rumem putují z lodi do jejich rukou. Rum se pak v kolonii používá jako platidlo.

Důstojníci možnost, jak si přivydělat na úkor britských daňových poplatníků. Armádní monopol na prodej rumu jim přináší velké zisky. Macarthurovo chování se nelíbí guvernérovi Philipu Gidleyovi Kingovi (1758‒1808), a tak když Macarthur zraní v potyčce svého nadřízeného, pošle ho první lodí zpátky do Londýna.

Jakmile se ale Macarthur vzdá důstojnické hodnosti a jako přesvědčivý argument vytáhne před svými londýnskými ochránci vzorky australské vlny, může se vrátit zpátky.

John Macarthur dobře ví, jak si přiydělat na úkor daňových poplatníků.

Přezdívka Caligula
Mezitím ale pošle roku 1806 britská vláda do Austrálie Williama Bligha (1754‒1817), který má udělat v kolonii pořádek. „Je to člověk, který tvrdě žádá kázeň,“ šíří se o něm zvěsti. Po svém příjezdu je Bligh jmenován guvernérem státu Nový Jižní Wales.

„Zakazuji vydávat lihoviny jako náhradu za potraviny nebo mzdu,“ prohlašuje.

William Bligh má v Terra Australis udělat pořádek.

Nadělá si nepřátele
Výbušný povýšenec si mezi místními farmáři dokáže nadělat neuvěřitelné množství nepřátel. „Caligula,“ přezdívají mu pro jeho krutost. Tím, kdo se mu nakonec dokáže postavit, je právě Macarthur, který po návratu získává dalších 2000 hektarů půdy na pěstování bavlny. Ve skutečnosti ale prahne hlavně po dalších kšeftech rumem.

Se sudy s rumem se v Austrálii čile kšeftuje.

Guvernéra drží pod zámkem
Bligh vytuší, co Macarthur chystá a zabaví mu jeho obchodní loď. Pošle ho rovnou před soud. Jenže to už Johnu Macarthurovi a jeho přívržencům dojde trpělivost. 26. ledna 1808 Bligha sesadí. Drží ho pod zámkem v domácím vězení.

„Pustíme vás, jedině když se vrátíte zpátky do Anglie,“ nabídnou mu a Bligh souhlasí.

William Bligh skončí ve vězení a pak se musí vrátit do Anglie.

S rebely zatočí
Jenže jakmile vyjde ze žaláře, na slib zapomene. Teď už ale přetekl i pohár trpělivosti britské vlády v Londýně. Bligha odvolá a na místo vyšle vojáka Lachlana Macquarie (1762‒1824) s jeho plukem. Teprve on dokáže s rumovou rebélií zatočit a situaci v kolonii uklidní.

Foto: wikipedia.org, pixabay.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …