Skip to content
reklama

Alice Liddellová: Skutečná Alenka v říši divů

V říši divů potkala Alenka kočku Šklíbu a musela se utkat se srdcovou královnou a jejími kartami. A jak to bylo ve skutečném světě?

Alenka v říši divů patří k nejslavnějším dětským knihám a současně je jednou z těch, kterou ocení i dospělý čtenář. Přestože příběh, který malá Alenka prožila je smyšlený, ona sama je skutečná.

Spisovatel Lewis Carroll rád fotografuje malé slečny a s Alicí je velký kamarád. (Oscar Gustave Rejlander, Volné dílo, commons.wikimedia)

Příběh pro Alici

Alice Pleasance Liddellová se narodí 4. května 1852 jako čtvrtá z deseti dětí Henryho a Loriny Liddellových. Jsou jí čtyři roky, když se rodina přestěhuje z Londýna do Oxfordu. Zatímco se sourozenci prozkoumává okolí svého nového bydliště, zahlédne ji oknem čtyřiadvacetiletý matematik Charles Lutwidge Dodgson (1832–1898). Krátce poté se mladý muž při fotografování místní katedrály seznámí s jejími rodiči a brzy se stane blízkým rodinným přítelem. Vyráží s rodinou na pikniky, baví děti vyprávěním fantastických historek, a často je také fotografuje, zejména pak Alici, kterou často fotí polonahou nebo v různě vyzývavých pózách.

Ona na oplátku nadšeně hltá jeho příběhy a nejvíc se jí líbí ten, který jí a jejím sestrám Lorině a Edith vypráví na lodičce během výletu po Temži 4. července 1862. Je o Alence, která spadne do králičí nory a prožije tu podivuhodné dobrodružství.

Desetiletá Alice je příběhem tak nadšená, že Dodgsona prosí, aby jí příběh napsal a ona si ho mohla doma znovu přečíst.

blank
Alice Lidellová, která se stala předlohou pohádkové Alenky, na fotografie Lewise Carrolla (Lewis Carroll, Volné dílo, commons.wikimedia)

Záhadný konec přátelství

Moc se mu do toho nechce a než se pustí do psaní oxfordská idylka se hroutí. V červnu 1863 dochází mezi Liddellovými a Dodgsonem ke konfliktu, jehož podstata zůstává nejasná. Liddellovi to nikdy neprozradí, a i když Dodgsonovy si píše deník, ty z let 1858 až 1862, kdy se stýká dcerami Liddellových, se záhadně ztratí.

Deník z roku 1863 sice zůstane, zápisky z 27. až 29. června však někdo vytrhne. Jisté je, že od té chvíle si dívčina matka nepřeje, aby se Dodgson s jejími dcerami stýkal. Zničí také všechny dopisy, které Dogrosn její dceři psal.

„Chtěl se s ní oženit, ale její rodiče pro ni chtěli někoho lepšího,“ tvrdí autorka Aliciny biografie Anne Clarková. „Možná se svou náklonností zašel moc daleko,“ myslí si další. Každopádně po tomto incidentu, který se pravděpodobně týkal jeho vztahu k Alici, se Liddellovým vyhýbá.

Navštíví je až v prosinci 1863. Narušené pouto už se však obnovit nepodaří a vztah vyšumí. Alice ho sice občas vídá a v listopadu 1864 od něj dostává jako dárek rukopis nazvaný Alenka a její podzemní dobrodružství, který je mezi dětmi natolik úspěšný, že ho znovu zpracuje a pod jménem Lewis Carrol vydá jako knihu.

Zatímco z Dodgsona se stává slavný spisovatel, Alice si žije svůj příběh. A hned v další jeho kapitole se objeví princ.

blank
Alenka v Říši divů se kniha jedním z nejslavnějších děl dětské literatury. (E. Gertrude Thomson, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zamilovaný princ

Přesněji princ Leopold (1853–1884) nejmladší syn britské královny Viktorie (1819-1901), se kterým se seznámí, když se sestrami Lorinou a Edith cestovala po Evropě. Je však příliš málo urozená, aby měl jejich vztah šanci u dvora projít.

Důkazy pro milostný románek pochopitelně chybí, nicméně mnohé může naznačit, že o několik let později Leopold pojmenoval své první dítě Alice (1883-1981), zatímco ona jednoho ze svých synů pojmenuje Leopold. Každopádně se Alice nestane britskou princeznou, ale 15. září 1880 se provdá za hráče kriketu a později významného soudce Reginalda Hargreavese (1852–1926), se kterým má tři syny. Leopold a nejstarší Alan bohužel umírají na bojištích první světové války.

Nejmladší se jmenuje Caryl a přestože mnozí spekulují, zda neobvyklé jméno souvisí s pseudonymem Charlese Dodgsona, alice sama to vždy popírá. To, že ona je vlastně Alenka tají až do roku 1926, kdy po smrti manžela potřebuje peníze, aby mohla udržovat rozlehlý dům.

Nabídne k prodeji svůj originál Alenčina dobrodružství, za který nakonec získá částku odpovídající téměř 30 milionům korun, které jí umožní dožít v klidu a pohodlí.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Lewis Carroll, Volné dílo, commons.wikimedia)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha