Domů     Alice Liddellová: Skutečná Alenka v říši divů
Alice Liddellová: Skutečná Alenka v říši divů
11.1.2023

V říši divů potkala Alenka kočku Šklíbu a musela se utkat se srdcovou královnou a jejími kartami. A jak to bylo ve skutečném světě?

Alenka v říši divů patří k nejslavnějším dětským knihám a současně je jednou z těch, kterou ocení i dospělý čtenář. Přestože příběh, který malá Alenka prožila je smyšlený, ona sama je skutečná.

Spisovatel Lewis Carroll rád fotografuje malé slečny a s Alicí je velký kamarád. (Oscar Gustave Rejlander, Volné dílo, commons.wikimedia)
Spisovatel Lewis Carroll rád fotografuje malé slečny a s Alicí je velký kamarád. (Oscar Gustave Rejlander, Volné dílo, commons.wikimedia)

Příběh pro Alici

Alice Pleasance Liddellová se narodí 4. května 1852 jako čtvrtá z deseti dětí Henryho a Loriny Liddellových. Jsou jí čtyři roky, když se rodina přestěhuje z Londýna do Oxfordu.

Zatímco se sourozenci prozkoumává okolí svého nového bydliště, zahlédne ji oknem čtyřiadvacetiletý matematik Charles Lutwidge Dodgson (1832–1898).

Krátce poté se mladý muž při fotografování místní katedrály seznámí s jejími rodiči a brzy se stane blízkým rodinným přítelem.

Vyráží s rodinou na pikniky, baví děti vyprávěním fantastických historek, a často je také fotografuje, zejména pak Alici, kterou často fotí polonahou nebo v různě vyzývavých pózách.

Ona na oplátku nadšeně hltá jeho příběhy a nejvíc se jí líbí ten, který jí a jejím sestrám Lorině a Edith vypráví na lodičce během výletu po Temži 4. července 1862. Je o Alence, která spadne do králičí nory a prožije tu podivuhodné dobrodružství.

Desetiletá Alice je příběhem tak nadšená, že Dodgsona prosí, aby jí příběh napsal a ona si ho mohla doma znovu přečíst.

Alice Lidellová, která se stala předlohou pohádkové Alenky, na fotografie Lewise Carrolla (Lewis Carroll, Volné dílo, commons.wikimedia)
Alice Lidellová, která se stala předlohou pohádkové Alenky, na fotografie Lewise Carrolla (Lewis Carroll, Volné dílo, commons.wikimedia)

Záhadný konec přátelství

Moc se mu do toho nechce a než se pustí do psaní oxfordská idylka se hroutí. V červnu 1863 dochází mezi Liddellovými a Dodgsonem ke konfliktu, jehož podstata zůstává nejasná.

Liddellovi to nikdy neprozradí, a i když Dodgsonovy si píše deník, ty z let 1858 až 1862, kdy se stýká dcerami Liddellových, se záhadně ztratí. Deník z roku 1863 sice zůstane, zápisky z 27. až 29. června však někdo vytrhne.

Jisté je, že od té chvíle si dívčina matka nepřeje, aby se Dodgson s jejími dcerami stýkal. Zničí také všechny dopisy, které Dogrosn její dceři psal.

„Chtěl se s ní oženit, ale její rodiče pro ni chtěli někoho lepšího,“ tvrdí autorka Aliciny biografie Anne Clarková. „Možná se svou náklonností zašel moc daleko,“ myslí si další.

Každopádně po tomto incidentu, který se pravděpodobně týkal jeho vztahu k Alici, se Liddellovým vyhýbá. Navštíví je až v prosinci 1863. Narušené pouto už se však obnovit nepodaří a vztah vyšumí.

Alice ho sice občas vídá a v listopadu 1864 od něj dostává jako dárek rukopis nazvaný Alenka a její podzemní dobrodružství, který je mezi dětmi natolik úspěšný, že ho znovu zpracuje a pod jménem Lewis Carrol vydá jako knihu.

Zatímco z Dodgsona se stává slavný spisovatel, Alice si žije svůj příběh. A hned v další jeho kapitole se objeví princ.

Alenka v Říši divů se kniha jedním z nejslavnějších děl dětské literatury. (E. Gertrude Thomson, Volné dílo, commons.wikimedia)
Alenka v Říši divů se kniha jedním z nejslavnějších děl dětské literatury. (E. Gertrude Thomson, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zamilovaný princ

Přesněji princ Leopold (1853–1884) nejmladší syn britské královny Viktorie (1819-1901), se kterým se seznámí, když se sestrami Lorinou a Edith cestovala po Evropě. Je však příliš málo urozená, aby měl jejich vztah šanci u dvora projít.

Důkazy pro milostný románek pochopitelně chybí, nicméně mnohé může naznačit, že o několik let později Leopold pojmenoval své první dítě Alice (1883-1981), zatímco ona jednoho ze svých synů pojmenuje Leopold.

Každopádně se Alice nestane britskou princeznou, ale 15. září 1880 se provdá za hráče kriketu a později významného soudce Reginalda Hargreavese (1852–1926), se kterým má tři syny. Leopold a nejstarší Alan bohužel umírají na bojištích první světové války.

Nejmladší se jmenuje Caryl a přestože mnozí spekulují, zda neobvyklé jméno souvisí s pseudonymem Charlese Dodgsona, alice sama to vždy popírá.

To, že ona je vlastně Alenka tají až do roku 1926, kdy po smrti manžela potřebuje peníze, aby mohla udržovat rozlehlý dům.

Nabídne k prodeji svůj originál Alenčina dobrodružství, za který nakonec získá částku odpovídající téměř 30 milionům korun, které jí umožní dožít v klidu a pohodlí.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Lewis Carroll, Volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
záhady a tajemství
Objev chrámu spojeného s Alexandrem Velikým i bájným Herkulem
V dnešním městě Tello v jihovýchodním Iráku, kdysi starověké metropoli Girsu, objevili archeologové pozůstatky dvou chrámů, postavených na sobě. Na ruinách sumerského chrámu vyrostl druhý, spojený s mocným makedonským králem Alexandrem Velikým i bájným antickým hrdinou a silákem Herkulem.   Sumerské město Girsu bylo pravděpodobně osídleno už v době 5300 až 4800 let př. n. l., kdy […]
Bod Nemo: Pátrání po původu tajemného zvuku ze hřbitova oceánu
Díky naprostému minimu mořského života se nejodlehlejší část planety, bod Nemo, označuje za pacifickou poušť. Přesto se toho v jeho blízkosti odehrává překvapivě mnoho. Stal se nejen pohřebištěm vesmírných lodí a popelnicí oceánu, kde se kumulují odpadky, ale také domovem tajemného zvuku, který lámal hlavy vědcům celá léta.   Nachází se na souřadnicích 48°52′ j. š., […]
Podzemní město Derinkuyu: Záhadný osmnáctipatrový labyrint ve skále
Krajina turecké Kappadokie vypadá jako z fantastického filmu: písčitá údolí posetá skalními věžemi, ve kterých obyvatelé za staletí vyhloubili tisíce místností, někdy i vysoko nad zemí. Některé se dodnes používají, jiné jsou dávno opuštěné. To nejzajímavější se ale skrývá pod povrchem: prastaré podzemní město. Vypráví se, že komplex objevil před šedesáti lety jeden místní vesničan, když přestavoval […]
Tajemství aury: Ezoterický nesmysl, nebo barevný odraz vaší duše?
Přimhouří oči a sleduje klientku. „Aura je vaším energetickým polem, zrcadlí emoce i zdraví, ta vaše je zažloutlá, značí přemrštěná očekávání, i žluč, tedy znechucení.“ Léčitel kývne rukou, aby se žena posadila. Pokusí se najít nejlepší způsob harmonizace. Ale… Skutečně může téměř každý vidět auru?   Mají ji prý lidé, zvířata i rostliny. Podle některých […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od