Domů     Advent: Čtyřtýdenní příprava na Vánoce
Advent: Čtyřtýdenní příprava na Vánoce

Když se zapálí první svíčka na adventním věnci, do Vánoc není daleko. Atmosféra tohoto období je neopakovatelná a pojí se s řadou zvyků a tradic. Ale předchůdce dnešního věnce se objeví teprve v 19. století a kdysi dávno je adventních nedělí šest. A pro některé šestitýdenní advent platí dodnes.

Pro křesťany adventem začíná nový liturgický rok. Znamená pro ně radost z narození Ježíše Krista a zároveň těšení se na jeho druhý příchod na konci světa.

Odtud také toto období získává svůj název a sice z latinského slova adventus, což znamená „příchod“. Lidé, kteří nejsou věřící, pak církevní tradici přijali po svém a ani pro ně není o nic méně radostná.

Za tvůrce adventního věnce je považován Johann Hinrich Wichern.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Za tvůrce adventního věnce je považován Johann Hinrich Wichern.(Foto: neznámý autor / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Čtyři nebo šest?

První stopy církevního adventu pocházejí z Itálie a sice z 5. století. V následujících staletích se v západní církvi slaví různý počet adventních nedělí, je jich tehdy od čtyř do šesti.

Ustálení na čtyřech se prosadí až v 10. nebo 11. století a zhruba v této době je také přijata fialová barva jako oficiální odstín adventu. Pravoslavná církev však udržuje tradici šesti adventních týdnů dodnes.

A jak si spočítáte, na kterou neděli v konkrétním roce připadne začátek adventu? První adventní neděle, kterou období začíná, přijde v rozmezí 27. listopadu až 3. prosince. Čtvrtá adventní neděle naopak může připadnout klidně i na 24. prosince.

Advent totiž nesměřuje ke Štědrému dni, ale k datu 25. prosince, svátku zvanému Boží hod. Právě ten se považuje za den narození Ježíše Krista.

Zapálením každé svíčky se blížíme k Vánocům.(Foto: Congerdesign / Pixabay)
Zapálením každé svíčky se blížíme k Vánocům.(Foto: Congerdesign / Pixabay)

Kolo od vozu

Neodmyslitelnou součástí adventu je věnec se čtyřmi svíčkami, každou pro jeden týden.

Tento zvyk údajně začne v první polovině 19. století v německém Hamburku, kde tamní protestantský teolog Johann Hinrich Wichern (1808-1881) už neví, jak odpovídat dětem ve své církevní škole.

Ty na něj totiž v předvánoční době neustále dotírají s dotazem, jak dlouho ještě budou muset čekat na Vánoce. V roce 1839 proto vezme kolo ze starého vozíku a umístí na něj 19 malých červených svíček a 4 velké bílé svíčky.

Malé svíčky jsou určeny pro všední dny a velké pro neděle. Zvyk se ujme nejprve v protestantských kostelích v Německu a posléze, v různých obměnách, ho adoptují i katolíci. Poté se rozšíří do světa.

Tradice během adventu

Dnes už mají svíčky na věnci různé barvy, většinou se přizpůsobují dalším dekoracím, ale nejoblíbenějšími odstíny jsou stále fialová, modrá nebo červená.

I když je dnes advent svázán s řadou tradic, ani dříve to nebylo jiné. Například v Anglii ve středověku chudé ženy nosily dvě panenky, napodobující Pannu Marii a Ježíška a od každého, komu je ukázaly, očekávaly drobný peněžní dar.

Smůla očekávala tu domácnost, ve které se nositelky panenek neukázaly nejpozději na Štědrý den. Ve francouzském regionu Normandie najímali místní zemědělci děti mladší dvanácti let, aby běhaly po polích a sadech vyzbrojené pochodněmi a zapalovaly svazky slámy. Věřilo se, že tak vyhnali veškerou havěť, která by mohla poškodit úrodu.

Betlémské světlo poprvé přijíždí do Československa (Hlavní nádraží Praha, 23. 12. 1989).(Vaclav1970 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Betlémské světlo poprvé přijíždí do Československa (Hlavní nádraží Praha, 23. 12. 1989).(Vaclav1970 / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Přijďte si pro betlémské světlo

S myšlenkou přichází v roce 1986 rakouská rozhlasová a televizní společnost ORF, která tehdy organizuje vánoční sbírku pro postižené děti. Pro její podporu vyšle letecky jedno handicapované dítě do Betléma, aby ve speciální nádobce přivezlo světlo do Vídně.

Jde o plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny. V roce 1989 vůdce vídeňských skautů Herbert Grünwald zapojí do celé akce skauty a skautky a tak to zůstává dodnes.

Pro betlémské světlo se v současnosti vydává speciálně vybraný rakouský chlapec nebo děvče, pro které je cesta odměnou za mimořádný čin. O třetí adventní neděli je světlo v Rakousku předáno skautským delegacím ze zahraničí.

Do bývalého Československa je betlémské světlo poprvé dovezeno v prosinci roku 1989. Dnes ho skauti rozvážejí vlakem a na českých nádražích si od nich mohou zájemci zapálit své vlastní lucerničky, letos to bude v sobotu 17. prosince.

Přijít si pro plamínek z Betléma je možné také na některou z mnoha místních akcí.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: JuttaKuehl / Pixabay)
Související články
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
6 slov, kterým rozumí všude
K porozumění cizím jazykům potřebujeme slovník, překladač nebo dostatečné znalosti. U některých slov ale není třeba nic! A právě ony mezinárodní výrazy často skrývají zajímavý příběh… 1/ Hořká voda slovo: ČOKOLÁDA Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, jejichž kouzlo objeví kultury předkolumbovské Ameriky. Olmékové říkají kakaovníku kakawa, Mayové cacao. Že už jsme jen krůček od […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz