Domů     A je to tady: Exoplaneta v našem těsném sousedství!
A je to tady: Exoplaneta v našem těsném sousedství!
3.10.2016

A je to tady. To, co se z počátku nezdálo příliš jako pravděpodobné, se ukázalo jako reálné. Pouhé čtyři světelné roky od nás krouží kolem své mateřské hvězdy kamenná exoplaneta.

Proxima Centauri je celkem průměrný červený trpaslík, který je gravitačně dočasně navázán na dvojhvězdu Alfa Centauri.

Těleso to není nijak velké, proti Slunci má zhruba desetinovou hmotnost, přesto dokázalo v sobě zapálit vodík a tím se zařadit do kategorie hvězd. Ovšem na zažehnutí jaderné fúze hélia, které má v daleké budoucnosti v plánu i naše Slunce, nikdy nedosáhne.

Červených trpaslíků je ve vesmíru habaděj. Astronomové odhadují, že až tři čtvrtiny všech hvězd tvoří tento typ. Co tedy Proximu Centauri dělá tak výjimečným objektem? Inu, je to její blízkost ke Slunci. Žádná jiná hvězda se momentálně nenachází blíže.

Že planetární systém obíhající kolem Slunce není ve vesmíru jedinečný, to astronomové už nějakou dobu tušili.

Avšak první exoplaneta, tedy planeta mimo sluneční soustavu, byla objevena až v roce 1992. Detekční možnosti zprvu umožňovaly nalézat velké plynné obry, ať už chladné či horké.

Postupem času však začaly vystrkovat růžky i planety kamenné, které by se svou stavbou mohly podobat Zemi. V současnosti mají vědci potvrzených více než tři a půl tisíce exoplanet. Jejich objevy tedy už nejsou takovými událostmi jako před několika lety.

Přesto i tato oblast dokáže stále překvapovat. Naposledy objevem exoplanety, která obíhá zmiňovanou Proximu Centauri. Existenci tělesa odhalila observatoř La Silla v Chile spadající pod Evropskou jižní observatoř, jejíž součástí je i Česká republika.

Nově objevená exoplaneta označená jako Proxima Centauri b je nadmíru zajímavá.  Měření ukazují, že se pohybuje v obyvatelné zóně a není o moc větší než planeta Země. Její minimální hmotnost odpovídá 1,27násobku váhy naší mateřské planety.

Teplota na jejím povrchu by se bez vlivu případné atmosféry měla pohybovat kolem čtyřiceti stupňů pod bodem mrazu. První měření však nemusí být zcela přesná.

Vědci zatím ani netuší, zda a případně jakou má planeta atmosféru, jak je hustá a jakou má tak gravitaci, zda ji obklopuje magnetické pole či jak vypadá její povrch. Každopádně, objev planety je nesmírně důležitý. Ukazuje totiž, že podobná tělesa se mohou vyskytovat doslova za humny.

Nalezli jsme tak druhou Zemi? Či planetu, na které by mohl bujet mimozemský život? Hledání odpovědí na tyto otázky je již poněkud složitější. I když se v některých parametrech může zdát, že nově objevená planeta je Zemi podobná, v jiných se od ní zcela liší.

Rozhodně to nebude místo, kam by se lidstvo mohlo v nouzi přestěhovat. Planeta se sice pohybuje v obyvatelné zóně, avšak vzhledem k nízké zářivosti červeného trpaslíka jej musí obíhat velmi zblízka.

Potenciální obyvatelé planety by své narozeniny slavili každých jedenáct dní. Přesně tak dlouho totiž tělesu trvá, než svou mateřskou hvězdu obkrouží.

A jak už to při podobných blízkých setkání bývá, planeta má zřejmě vázanou rotaci, což znamená, že je ke hvězdě neustále natočená tou samou polovinou. Jinými slovy, na polovině tělesa vládne non stop den, na té druhé pro změnu noc.

Blízkost planety k červenému trpaslíku s sebou přináší řadu specifik, která z našeho solárního systému neznáme. Planeta od Proximy Centauri získává jen zhruba dvě třetiny energie, kterou dostává ze Slunce Země.

Hvězdy však nevyzařují jen energii, ale také tvrdé záření, které se k životu příliš přátelsky nechová. A náš planetární soused každým okamžikem obdrží 400násobek rentgenového a UV záření oproti Zemi.

A to neútočí pouze na živé organismy, ale pokud by na povrchu existovala voda v kapalném stavu, dokázalo by ji rozložit. Na Zemi navíc kosmické záření odráží magnetické pole a ozónová vrstva.

V případě planety Proxima Centauri b zatím netušíme, zda má podobné ochranné štíty k dispozici. Pokud by je neměla, život ve formě, jakou známe ze Země, by na ni byl nemyslitelný. Navíc, magnetická pole u těles s vázanou rotací nebývají příliš silná.

Aby toho nebylo málo, Proxima centauri je eruptivní proměnná hvězda. Její svítivost značně kolísá a časté erupce mohou být pro blízkou planetu ne zcela příjemným dárkem.

Kanadští vědci došli k závěru, že k relativně malým erupcím zde dochází více než 60krát denně a k těm skutečně velkým osmkrát ročně. Hvězda je tak mnohem aktivnější než naše Slunce. Ani to není pro život dobrá zpráva.

Ale i když planeta v naší bezprostřední blízkosti pravděpodobně nebude obyvatelná, i tak je její objev velmi důležitou zprávou. Je totiž dalším důkazem toho, že kamenné planety velikostí srovnatelné se Zemí nejsou ve vesmíru vzácností.

A tak se nedá vyloučit, že i v blízkém okolním vesmíru putuje planeta, která by se mohla stát Zemí 2.0.

Foto: NASA, wikipedie, FdB
Související články
Věda a technika
Československý tunel na Jadran: Šílenost, nebo promarněná šance?
Zatímco v minulosti se hranice českých zemí neustále posouvaly tu dopředu, tu dozadu, v období po 2. světové válce docházelo již jen k minimálním úpravám hranic, daných především změnami přírodních poměrů. Ale i tehdy se objevil nápad, který měl území tehdejšího Československa rozšířit, a to dokonce až k moři. Když praotec Čech hledal domovský kraj […]
Věda a technika
Slavná mumie: Dívka z Llullaillaca
Jsou mrtví stovky i tisíce let. Přesto se odmítají obrátit v prach. Vypadají dokonce, jako by od jejich smrti uplynula sotva chvíle. Výzkum jihoamerických vysokohorských nalezišť je sice pod vedením amerického antropologa Johana Reinharda (*1943) zahájen už v roce 1983, výprava k vrcholu sopky Llullaillaco (6739 m) se však uskuteční až v roce 1999. Ale […]
Věda a technika
Před čím varoval Stephen Hawking?
Globálně nejznámější vědec přelomu 20. a 21. století? Bezesporu Stephen Hawking. Snad existovali i významnější badatelé než tento britský fyzik, ale z Hawkinga se stala doslova vědecká celebrita. Kromě jeho nesporné geniality si jej média všímala i kvůli jeho nemoci. Zatímco tělo Stephena Hawkinga bylo kvůli amyotrofické laterální skleróze totálně ochrnuté a neschopné řeči, vědcův […]
Věda a technika
Tajemství dračího hedvábí: Dostaneme vlákna z kozího mléka?
Kalendáře ukazují rok 1965, v Československu se dá konečně zakoupit první ženská antikoncepce a televize začíná vysílat Večerníčka. A daleko za oceánem, v delawarském Wilmingtonu, představí americká chemička polského původu Stephanie Kwoleková (1923–2014) para-aramidové vlákno, které dostane název kevlar.   Oproti jiným polyamidům čtyřnásobně absorbuje rázovou energii. Bezpečnostní složky si mnou ruce. Neprůstřelné vesty a […]
reklama
záhady a tajemství
Pátrání po tajemném vrahovi s pomocí DNA: Nejpravděpodobnější totožnost Bible Johna
Překontroluje tašku a zamkne dveře. Stejnou cestou jako každý den se vydá do práce. Přesto na osudné ráno 23. února 1968 nikdy nezapomene. Glasgowský Battlefield mu poskytne hrůznou podívanou. U vjezdu do garáží na Carmichael Place leží mladá žena. Nahé tělo nejeví pražádné známky života…   Ve skotském Glasgow zavraždí tři ženy, to mezi roky […]
Bocca della Verità: Tajemství Úst pravdy v Římě
Bocca della Verità, známá jako Ústa pravdy, je fascinující socha, která se nachází v Římě, konkrétně u kostela Santa Maria in Cosmedin. Tato ikonická starořímská památka, jejíž původ sahá až do 1. století našeho letopočtu, je nejen historickým artefaktem, ale také zdrojem mnoha legend a záhad. Socha má průměr 1,75 metru a byla pravděpodobně původně […]
Bájný fénix: Zrozen z popela
Jeho peří se leskne zlatem a nabírá odstíny do purpurové. Velikostí připomíná orla. Ladně dosedne do hnízda – a zahoří jasným plamenem!   Z hromádky popela se zrodí nový život, potomek toho shořelého. Nový fénix. Asi nejslavnější z bájných ptáků najdeme napříč mytologií i pohádkami na mnoha místech světa. Za tím nejstarším musíme ale zamířit […]
K čemu došlo v osmdesátých letech v rokli smrti v Hřensku?
V osmdesátých letech zemřeli v Hřensku za velmi záhadných okolností tři mladí nadaní lidé. Proč se i dnes svědci bojí o záhadných úmrtích hovořit? Kauza Hřensko se našim ostatním příběhům v mnoha ohledech vymyká. Domněnka, že se jednalo o komunistický zločin, je totiž jen jednou z několika možných verzí. Co ale víme jistě, je skutečnost, […]
reklama
lifestyle
Icon of the Seas: Na palubě giganta
Dlouhé tmavé vlasy, ležérní šaty a v očích jiskra, jakou už dlouho neviděl. „Co máte v plánu na odpoledne?“ ptá se jí s trochou ostychu. „Chci zkusit tobogán. Víte, že žádná loď na světě nemá delší? A pak si půjdu zaplavat,“ usměje se na něj. Sevře se mu žaludek. Ale kterého bazénu? Uvidí ji ještě? […]
Rýmy a další podzimní nemoci: Jak nastartovat svůj imunitní systém?
Podzim je obdobím, kdy naše imunita dostává opravdu zabrat. Jaké potraviny by nám rozhodně neměly chybět v jídelníčku, pokud chceme podpořit náš imunitní systém?    Antioxidanty – neviditelní hrdinové Antioxidanty pomáhají buňkám bojovat proti volným radikálům, které oslabují imunitní systém. Jedním z nejznámějších antioxidantů je vitamin C, který chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje […]
Aspen: Pořádně drahý ráj celebrit
Studený svěží vzduch láká k nadechnutí. Ve frontě na lanovku stojí tady, ve výšce 2400 metrů nad mořem, jen pár lidí. Zdejší systém vleků dokáže za jedinou hodinu přepravit na 58 600 lyžařů a snowboardistů. Za chvíli se na viktoriánské domečky podíváme pěkně shora. A při troše štěstí na sjezdovce potkáme třeba Leonarda DiCapria. Vítejte […]
Tipy pro získání energie
Hlídejte si pitný režim, to je náš první tip. Už mírná dehydratace ovlivňuje výkon, soustředění i pocity. Denně byste měli vypít asi 30 ml nápojů na kg hmotnosti. Pijte vodu, třeba s citrónem a mátou. Dobře poslouží také čaje, v létě s ledem. Pít byste měli průběžně celý den, nečekejte na žízeň a nedohánějte pití večer. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz