Domů     A je po záhadě: Už víme, kdo byli Etruskové
A je po záhadě: Už víme, kdo byli Etruskové
17.12.2023

Ruku jí přitiskne na postel a chladnou čepelí jemně přejede po tváři. „Pokud mi nebudeš po vůli, zemřeš – a vedle tebe položím tělo nahého otroka. Všem bude jasné, co se stalo,“ vyhrožuje. Krásná Lukrécie zděšeně kývne. Pohanu ale nakonec neunese.

Před zraky milujícího manžela si vrazí dýku do srdce. Je právě tenhle příběh, který překoná několik tisíciletí, tečkou za mocnou civilizací Etrusků?

Nejctnostnější z žen své doby, Lukrécii (?–510 př. n. l.), znásilní nejmladší ze synů posledního římského krále Lucia Tarquinia Superba (?–495 př. n. l.), Sextus Tarquinius (?–510 př. n. l.).

Římané chytnou příležitost za pačesy a vládce, jehož žilami teče etruská krev, vyženou. Začíná doba slavné Římské republiky.

Panovník se ještě několikrát pokusí uchopit otěže moci, ale na delší dobu se mu to již nepodaří. A jeho lid? Etruskové žijí v Římě dál. Mísí se s Římany, a to jak sňatky, tak svojí kulturou. Několik z nich bude váženými konzuly.

V roce 90 před Kristem získají neomezené římské občanství. Velká civilizace tím v podstatě končí. Starobylé rody sice existují dál, ale asimilace s Římem je časem vdechne.

Obě kultury jsou pozoruhodným příkladem vojenské řevnivosti, snahy o vládu a zároveň fascinace – Římané si chtějí Etrusky podmanit, ale zároveň čerpají z jejich tradic a vědění a váží si jich.

Vždyť třeba ještě císařský politický poradce Gaius Cilnius Maecenas (70–8 př. n. l.) je Etrusk štědře podporující umění. Mimochodem, jeho jméno přežije celá tisíciletí. Schválně si na něj vzpomeňte, kdykoliv se o někom řekne, že je mecenáš…

Mapa znázorňuje územní rozsah Etruské civilizace a dvanáct etruských měst. Foto: NormanEinstein / CC GNU 1.2
Mapa znázorňuje územní rozsah Etruské civilizace a dvanáct etruských měst. Foto: NormanEinstein / CC GNU 1.2

Zkazky ze Středomoří

Postupný zánik, nebo spíš asimilaci Etrusků, máme zmapovanou dobře. Ale co začátek jejich slavné éry? Ten spadá asi do roku 800 před naším letopočtem, do Itálie. U nás zatím začíná starší doba železná.

Až uběhnou minimálně čtyři století, budou se s Etrusky potkávat i naši prapředci. Řecké, východní a samozřejmě etruské umění pronikne jako nový laténský styl i k nám. A mimochodem, to etruské platí za nejvyspělejší.

Pokud byste se ovšem chtěli bavit s Etrusky doslova o Etruscích, narazíte. Sami sebe označují jako Rasenna. Jméno, podle kterého dostane název i Tyrhénské moře, jim přiřknou starověcí Řekové.

Jejich revírem je území mezi Tiberou a Alpami. To ale neznamená, že tam jejich vliv striktně končí. Etruskové jsou v mnoha ohledech jedineční. Nemají jednotný stát, jako ostatní kolem se rodící pevné celky. Preferují spolky o 12 městech.

Podle mnohých teorií jsou to právě oni, kdo založí Řím. A pak je tu jejich jazyk. Úplně se vymyká okolí. Textově je doložený přibližně od roku 700 před naším letopočtem a jazykovědci se shodují, že nespadá do rodiny indoevropských jazyků.

Materiálu na zkoumání je hodně – etruských nápisů se dochová víc než 9000. Příbuznost najdou lingvisté jen k tyrhénským jazykům. To ale nikam nevede. Jejich zařazení je totiž oříškem samo o sobě. Písmo jako takové Etruskové nejspíš převezmou od Řeků. Etruštinu ale spolkne latina.

Pozůstatky etruského města. Civita di Bagnoregio, Itálie Foto: rdesai / CC BY-SA 2.0
Pozůstatky etruského města. Civita di Bagnoregio, Itálie Foto: rdesai / CC BY-SA 2.0

Kde voní skvělá šunka?

V uličkách je pořádně živo. Lidé tady, mezi Apeninami a Pádskou nížinou, sídlí už od pravěku. Z malé osady vybudují Etruskové město. Dnes ho najdete v italském kraji Emilia-Romagna. Jde o místo, které si až dodnes nechá etruský název.

Ještě prozradíme, že se proslaví parmezánským sýrem a výbornou světově proslulou šunkou. Pokud hádáte, že jde o Parmu, můžete si do záhlaví stránky napsat rovnou jedničku.

Odkud se ale Etruskové vzali? Tahle otázka není rozhodně novodobá, pokládají si ji už učenci v dobách před naším letopočtem. A s jistotou na ni nedokážou odpovědět ani v dobách, kdy je jejich historie ještě živá.

Antický historik Hérodotos z Halikarnássu (asi 484–420 př. n. l.) tvrdí, že zná pravdu: „Jejich král je rozdělil na dvě půlky a los rozhodl, kdo zůstane a kdo má Lýdii opustit.

Jejich cesta vedla do Umbrie, kde založili svá města a žijí tu dál.“ Jen dodejme, že Umbrie bylo území v centrální Itálii a Lýdii byste bývali našli v Malé Asii tam, kde dnes leží turecké provincie İzmir a Manisa. Příchod Etrusků z východu se datuje kolem roku 1000 před naším letopočtem.

Co když tu už byli?

Na moři jsou jako doma a málokterý národ se jim vyrovná. Ostatně, na ostrově Lémnos jsou nalezeny staré nápisy, které mají do řečtiny daleko. Zřejmě jde o etruštinu. Teorie migrace Etrusků z Lýdie do Umbrie je tím považována za verifikovanou.

Nic na tom nezmění ani fakt, že by nově příchozí zřejmě museli svést nejednu vítěznou bitvu s místním obyvatelstvem. Existuje i druhá teze. Podle ní Etruskové přišli…. Odnikud! Jak je to možné? Jednoduše. Zkrátka tu už byli. Jenže, jak by bylo možné mít úplně jiný jazyk?

V tom, kdo byli Etruskové, máme konečně po tisících letech jasno! Spojením znalostí archeologů a genetiků vznikne výzkum, díky kterému víme, že Etruskové jsou v oblasti budoucí Itálie doma již přinejmenším 6000 před naším letopočtem.

Nejde tedy o řádný tajemný ani exotický národ, dokazuje díky analýze DNA vědecký tým pod bedlivým dohledem genetika Cosima Postha z Tübingenské univerzity. Ale jak vysvětlit jejich na Itálii neobvyklý jazyk? Paradoxem:

Dalo by se říct, že neobvyklé jsou všechny ostatní jazyky. Etruština a mnoho zvyklostí totiž pochází z doby mnohem starší. Na Apeninský poloostrov proudí davy přistěhovalců. Nesou sebou nový indoevropský jazyk, který se rychle šíří. Až na jednu kulturu:

Tu Etruskou. „Téměř všude jinde nové jazyky zvítězily. Tady se to ale nestalo: Původní kultura se udržela a dál se rozvíjela“ říká historik z Harvardovy univerzity Michael McCormick.

Foto: CC
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz