Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci novou metodu léčby psychických onemocnění bez využití medikamentů. Naději pacientům nyní přináší elektrický mozkový implantát.
Pacientka na blíže nedefinované klinice v USA s těžkou depresí byla úspěšně léčena experimentálním mozkovým implantátem, který funguje tak, že detekuje vzorce mozkové aktivity spojené s depresí a automaticky je přeruší pomocí malých pulzů elektrické stimulace dodávaných hluboko do mozku.
Skutečná naděje
Přestože byla terapie testována pouze u jednoho pacienta – a byla by vhodná pouze pro osoby s vážným onemocněním -, úspěch je považován za velmi významný, jde totiž o první ukázku toho, že mozkovou aktivitu, která je základem symptomů duševních chorob, lze spolehlivě detekovat, a odhaluje, že tyto mozkové okruhy mohou být navráceny zpět do původního stavu, a to i u pacienta, který se už roky necítí dobře.
„Dříve jsme v psychiatrii nemohli provádět tento druh personalizované terapie.
Tento úspěch je sám o sobě neuvěřitelným pokrokem v našich znalostech o mozkové funkci, která je základem duševních chorob,“ uvedla Katherine Scangosová, odborná asistentka klinické psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Francisku (UCSF), která práci vedla.
Výsledky značí úspěch
Během posledních dvou desetiletí byla hluboká mozková stimulace (DBS) použita k léčbě desítek tisíc pacientů s Parkinsonovou chorobou a epilepsií.
Eileen Joyce, profesorka neuropsychiatrie na University College London, která vede studii využívající hlubokou mozkovou stimulaci pro OCD, řekla: „Výsledky jsou skutečné a významné. Je to pozoruhodný kus translační klinické neurovědy.
Nejsem si jistá, že to v tuto chvíli dělá kdokoli jiný na světě, ale jsem přesvědčena, že to udělají v budoucnosti.“