Při pouti za velikány světové kinematografie 20. století a jejich největšími úspěchy se bezesporu musíme zastavit také u Orsona Wellese. Jeho film Občan Kane se dodnes řadí mezi nejlepší filmy, které kdy vznikly v legendárních studiích v Hollywoodu.
Příběh o tom, jak se jeho režisér do Hollywoodu vlastně dostal, je však strhující.
Orson Welles v roce 1938 uváděl na rádiové stanici CBS sérii inscenací slavných literárních děl – jeho ansábl uvedl například Hraběte Monte Christa, Sherlocka Holmese nebo Drákulu.
Show ale neměla moc velký ohlas, a tak se Welles v 17. díle, který vycházel přesně na halloweenský večer, rozhodl přetvořit klasiku žánru sci-fi – Válku světů.
UDĚLAL Z INSCENACE „ŽIVÉ“ REPORTÁŽE
Ta už ve své době byla dosti šokujícím čtením. Mimozemštani z Marsu do doby, než podlehli pozemské bakteriální infekci, vyvraždili prakticky všechno, co jim stálo v cestě. A Welles se rozhodl zajít do extrémů.
Celou epizodu navrhl jako živé vstupy reportérů popisujících přistání UFO v New Jersey. Jeden z reportérů dokonce jakoby zemřel přímo ve vysílání.
Důsledky byly nedozírné, i když nám dnes reakce posluchačů může připadat směšná. Ačkoliv na začátku i v průběhu vysílání Welles několikrát opakoval, že jde o inscenaci, vyvolala Válka světů paniku.
Lidé začali vybírat sejfy a prchat pryč z měst, zkolabovala doprava a infrastruktura a hovořilo se dokonce o sebevraždách.
Ještě před koncem vysílání budovu CBS oblehla policie a rozezlení posluchači a Welles i celý jeho tým, který odmítl vysílání ukončit, nakonec musel z budovy utéct zadním vchodem.
Druhý den titulky hlásily, že rozhlasová hra vyděsila celou Ameriku, a Welles se na tiskové konferenci celému národu omlouval. Ve výsledku z něj však vysílání z 30. října 1938 udělalo mediální hvězdu.
Brzy poté ale dostal laso z Hollywoodu a později natočil svého slavného Občana Kanea.
EKVÁDORSKÁ INSCENACE SKONČILA TRAGÉDIÍ
Válka světů také vůbec poprvé ukázala zdrcující dopad médií na společnost a dodnes je uváděna jako modelový případ přelomu ve vnímání médií. A jestli si myslíte, že něco podobného se už nemůže opakovat, mýlíte se.
Stejnou hru totiž později nastudovali také v Ekvádoru. A jak to dopadlo? Mnohem, ale mnohem hůř. Rozlícený dav budovu rozhlasu vypálil do základů a zabil šest lidí…
Síla médií je totiž obrovská. I když si to mnozí nechtějí připouštět…