Domů     Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
Lincoln a telegraf: Společně vyhrají občanskou válku!
30.7.2021

Celé hodiny vysedává u svého stolu a bedlivě pročítá každou zprávu z předních linií. V telegrafní kanceláři stráví neobyčejně vzdělaný a zvídavý republikán více času než kde jinde.

Vzkazy, které zde odešle a obdrží pomocí v té době vysoce moderní technologie, zásadně přispějí k vítězství Unie…

První pokusy o sestrojení elektrického telegrafu pravděpodobně probíhají již 18. století, avšak bez větších úspěchů.

První prakticky využitelné zařízení tohoto typu roku 1833 představí dvojice německých fyziků Carl Friedrich Gauss (1777–1855) a Wilhelm Eduard Weber (1804–1891). Více než 10 let pak na jeho zdokonalení pracuje americký vynálezce Samuel F. B. Morse (1791–1872).

Vítězoslavný úsměv mu tvář ozdobí 25. května 1844, kdy z Washingtonu do Baltimoru úspěšně odešle zprávu v podobě biblického citátu.

Sbor odvážných

Obrovský úspěch jeho vynález zaznamená především v americké občanské válce – nejkrvavějším válečném konfliktu v dějinách země. Jde o zcela první konflikt, během kterého je elektromagnetický telegraf s Morseho abecedou použit ke komunikaci v ozbrojených silách.

Aby se během války urychlila komunikace mezi jednotlivými vojsky a jejich veliteli, podnikne nově vzniklý Americký vojenský telegrafní sbor vysoce riskantní krok v podobě položení více než 24 000 kilometrů telegrafních drátů napříč bojištěm.

Na zdokonalení telegrafu Samuel Morse pracuje dlouhých 12 let. (Foto: Mathew Brady / Creative Commons)
Na zdokonalení telegrafu Samuel Morse pracuje dlouhých 12 let. (Foto: Mathew Brady / Creative Commons)

Štěstí přeje vzdělaným

Důležité zprávy z předních linií se tak do té doby nevídanou rychlostí dostávají do telegrafní kanceláře zřízené ve staré knihovně budovy Válečného oddělení, sousedící s Bílým domem.

A právě tam podle historiků tráví většinu svého času 16. prezident Spojených států amerických Abraham Lincoln (1809–1865), který vede severní státy Unie proti jižním státům Konfederace.

Již od mládí se věnuje samostudiu a díky své zálibě v knihách si brzy získá pověst vysoce vzdělaného člověka. Obrovský zájem projevuje i o rozvíjející se technologii, není tedy divu, že mu učaruje právě v té době pokrokový telegraf.

Hrdina dnem i nocí

Po vypuknutí války několikrát denně přispěchá do telegrafní kanceláře a soustředěně pročítá štos příchozích telegramů, které sám nazývá „bleskové zprávy“. Operátorům, kteří je přijímají a dešifrují, dychtivě nahlíží přes rameno.

Čerstvými zprávami z fronty se postupně stane tak posedlý, že během stěžejních bitev v kanceláři zůstává i přes noc a nepříliš dlouhému spánku se oddává na polním lůžku.

Prostřednictvím telegrafu může i na dálku jednat jako skutečný vrchní velitel – rozkazy se k jeho generálům dostávají téměř v reálném čase.

Telegramy Lincoln nazývá „bleskové zprávy“. Sám jich během války odešle na 1000. (Foto: Alexander Gardner / Creative Commons)
Telegramy Lincoln nazývá „bleskové zprávy“. Sám jich během války odešle na 1000. (Foto: Alexander Gardner / Creative Commons)

Šéf k pohledání

Nedostatek mezistátních telegrafních linek na jihu země mu navíc skvěle hraje do karet – prezidentu Konfederace Jeffersonu Davisovi (1808–1889) znemožňuje uchýlit se ke stejné strategii.

Se svými operátory se Lincoln velmi sblíží a neváhá jejich nenahraditelnou práci náležitě ocenit.

Když se k němu v létě roku 1863 donese zpráva, že jeho generál Ulysses S. Grant (1822–1885) obsadil nepřítelovu pevnost Vicksburg na řece Mississippi, na oslavu úspěchu zruší zákaz požívání alkoholu na pracovišti a nechá jim donést poháry plné piva.

Lincolnův sbor má pro strach uděláno – dráty pokládá uprostřed válečné vřavy. (Foto: Timothy H. O'Sullivan / Creative Commons)
Lincolnův sbor má pro strach uděláno – dráty pokládá uprostřed válečné vřavy. (Foto: Timothy H. O’Sullivan / Creative Commons)

Vzkaz plný slz

Během americké občanské války odešle prezident Lincoln na 1000 telegramů a několikanásobné množství jich obdrží, svou oddaností novému způsobu komunikace bezesporu zásadně přispěje k podepsání kapitulační listiny velitelem konfederačních vojsk Robertem Edwardem Leem (1807–1870) v neděli 9. dubna 1865. O to víc jeho pracovníky i celý národ zasáhne zpráva, kterou telegrafní kancelář obdrží o pouhých šest dní později.

„Abraham Lincoln zemřel 22 minut po dnešní sedmé hodině ranní,“ informuje příchozí záznam o atentátu ve Fordově divadle.

Nejčerstvější zprávy z bojiště prostřednictvím telegrafu putují rovnou k prezidentovi. (Foto: David Knox / Creative Commons)
Nejčerstvější zprávy z bojiště prostřednictvím telegrafu putují rovnou k prezidentovi. (Foto: David Knox / Creative Commons)
Foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com Titulka (Foto: MarkThomas / Pixabay)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn