Lišky jsou stále více oblíbené jako domácí mazlíčci, mezi jejich povahové rysy se bezesporu řadí chytrost, jež je opěvovaná v mnoha bajkách. Stále je ale třeba mít na paměti, že i přes svou roztomilost se jedná o divoké psovité šelmy. A pozor, jsou to také velice náladová stvoření.
Dříve typicky lesní tvorové s rezavými kožichy se podle nejnovějších studií začínají vyskytovat stále více na okrajích měst, navíc se u nich projevily rysy, které dominují u psů, nejbližších lidských společníků.
Asimilace je tou nejdůležitější strategií všeho živého, pokud je hlavním cílem přežití, a tak se i lišky na okrajích měst musely přizpůsobit. Na předměstích Velké Británie není neobvyklé spařit lišku, která pátrá po potravě.
Přesouvají se do měst
Vědecká skupina uskutečnila podrobnou analýzu rozdílů mezi liškami, jež se vyskytují ve Velké Británii ve městech a na venkově. Podle všeho je studie užitečná pro získání informací, jakým způsobem probíhala domestikace u psů.
„Uvažovali jsme, jestli s rozdíly mezi městskými a venkovskými populacemi lišek souvisí právě tato změna životního stylu. Prozkoumali jsme proto lebky stovek lišek nalezených v Londýně a okolí.
Ukázalo se, že městské lišky mají menší kapacitu mozku, ale také odlišný tvar čenichu, který by jim pomohl k získávání potravy v městském prostředí,“ řekl Kevin Parsons z Glasgowské univerzity.
Dále doplnil, že u lišek žijících ve městech byl také menší rozdíl mezi samci a samicemi.
Ke změně dochází přirozeným způsobem
Poznatky jsou cenným dokladem změn odpovídajících procesu domestikace. Lze tak říct, že přestože u divokých koček neproběhla domestikace, projevují se u nich sklony, jež jsou charakteristické pro domácí zvířata.
„Je to důležité zjištění, protože interakce mezi lidmi a zvířaty probíhají neustále.
Některé ze základních environmentálních aspektů, které se mohly vyskytnout během počátečních fází domestikace u našich současných domácích mazlíčků, jako jsou psi a kočky, byly pravděpodobně podobné podmínkám, za kterých žijí naše městské lišky a jiná městská zvířata dnes.
Přizpůsobení se životu kolem lidí ve skutečnosti připravuje některá zvířata na domestikaci,“ sdělil spoluautor studie Andrew Kitchener z Národního muzea ve Skotsku.
Změny odborníci označili za dlouhodobý evoluční tlak, nikoli za náhodnou genetickou změnu, jak by mohli někteří tvrdit. Lišky jsou zkrátka nuceni se přizpůsobit, by přežily.