Když se v 7. tisíciletí před naším letopočtem zrodilo na jihu Číny zřejmě první obrázkové písmo, odstartovala tím fascinující éra písemných a obrazových záznamů. Jeden z nejtajemnějších písemných systémů se jmenuje nsibidi. Proč se ho dodnes zcela nepodařilo rozluštit?
Píše se rok 1904 a na černý kontinent míří další a další expedice a evropské mocnosti si stále udržují pevnou nadvládu nad většinou afrických kolonií.
Právě v této době objevuje britský koloniální komisař T. D. Maxwell zvláštní znaky na hliněných nádobách a předmětech z bronzu pocházejících z oblasti dnešní jižní Nigérie. Mezi prvními výzkumníky, kteří se písmem zabývají, je i britský duchovní J. K. MacGregor.
Ten dochází k přesvědčení, že má písmo kořeny v historii domorodého kmene Uguakima. V jeho legendách najdeme i mýtus, že se dávní předkové toto písmo naučili od posvátných paviánů.
Stovky neznámých znaků
V průběhu 20. století dochází historické bádání k poznání, že africké kmeny nebyly vždy primitivní a bez rozvinuté kultury. Naopak.
Šlo často o vyspělé civilizace s pokročilým obchodem a schopností vytvářet i poměrně propracovaná písma, jako je i nsibidi z oblasti Cross River v jihovýchodní Nigérii: Grafické písmo tvořené více než tisícovkou symbolů.
Ty označují vše od abstraktních konceptů, přes různé aktivity až po konkrétní předměty. Kompletní výčet významů ovšem chybí. Dosud se totiž podařilo rozluštit jen asi polovinu všech známých znaků.
Zbytek zůstává tajemstvím, které po staletí střeží především příslušníci tajných středoafrických spolků. Právě ty totiž písmo nsibidi dodnes používají během svých rituálů i v tajné komunikaci.
Písmo leopardího kultu
Vůbec nejznámějším tajným spolkem, který nsibidi dodnes využívá, je Ekpe – tajemný kult, který má podle prastarého mýtu vést mocný duch ukrytý hluboko v srdci džungle.
Posláním této výhradně mužské organizace je uctívání předků a udržování prastarých rituálů v kombinaci s jakýmsi společenským dohledem v oblasti.
Oblečeni do děsivých leopardích masek trestali všechny, kteří se provinili proti tradicím nebo společenským pravidlům. Ostatně právě Ekpe patří mezi skupiny tvořící společenství leopardích mužů, které do poloviny 20. století zabily několik stovek lidí.
Výjimkou nebyly rituální vraždy nebo kanibalismus. Dnes se Ekpe věnuje už jen rituálům a udržování prastarých znalostí. Tedy alespoň oficiálně.
Badatelé se však pozastavují nad otázkou, jak je možné, že se tyto utajované symboly objevují i v kultuře národů sídlících na opačném konci Atlantského oceánu.
Konkrétně například na Kubě, kde se ještě před příchodem kolonizátorů vyvinulo písmo nápadně se podobající právě nsibidi. Některé znaky jsou dokonce prakticky identické – například ty, co znázorňují různá vesmírná tělesa. Jde jen o náhodu?