Domů     Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel pro živé i mrtvé
Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel pro živé i mrtvé

Největší indická řeka prý sice pomáhá uzdravit tělo, ale pro vyznavače hinduismu je důležitější to, že očišťuje a léčí duši.

Také pomáhá zesnulým k tomu, aby se už nemuseli vracet na svět v novém těle a dosáhli stavu zvaného mókša neboli věčné blaženosti.

Legenda tvrdí, že Ganga je kdysi řekou, tekoucí v nebi. Pak dostane úkol, aby sestoupila na Zem, kde má pomoci králi jménem Bhagiratha, jehož předkové byli z trestu spáleni na popel.

Pouze očišťující voda Gangy je mohla vysvobodit a zajistit, aby jejich duše našly pokoj. Aby se při jejím dopadu Země neroztříštila na kusy, zachytí bůh Šiva Gangu do svých vlasů, když se vrhne z oblohy do pohoří Himálaj, kde pak pramení.

Ganga poté následuje krále Bhagirathu z hor přes pláně až k Indickému oceánu, kde spasí jeho mrtvé předky.

Zemřít ve Váranasí se považuje za velkou výhru. Pohřební hranice zde hoří prakticky neustále.(https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Zemřít ve Váranasí se považuje za velkou výhru. Pohřební hranice zde hoří prakticky neustále.(https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)

Matka Ganga

Od té doby hinduisté věří, že když Ganga mohla toto udělat pro ně, mohou všichni, jejichž popel bude vhozen do této řeky, hladce přejít do dalšího života anebo být osvobozeni od cyklu smrti a znovuzrození v jiném těle.

V hinduismu také existuje víra, že božské vody řeky Gangy očišťují ty, kteří se do ní ponoří a slouží k uzdravení těla i duše a zbavení se hříchů.

Tvrdí se dokonce, že pokud jediná kapka vody z Gangy, přenesená třeba i na velkou vzdálenost, dopadne na člověka, zbaví ho všech jeho provinění a poklesků. Tento veletok je po celé své délce 2500 km uctíván jako bohyně „matka Ganga“.

Smrt na břehu řeky

Mnoho měst na jejích březích je považováno za posvátná a slouží jako poutní místa. Tím nejvýznamnějším je Váranasí, ležící na západním břehu Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Pro hinduisty je totéž, co pro muslimy Mekka a podle bájí ho stvořil sám bůh Šiva.

Hinduisté také věří, že kdo v tomto městě zemře a jeho popel bude vhozen do řeky, vymaní se z koloběhu převtělování a dosáhne blaženého stavu. Proto sem přichází mnoho starých lidí zemřít a v improvizovaném hospici v blízkosti krematoria pak čekají na smrt.

Své poslední dny tráví tím, že se snaží od kolemjdoucích vyžebrat peníze na jídlo a často také na posvátné dřevo pro pohřební hranici, které se dováží z hor. Na spálení jednoho těla je ho třeba koupit až 400 kilogramů.

Dnes je však zde už v provozu i klasické krematorium, kde je zpopelnění těla levnější, ale většina lidí chce kremaci tradiční.

Na březích Gangy to žije ve dne i v noci. (https://pixabay.com, autor: Tanuj Handa)
Na březích Gangy to žije ve dne i v noci. (https://pixabay.com, autor: Tanuj Handa)

Pro zdraví, štěstí i očištění

Ganga je však určena nejenom pro mrtvé. Davy lidí na jejích březích se den co den připravují ke koupeli, meditují, perou prádlo nebo třeba nabírají vodu. Tu si odnášejí i v plastových lahvích a používají při náboženských obřadech.

Živé má očistit od hříchů a podpořit zdraví i štěstí. A pokud někdo pustí po řece speciální svíčku, budou on i jeho blízcí dlouho živí a šťastní. Problém posvátné řeky je však už dlouho její obrovské znečištění.

Věřící se v ní koupou, pere se v ní prádlo, pastevci v ní myjí dobytek. Aby toho nebylo málo, továrny na jejích březích do ní vypouštějí odpadní vodu s obsahem těžkých kovů. Indy to ale neděsí. Řeka je posvátná a tím to pro ně zkrátka končí!

Rituál s názvem Pind Daan, jehož součástí jsou rýžové koláčky se sezamovými semínky, má pomoci duším zesnulých nalézt věčný pokoj. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Rituál s názvem Pind Daan, jehož součástí jsou rýžové koláčky se sezamovými semínky, má pomoci duším zesnulých nalézt věčný pokoj. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)

Tajemství vody

Tajemná síla vody v řece Ganga není jen pověstí. Vědci potvrdili, že má skutečně speciální vlastnosti. Nacházejí se v ní bakteriofágy, což je typ viru, který napadá bakterie a ničí je.

Jsou účinné i proti infekcím, rezistentním vůči více léčivům a je možné je využít k léčbě tuberkulózy, tyfu, pneumonie, cholery, úplavice a dalších vážných nemocí. V roce 2016 konstatovali indičtí experti, že s řadou z nich se setkávají vůbec poprvé!

Tím se vysvětluje to, že okolo znečištěné řeky nedochází k závažným epidemiím a voda se obvykle nekazí ani při delším skladování. Řeka Ganga není však jenom posvátnou řekou, ale má i velký ekonomický význam.

Slouží jako zdroj pitné i užitkové vody pro neustále rostoucí populaci, průmysl a zemědělství i jako plavební kanál.

Vody Gangy očišťují mrtvé i živé. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Vody Gangy očišťují mrtvé i živé. (https://pixabay.com, autor: Rajesh Balouria)
Foto: https://pixabay.com, Titulka (https://pixabay.com, autor: Jeevan Singla)
Související články
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
reklama
lifestyle
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Pád Ikony: Temné Tajemství Jimmyho Savilea. Obtěžování a znásilňování nezletilých dívek?
Jimmy Savile byl jednou z nejznámějších tváří britské televizní scény, idolizovaný pro svou práci s dětmi a rozsáhlou charitativní činnost, která mu dokonce vynesla šlechtický titul. Jeho image lidumila a baviče však měla děsivou stinnou stránku. Až po jeho smrti vyšly najevo děsivé skutečnosti – Savile zneužíval svou moc k obtěžování a znásilňování nezletilých dívek. […]
Oplétačky se zákonem těch nejslavnějších herců světa
Na stříbrném plátně či na obrazovce je obdivujeme i ve chvílích, kdy jim scénář předepíše dělat potíže, nechat se zatknout, nebo dokonce odsoudit. Jenže některé z filmových hvězd tohle zažívají na vlastní kůži i v civilním životě.   Ani největší sláva, vydělané miliony či hvězdy na chodníku slávy nejsou zárukou spořádaného života. Občas možná strážci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn