Domů     Něžní obři
Něžní obři
13.1.2021

O způsobu života měsíčníků se toho všeobecně mnoho neví. Lidé, kteří s nimi přijdou náhodně do styku, je chybně zaměňují za žraloky. Co vědci nově zjistili o těchto majestátních rybách?

Měsíčníci mají unikátní zbarvení těla, přestože je jejich základní barva především šedá s mírným duhovým leskem, jsou schopni ji během chvíle změnit, na základě stresových situací, jako je např. útok dravce.
Měsíčníci mají unikátní zbarvení těla, přestože je jejich základní barva především šedá s mírným duhovým leskem, jsou schopni ji během chvíle změnit, na základě stresových situací, jako je např. útok dravce.

Měsíčníci (Mola) ještě donedávna patřili mezi záhadné tvory, během posledních let se však výzkumníkům podařilo poodhalit alespoň některá tajemství vodních živočichů, jež byli občas spatřeni námořníky na otevřeném moři – většinou plavali na boku, připomínali létající talíř, případně si lidé jejich hřbetní ploutev pletli se žralokem.

Samice měsíčníků jsou schopny vyprodukovat najednou až 300 milionů vajíček, což může působit paradoxně, vzhledem k neustále snižujícímu se počtu zmiňovaných ryb.
Samice měsíčníků jsou schopny vyprodukovat najednou až 300 milionů vajíček, což může působit paradoxně, vzhledem k neustále snižujícímu se počtu zmiňovaných ryb.

Co jsou zač?

Měsíčníci jsou rodem z třídy paprskoploutvých ryb z řádu čtverzubců a patří mezi nejtěžší kostnaté ryby, které v současné době na světě žijí. Je třeba je neřadit do stejných skupin, jako jsou žraloci (paryby) a velryby (savci).

Dorůstají délky až 4 metrů, šířky 3 metru a ti největší jedinci váží i přes 2 tuny.

V ústech, uzpůsobených pro sbírání planktonu či lovu bezobratlých, se nacházejí čelisti, kdy každá má po páru zubů, které jsou srostlé v destičku, a vytvářejí tak typický zobákovitý tvar.

Od většiny ryb se liší svým kruhovitým zploštělým tělem, to je vyklenuté dozadu, ocasní ploutev tvoří obloukový lem, hřbetní a řitní ploutve jsou úzké a velice vysoké (v případě hřbetní ploutve se může mluvit o podobnosti se žralokem), prsní ploutve jsou zaoblené a břišní pro změnu chybí úplně.

Co se délky života měsíčních ryb týká, není mnoho údajů, se kterými by vědci mohli pracovat. Všeobecně se mořští biologové domnívají, že maximální dožití samců je asi 16 let a samic až 23 let, přesná čísla však nejsou známá.
Co se délky života měsíčních ryb týká, není mnoho údajů, se kterými by vědci mohli pracovat. Všeobecně se mořští biologové domnívají, že maximální dožití samců je asi 16 let a samic až 23 let, přesná čísla však nejsou známá.

Kde je lze potkat?

Měsíčníci si potrpí na rozsáhlé vody oceánů a to v různých hloubkách, dokonce byly potvrzeny případy v 600metrové hloubce. Místa, kde se tyto největší kostnaté ryby objevují, jsou různá, často byly spatřeny u pobřeží Kalifornie a u Azorských ostrovů.

Mohou se však vyskytovat ve všech mořích světa v mírném a tropickém podnebném pásu. V letních měsících se vydávají i do vod Severního moře.

Mají také svá oblíbená působiště, kam se pravidelně vrací, např. aby očistily svou kůži od parazitů – nezřídka byly spatřeny, jak se vznáší u hladiny, zatímco je mořští ptáci čistí.

Podle pozorovatelů se čas od času objeví i ve Středozemním moři, kam se ale vypraví spíše menší zástupci těchto gigantů.

Základem jejich jídelníčku je plankton, nepohrdnou ale ani menšími druhy korýšů a rybami. Potravinové preference se mění s postupem věku - zatímco u mladších jedinců se ve střevech našlo více stop živočišné potravy, starší vyhledávají především rostlinnou stravu.
Základem jejich jídelníčku je plankton, nepohrdnou ale ani menšími druhy korýšů a rybami. Potravinové preference se mění s postupem věku – zatímco u mladších jedinců se ve střevech našlo více stop živočišné potravy, starší vyhledávají především rostlinnou stravu.

Unikátní pojmenování

Latinský název měsíčníků zní mola, v překladu do češtiny to znamená mlýnský kámen. Dané pojmenování je patřičné, vzhledem k okrouhlému tvaru těla. V anglickém jazyce se tato ryba nazývá Moonfish nebo Sunfish (měsíční ryba nebo sluneční ryba).

Ve světě a různých jazycích existuje mnoho dalších zajímavých pojmenování, např. v němčině se nazývají Schwimmender kopf – což v překladu znamená plavecká hlava.

Lidem jsou doposud známy čtyři druhy měsíčníků, nejrozšířenější a nejznámější měsíčník svítivý (Mola mola) a v roce 2017 objevený měsíčník ukrytý (Mola tecta).

Vědci také nyní zkoumají, jestli zbývající dva druhy – Mola ramsayi a Mola alexandrini – nejsou totožné, k závěru tohoto prohlášení však bude zapotřebí více údajů.

Měsíčníci se většinu svého života jen tak vznáší ve vodě a nechávají se unášet proudem, pohybují se velice pomalu a mnoho času tráví spíše v hlubokých vodách.

Foto: okdiversbali.com, diving.com, scubadiverlife.com, wikipedia.org
Související články
Věda a technika
Perly podzemní dopravy: Dubaj, pohled do budoucnosti
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Nový výzkum: Žili dinosauři společně s předchůdci lidí?
Dříve se mělo za to, že předchůdci lidí a dinosauři se v žádném případě nemohli potkat. Tato teze postupně dostávala trhliny, jelikož další poznatky nasvědčovaly tomu, že společně s dinosaury existovali někteří savci. Nová studie vědců jedné britské univerzity a jejich kolegů přináší další neuvěřitelné důkazy. Na pobřeží dnešního Mexika dopadá před 66 miliony let obří asteroid […]
Věda a technika
Tradiční čínská medicína: Když všechno souvisí se vším
Co je vlastně tradiční čínská medicína? Hned dva široké okruhy v jednom, které se překrývají. Ten první se rodí dlouhá staletí a nelze mu upřít celostní přístup, který se může během léčby měnit, jak je zrovna třeba. A ten druhý, v lecčems podobný? Ten z něj vychází, ovšem jeho kořeny lze nalézt celkem snadno: V […]
Věda a technika
Slepé střevo: Překvapivé objevy vědců
Po dlouhou dobu byla funkce slepého střeva – výběžku a okrajové části tlustého střeva – jednou z největších záhad lidského těla. Většina lidí si ho ostatně spojuje pouze s bolestivým zánětem a všeobecně se předpokládá, že nemá žádný význam. Je tomu ale opravdu tak? Vypadá jako červ, s tlustým střevem je propojeno v podstatě zbytečně a evoluce ho […]
reklama
historie
Hans Trapp: Rytíř, co ochutnal lidské maso
Takovou tragédii alsaský Weissenburg nepamatuje. Všichni se brodí v bahně a kalné vodě. O viníkovi netřeba pochybovat: Dvoumetrový pořízek Hans von Trotha (asi 1450–1503) je německý rytíř a maršál falckého kurfiřta. Ekonomické spory s Weissenburgským opatstvím řeší přehrazením řeky Wieslauter. Celé město připraví o vodu. Osm kilometrů nad městem se vytvoří přehrada. A když je […]
Proč Angličané v roce 1647 slavili Vánoce v ilegalitě?
Vánoce označujeme za nejkrásnější svátky roku. Většina křesťanů je tak vnímá. Ovšem v dějinách překvapivě nastaly momenty, kdy byly tyto svátky dokonce zakázány! Nevěříte? Tak se s námi vydejte do Anglie v polovině 17. století. Vlna náboženských reforem v 17. století úplně změní podobu Vánoc v Anglii. Když Oliver Cromwell (1599‒1658) s puritány v roce 1647 ovládne Anglii a krále Karla I. […]
Jak probíhaly poslední Vánoce Adolfa Hitlera?
Hitlerovské Německo už to má spočítané, to správně tuší snad všichni rozumně myslící lidé nejenom v Evropě? Jak prožívá svoje Vánoční svátky na sklonku roku 1944 sám Adolf Hitler? Samozřejmě ještě netuší, že budou poslední. A myslí si, že se válečný vývoj ještě dá zvrátit. Německý vůdce Adolf Hitler (1889‒1945) se snaží zvrátit křesťanský význam Vánoc. […]
Vzal si František Josef I. svoji lásku Kateřinu Schrattovou?
Císařovo manželství není zrovna šťastné. Ačkoliv František Josef I. svoji ženu Alžbětu Bavorskou velmi miluje, ona se cítí svázaná životem na vídeňském dvoře. Císař nakonec najde spřízněnou duši v herečce. U Anny Nahowské se rakousko-uherský císař František Josef I. (1830–1916) vyskytuje pořád méně. Vymění ji za herečkou Kateřinou Schrattovou (1853–1940). Navštěvuje každé představení této divy.  […]
reklama
svět zločinu
Řádění Cambridgeské pětky: Špioni kašlali na peníze, hnala je ideologie
Konzervativci pracující ve službách komunistů. Taková představa by měla být z říše sci-fi, vždy jde o naprostý rozpor ve světonázorech. Přesto se něco podobného v minulosti stalo realitou. Kdo by ale čekal, že motivace takových lidí bude finanční, šeredně se mýlí. Britské úřady nevěří tomu, že konzervativní člen parlamentu může být zároveň komunistickým špionem. Zaskočí je také […]
Kamarádky z karavanů: Taser, páčidlo a živá pochodeň
Malý kluk zírá do lednice. „Tiny! Mám hlad,“ kňourá směrem ke starší sestře. Tina prohrábne police a vlastní peněženku. Sesype pár drobných, co vyjdou na balení bílého chleba a pár vajíček na obalení, aby ho mohla osmažit. Kde jsou rodiče? Nejsou s to se dostat z drogové závislosti – a ani nemají tu ambici. Momentálně […]
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz