Pokrok nezastavíš, říká moudře známé pořekadlo. S přibývajícími vynálezy a poznatky se naše okolí proměňuje mnohem rychleji než kdy dosud. Vstupujeme do éry čtvrté průmyslové revoluce, která nás vtáhne do světa digitální ekonomiky a automatizované výroby.
To s sebou samozřejmě přinese množství změn. Jedna z největších se bude týkat pracovního trhu. Podle zprávy Oxfordské univerzity zanikne během příštích 25 let až 47 % současných profesí! Není však třeba se úplně děsit.
Mnohé nové pracovní nabídky také vzniknou, budou ale zřejmě vyžadovat vzdělané a kvalifikované odborníky.
Jak tedy bude vypadat sektor průmyslu 4.0 a o koho bude zájem?
Továrny se obslouží samy
První vize průmyslu či práce 4.0 se objevily už v roce 2011 a rychlým tempem si dobývají své místo ve světě. Možná jste si neuvědomili, že mezi nové prvky „z budoucnosti“ patří třeba i samoobslužné pokladny v hypermarketech nebo internetové bankovnictví.
Velkou změnu by měly přinést (a do jisté míry už přinášejí) chytré továrny, ve kterých je většina manuální práce obstarávána roboty. Stroje, senzory, výrobky a všechny systémy budou v budoucnu propojené a veškeré informace si budou předávat mezi sebou.
Důraz bude kladen nejen na robotizaci, ale i digitalizaci a hlavních rolí v novém dramatu se ujmou vysokorychlostní internet, 3D tisk, čipy, pomocí nichž bude možné stroje kontrolovat a řídit, cloudová úložiště a datová centra.
Právě datům se přezdívá „nová ropa“.
„Data představují nejcennější komoditu, vytvářející konkurenční výhodu, a jsou zdrojem hospodářského růstu a rozvoje,“ shrnul už před pěti lety dokument vydaný českým ministerstvem průmyslu a obchodu, týkající se právě průmyslu 4.0.
Jaké profese budou mít pré
Tím se dostáváme k jedné z nových, avšak velice žádaných profesí. Datoví inženýři a architekti musejí umět nejen data shromažďovat, ale také je efektivně hledat.
„Sledujeme digitální platformy, abychom porozuměli způsobům, jimiž jsou využívány, a zjistili, zda splňují požadavky našich uživatelů, a také uskutečňujeme testy pro potvrzení hypotetických vylepšení,“ vysvětluje Diego Villuendas, datový vědec pro firmu Seat.
Do centra pozornosti se ještě více než dnes dostanou „ajťáci“, především vývojáři. „Vývojářské pozice tvoří už teď 40,8 procenta celkové poptávky na pracovním trhu IT,“ říká Michal Rost z WebMedea.
Zapotřebí jich je například k vytváření softwaru pro elektromobily, které mají 100 milionů řádků zdrojového kódu. Díky novým softwarům bude také možné předpovědět, kdy nějaký přístroj vypoví službu, a včas ho opravit.
Když je dům chytřejší než jeho obyvatelé
Stejně jako během první průmyslové revoluce, i během té čtvrté se bude společenská hierarchie otřásat v základech. O práci přijdou zejména málo kvalifikovaní zaměstnanci.
Výjimku budou zřejmě tvořit zemědělci, neboť i když produkty sklizené pomocí automatizovaných strojů zní lákavě, lidé se zřejmě nikdy úplně nevzdají bio výrobků z malých farem. Obdobná situace má nastat i ve zdravotnictví:
pod nůž se i v blízké budoucnosti budeme svěřovat spíše člověku než robotu. Naopak velké a příjemné změny se dotknou našich domácností.
Odborníci slibují, že veškeré spotřebiče budou propojené a ovládané například přes smartphony, takže se budou lépe ovládat a ušetří energii a peníze.