Domů     Fascinující svět tučňáků: Jak se žije ptákům ve fraku?
Fascinující svět tučňáků: Jak se žije ptákům ve fraku?

Každoročně 25. dubna se slaví Světový den tučňáků a 20. ledna Den povědomí o tučňácích. Přesto existuje spousta zajímavostí, které jsou o nich málo známé. Víte, zda mají zuby anebo jak dlouho vydrží pod vodou? Proč polykají oblázky? A představte si, že u některých druhů „kojí“ mláďata samec!

Tučňáci jsou neodolatelní. K tomu, abychom je tak vnímali, jim pomáhá zajímavé zbarvení jejich peří, připomínající frak a neohrabaná chůze po zemi.

Pokud se však podíváme na jejich život blíže, zjistíme, že je mnohem více věcí, díky kterým je můžeme obdivovat a pro které jsou pro nás zajímaví.

Doma na jižní polokouli

I když si při vyslovení jejich jména většina z nás vybaví černobílého ptáka, mají nejenom různé zbarvení, ale i různou velikost.

Jak napovídá už jeho jméno, nejmenším zástupcem je tučňák nejmenší (Eudyptula minor), dorůstající do výšky maximálně 30 centimetrů a vážící nanejvýš asi 1,5 kilogramu.

Největší je tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), který může dosáhnout výšky až 120 centimetrů a váhy okolo 40 kilogramů.

Pestrým zbarvením v oblasti hlavy, prsou a krku se může pochlubit tučňák patagonský (Aptenodytes patagonicus) i císařský, žlutou chocholku na hlavě má pak třeba také tučňák královský (Eudyptes schlegeli).

Nejseverněji žije tučňák galapážský (Spheniscus mendiculus), obývá stejnojmenné ostrovy v oblasti u samotného rovníku, takže se občas objeví i na okraji severní polokoule.

Osamělá hlídka: tučňák brýlový na útesu
Osamělá hlídka: tučňák brýlový na útesu

V zimě i v horku

Z tohoto počtu je nejvíce ohrožen tučňák žlutooký (Megadyptes antipodes), kterého se ve volné přírodě v současnosti vyskytuje pouze asi 4000 jedinců.

I jiné druhy však mají potíže a to včetně tučňáka chocholatého (Eudyptes sclateri), žijícího na Novém Zélandu a na okolních ostrovech, u kterého došlo ke snížení počtu o celých 70% během posledních dvou desetiletí.

V tomto procesu sehrává roli řada faktorů. Za velkou hrozbu považují odborníci například nekorigovaný rybolov, znečišťování moří, průmyslový rozvoj i změny klimatu.

Některé kolonie tučňáků kroužkových (Pygoscelis adeliae) se však díky oteplování rozrůstají, protože tající led odhaluje větší části skalnatých oblastí, vhodných pro hnízdění.

Přestože jsou tučňáci obecně spojováni se zimou, většina druhů žije v mírném až subtropickém pásmu. Zatímco tučňák císařský čelí třeskutým antarktickým mrazům, svádí tučňák brýlový (Spheniscus demersus) opačný boj s výhní jižní Afriky.

Tučňák císařský může dorůst výšky až 120 centimetrů.
Tučňák císařský může dorůst výšky až 120 centimetrů.

Zdravý jídelníček

Většina tučňáků plave rychlostí zhruba 6 až 11 kilometrů za hodinu, ale nejrychlejší tučňák oslí (Pygoscelis papua) může dosáhnout rychlosti až 36 kilometrů za hodinu!

Pod vodou nemohou tučňáci dýchat, délka jejich ponorů se v závislosti na druhu pohybuje zhruba od 7 do 20 minut. Nejraději si pochutnají na rybách, přestože stejně jako ostatním ptákům nerostou tučňákům zuby.

Místo nich mají v ústech výčnělky, jenž jim pomáhají dostat do jícnu ryby, které polykají vcelku stejně, jako jinou kořist.

Tučňáci si jako masožravci smlsnou rádi nejenom na nich, ale živí se i dalšími mořskými živočichy, jako jsou třeba chobotnice, krabi či kril (drobní korýši), které uloví při pobytu ve vodě.

Během léta sní aktivní tučňák střední velikosti okolo 1,5 kilogramu potravy, ale v zimě spořádá jen třetinu z tohoto množství. Jíst tolik plodů moře znamená přitom také vypít hodně slané vody, ale tito tvorové mají způsob, jak se jí zbavit.

Supraorbitální (nosní) žláza, která se nachází těsně nad jejich očima, filtruje sůl z jejich krevního řečiště, která se potom vylučuje skrz nosní průchody.

Charakteristická kresba pod bradou dala název tučňákům uzdičkovým.
Charakteristická kresba pod bradou dala název tučňákům uzdičkovým.

Trampoty s peřím

V blízkosti ocasu mají ještě další žlázu se speciální funkcí, pomáhající jim adaptovat se na specifické životní podmínky. Ta produkuje hydroizolační olej, který si roztírají po těle. Co se týká peří, tučňáci jednou do roka zažijí krušné období.

Zatímco většina ptáků ztrácí a nahrazuje peří postupně, tučňáci je ztrácejí najednou. Bez něj nemohou plavat ani lovit, takže se předem vykrmí, aby přežili 2 až 3 týdny, než jim naroste nové peří.

To je hodně důležité zejména pro druhy, žijící v oblasti Antarktidy. Nejvyšší hustotu peří mají tučňáci císařští, což je asi 15 per na 1 cm2 a to z nich dělá nejhustěji opeřeného tvora nejen mezi tučňáky, ale mezi ptáky vůbec.

Tento druh se od ostatních odlišuje ještě dalšími specifiky. Stereotypní role, vyplývající z rozdílnosti pohlaví, jsou u nich obráceny, protože zatímco samci drží na svých nohou vejce, samice vyrážejí na lov.

Jakmile se vylíhne mládě, samec začne s produkcí tvarohovité hmoty v jícnové žláze, kterou krmí svého potomka.

Oblázek jako prsten

Co se týká tučňáků oslích, i oni mají určitý specifický styl chování mezi samci a samicemi. Důležitou roli v něm sehrávají oblázky.

Během sezóny páření je při námluvách nabízejí samci samicím a pokud některá přijme nabídku, vezme oblázek a uloží ho do svého hnízda. Hrají obdobnou roli, jako diamant v lidském světě. Podobný namlouvací rituál má také tučňák kroužkový.

Nejen během dvoření jsou oblázky pro tučňáky zajímavé. Vědci objevili, že některé druhy těchto ptáků je polykají a mají za to, že to dělají kvůli lepšímu trávení anebo pro usnadnění ponoření. Pohlavní zralosti tučňáci dosáhnou podle druhu zhruba od 3 let.

Většina tučňáků se rozmnožuje během jara a léta. Oba rodiče se střídají v držení a zahřívání vejce na svých nohou. Když přijde čas líhnutí, mláďata prorazí skořápku svým zobákem a tento proces trvá několik dnů. Dožívají se zhruba 10 až 20 let, v zajetí více. Tučňák císařský se pak údajně může dožít i více, než 30 let.

Droboučká mláďata jsou zprvu zcela odkázána na péči matky.
Droboučká mláďata jsou zprvu zcela odkázána na péči matky.
Foto: https://pixabay.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
reklama
zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla