Domů     Panovník Alfréd Veliký si s Vikingy hravě poradil
Panovník Alfréd Veliký si s Vikingy hravě poradil

Tmavá noc 6. ledna 878. Král Afréd se svou družinou popíjí víno v hodovní síni pevnosti Chippenhamu, když najednou uslyší zvenku nezvyklý ruch. „Zachraň se, kdo můžeš!“ vykřikne kdosi. Všichni se okamžitě začnou chystat k útěku.  

 Vikingové na Anglii dorážejí od roku 868. V kritickém okamžiku, kdy by méně stateční vůdci boj už možná vzdali, pomůže Alfrédovi Velikému (845/849–899) náhoda. Vikinské loďstvo, tvořené 120 plavidly, zničí v roce 877 bouře.

Vikingové jsou nuceni stáhnout se do Mercie, ovšem ne na dlouho. Na přelomu let 877/878 znovu zaútočí.

Král zrovna tráví svůj povánoční čas v pevnosti Chippenhamu asi 150 km západně od Londýna společně s manželkou Ealhswith (asi 852–905), svými třemi dětmi (později se jim narodí ještě další tři) a vojenskou družinou.

V noci na svátek Tří králů najednou vypuká poplach. Královská družina ještě v hodovní síni popíjí víno, když se do pevnosti přes hradby valí první Vikingové. Chtějí Alfréda zabít nebo zajmout, ten však stačí utéci. S rodinou a družinou naskočí na koně a zamíří do lesů.  

O Anglii probíhají v 9. století tuhé boje.
O Anglii probíhají v 9. století tuhé boje.

Převlékne se za potulného zpěváka  

Když zmizí z Chippenhamu, králova oblíbeného sídla, najdou útočiště v bažinách kolem Athelney v dnešním Somersetu. Podle Alfrédova životopisce Assera zde vedou „neklidný život ve velké nouzi“. I když musí panovník nečekaně uprchnout před dorážejícím nepřítelem, rozhodně neztrácí naději ve vítězství. Třebaže dobře ví, že Vikingové umučili dva krále, Aella, pocházejícího z Northumbrie a Edmunda z Východní Anglie, chce se jim znovu postavit.

V nepřístupných bažinách si buduje tvrz, má zde dostatek zvěře a ryb. Existuje legenda, podle níž se Alfréd v této době vydává v převleku za potulného pěvce do vikinského tábora a díky tomu získá spoustu informací o jejich plánech.  

Vikingové přistávají a chystají se vtrhnout do Dublinu.
Vikingové přistávají a chystají se vtrhnout do Dublinu.

Vyhladovělí obléhatelé se vzdávají  

Dává dohromady vojsko a připravuje odvetu.

K té brzy dojde. Na Velikonoce na konci března 878 jeho poslové zamíří do různých koutů Wessexu a zve muže na setkání v Selwoodském lese (oblast na jihozápadě Anglie). V dalších dnech potom společně táhnou proti Vikingům.

V květnu se s nimi setkávají u dnešního Edingtonu, ležícího jižně asi 20 km od pevnosti Chippenham.

Utáboří se přímo naproti nim. Vikingové obývají pevnost, kterou předtím dobyli. Štěstí tentokrát ovšem přeje dobře připravenému Alfrédovi. „Angličané bojovali zuřivě s jednolitou stěnou štítů a podařilo se jim vikingské řady prolomit,“ líčí průběh válečného střetnutí Asser. Wessexský král obléhá Vikingy celé dva týdny. Nakonec jim ale dojde jídlo, a proto se vzdají. 

Nevzdává se a nepřátele nakonec porazí. Anglický král Alfréd vyniká statečností.
Nevzdává se a nepřátele nakonec porazí. Anglický král Alfréd vyniká statečností.

Náčelník přijímá křesťanství  

Po porážce podepisuje vikinský vůdce Guthrum na konci roku 878 mírovou dohodu ve Wedmore. Smlouva uvádí, že severovýchod země a dnešní Londýn připadne Vikingům, Sasové v čele s Alfrédem pak mají ve svém držení jihozápad země, tedy území Wessexu a polovinu Mercie. Pod vlivem Vikingů zůstane Northumbrie a druhá část Mercie.

Podmínky uvedené v listině určuje Alfréd, který také nařizuje, že se Guthrum musí sloužit zbraně. On i třicítka jeho věrných se musí podrobit křtu. Guthrum přijímá křesťanské jméno Athelstan. Vikingští bojovníci se stahují.

Ve svých dobyvačných válkách nyní pokračují na evropském kontinentě, takže si od nich Anglie alespoň nakrátko odpočine. Navíc vítězí křesťanství nad pohany.  

Alfréd Veliký přiměje Vikingy přijmout křest.
Alfréd Veliký přiměje Vikingy přijmout křest.

Rodí se armáda a námořní flotila  

Období klidu wessexký král využívá ke stavbě opevnění. Ovšem boje tím zdaleka nekončí. Král chce zemi zbavit Vikingů nadobro. Reformuje proto armádu. Je mu jasné, že bez ní se neobejde, pokud chce ovládnout Anglii celou. Postupuje naprosto promyšleně.

V jednotlivých tvrzích nechává vždy posádku o síle zhruba 160 mužů. Tvoří jízdní oddíly, které jsou v případě potřeby rychlejší než pěšáci. Vzdálenost mezi jednotlivými pevnostmi je nejvíce 30 kilometrů.

Nemůže se tak stát, že by některá posádka zůstala při napadení osamocena, vždy bude mít nadosah pomoc. Aby varování o blížícím se nepříteli přišla včas, nechává na výšinách vybudovat strážní věže. Ve službě musí být neustále alespoň polovina bojeschopného mužstva,“ rozkazuje Alfréd. Uvědomuje si, že jeho armáda si nemůže dovolit být nepřipravená. „Náš nepřítel má výhodu v rychlých lodích, to musíme změnit,“ svěřuje se svým bojovníkům.

Aby se Vikingům vyrovnal i na moři, pozve z dnešního Nizozemska zdatné výrobce lodí, aby mu pomohli vybudovat flotilu.  

Drakkar má dokonalé plavební vlastnosti.
Drakkar má dokonalé plavební vlastnosti.

Příprava na invazi se vyplatí  

Vikingové sjednaný mír nakonec poruší, když v roce 885 znovu vtrhnou do Wessexu. Od jejich posledního vpádu uplynulo už sedm let. Pro Alfréda to byla naštěstí dost dlouhá doba, aby se na invazi nepřítele řádně připravil.

Do boje vytáhne se zreformovanou armádou, dobře vycvičenými posádkami tvrzí i s válečným námořnictvem. Díky bezchybné organizaci a skvělé strategii se mu podaří Vikingy porazit. S tím se však Alfréd nespokojí.

Chce znovu získat Londýn, a proto posílá své lodě proti proudu řeky Temže. O rok později město dobude zpět. 

Invaze vikingských lodí budí postrach. Alfred Veliký se jim snaží vyrovnat a také naučit svoje muže stavět kvalitní plavidla.
Invaze vikingských lodí budí postrach. Alfred Veliký se jim snaží vyrovnat a také naučit svoje muže stavět kvalitní plavidla.

Poradí si i s velkým loďstvem 

Jenže seveřané se nehodlají jen tak vzdát. Vidí, že Alfréd má nad nimi jasnou převahu, a přesto se do Anglie znovu vrátí. Pokusí se znovu zvrátit situaci ve svůj prospěch. V roce 892 se objevuje u anglických břehů 80 drakarů, vikinských dlouhých válečných lodí.

Muži, kterým tentokrát velí vikingský náčelník Hastein, se vyloďují v Kentu a na plážích Essexu. Ovšem nyní už zdokonalené Alfrédovo loďstvo si s nimi bez problémů ví rady.

Jeho vojáci bojují tak tvrdě, že Vikingům nakonec nezbude, než jim roku 895 nechat své lodě napospas. Definitivně se potom Alfrédovi podaří vikinský nápor zneškodnit o rok později. Mnozí z Vikingů pak zamíří bojovat do Francie.  

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
svět zločinu
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina